Bebekler Ne Zaman Daha İyi Görmeye Başlar? Ay Ay Görme Gelişimi

Yenidoğanın gözleri az gelişmiş olsa da, doğumda renk görme mevcuttur. Daha sonra, görmeleri bir dizi kademeli ilerleme ile gelişir. Bu yazıda, küçük çocuğunuzun hayatındaki çeşitli görsel gelişimsel kilometre taşları hakkında size rehberlik ediyoruz.

Bebekler Ne Zaman Net Görür?

Bebekler dokuzuncu ayın sonunda yetişkin benzeri mükemmel bir renk vizyonuna sahiptir ve ilk yılın sonunda net görür. Yüksek kontrastlı renkler başlangıçta bebeğin dikkatini çekme eğilimindedir.

Bebeklerin gözleri ne zaman açılır? Bebeğinizin gözleri doğumda düzgün bir şekilde görme yeteneğine sahiptir. Ancak beyinleri henüz bu tür karmaşık bilgileri işlemeye ve yorumlamaya hazır değildir. Bebeklerin doğumda gördükleri renk çok ilkeldir ve bir rengin farklı tonlarını işleme yetenekleri sınırlıdır.

Bebeğiniz, gözün kademeli olarak gelişmesi ile her şeyi tam renkli görüşte görecektir. Bebeğin gözleri hala geliştiği için, olası anormalliklere her zaman dikkat etmelisiniz.

Bunu yapmak için, öncelikle bebeklerde görme gelişimi sürecini bilmek akıllıca olacaktır.

Bakınız: Bebeklerde Göz Rahatsızlıkları Belirtileri

Bebeklerde Ay Ay Görme Gelişimi

Bebek görme gelişimini aşağıdaki yaş kategorilerine ayırdık:

 • Doğumda görme (yeni doğan bebek)
 • 0-2 ay arası görüş
 • 2 ila 4 ay arası görüş
 • Görme 4 ila 8 ay
 • Görme 9 ila 12 ay

Yeni Doğan Bebeğin Görme Yeteneği

Yeni doğmuş bir bebeğin vizyonu tam olarak gelişmemiştir ve önümüzdeki birkaç ay içinde iyileşir.

İlkel göz: Bebeğinizin gözleri gelişmekte olan embriyoda iki küçük oluk olarak başlar ve hamileliğinizin 22. gününden itibaren gelişmeye devam eder. Bu, optik sinirin ve daha sonra gözün oluşumu için öncü organdır.

Konjenital göz bozuklukları için bir kontrol: Bebeğiniz doğduğu anda, doktor rahimde meydana gelen kusurlar olan konjenital göz bozukluklarını kontrol eder. Doktor, göz enfeksiyonu gelişimini engellemek için bazı göz damlaları uygulayabilir.

Yenidoğanlar nasıl görür: Doğumda, bebeğiniz nesneleri yalnızca gri ve siyah beyaz tonlarında görebilir. Çünkü beyindeki ve gözdeki sinir hücreleri henüz tam olarak gelişmemiştir.

Sınırlı lens odaklaması: Bebek gözleri iki hedef nesne arasında hareket ettiremez ve yüzden 20 cm ila 25 cm uzakta olan nesnelere odaklanabilir.

Kırılma hataları: Yeni doğan bebeklerin gözlerinde doğal kırılma hataları olacaktır. Bunlar yetişkinlerin gözlük taktığı hatalardır. Ancak bebeklerde bu, endişe için bir neden değildir, çünkü gelişen retina nedeniyle hatalar meydana gelir ve büyüdükçe azalır. Ayrıca, bebeklerin gözlerini açıp kapayarak veya kırparak parlak ışığa tepki verdiğini fark edeceksiniz.

Bakınız: Prematüre Bebeklerde Görme Gelişimi

0-2 Aylık Bebeklerde Görme Gelişimi

Renkleri ilk defa görür: Bebeğiniz doğumda tüm renkleri görebilir, ancak hangi renkleri diğerlerinden daha net görebileceği bilinmemektedir. Çalışmalar, bebeklerin kırmızı, mavi ve yeşil gibi ana renkleri ayırt edebileceğini göstermiştir. Bazı bebekler ayrıca belirli bir ana renge tercih veya cazibe gösterebilir.

Ancak yine de kırmızı ve turuncu gibi benzer renkler arasında ayrım yapamazlar. Bu, bir rengi yorumlayabildikleri, ancak çeşitli tonları (açık yeşil ve çok açık yeşil) ayırt edemedikleri anlamına gelir.

Boş ifadeler verebilir: Yüksek kontrastlı renklere ilgi, bebeğin doğrudan gözlerinize bakacağı anlamına gelir, ancak beyinleri görsel verileri tamamen işleyemez. Bu nedenle, bebeğe gülümserseniz veya göz kırptığınızda boş bir ifade verirse endişelenmeyin.

Büyümüş gözbebekleri: Retina hala hassas olduğu için bebeğinizin gözbebekleri ilk iki hafta boyunca ışığın girişini kısıtlayacak şekilde daraltılır. Sadece üçüncü haftadan sonra gözbebekleri daha fazla ışığa izin vermek için genişlemeye başlar. Doğumdan haftalar sonra, bebeklerin daha kesin zaman aralıkları için gözlerini açtıklarını fark edeceksiniz.

Sisli görme: İlk ay, yeni doğan bebeğinizin vizyonu yoğun bir sisin içinden görmek gibi olacak. Nesneler, bir bebekten yanıt alabilmek için büyük, cesur ve renkli olmalıdır. Vizyonları hala bulanık olacak.

Görme-işitme koordinasyonu gelişir: İlk ayın sonunda, bebekler iyi görüş-işitme koordinasyonuna sahip olur. Bu, önlerinde bir çıngırak oyuncaklarla oynarsanız (20-25 cm mesafede), ona bakarak cevap vereceği anlamına gelir.

Çevresel görüş gelişir: Bebekler iyi çevresel görüşe sahip olacaklar ve kısa bir süre sonra bir nesneye odaklanabileceklerdir.

Odaklanmayı öğrenme: Bebeğinizin gözleri bağımsız olarak dolaşıyor ve bebek şaşı görünebilir. Bebek hala nesnelere odaklanmayı öğrendiği için bu normaldir.

Renk netliği: İkinci ayın sonunda, bebek renk tonlarını ayırt edebilecektir. Daha parlak renk tonlarına karşı bir tercih gösterecekler. Bu yüzden bebek oyuncakları çok canlı renklidir.

Anneye gülümsüyor: Bebekler artık bir ebeveynin yüzündeki bir gülümsemeyi yorumlayabilir. İki ayda, bebeğiniz gülümsemenize sevimli bir gülümsemeyle cevap verecektir. Bu, yenidoğanın görme yeteneğinin ortamdaki belirli nesnelere odaklanabileceğinin bir göstergesidir.

Bir bebeğin vizyonu şimdi doğum anında olduğundan çok daha gelişmiştir. Böylece, şimdi çocuk doktorunuza danışın ve bebeğinizin göz gelişimini desteklemek için aşağıdaki adımları deneyin:

 • Yüksek kontrastlı desen oyuncakları kullanın ve oynarken bebeklerden yaklaşık 25 cm uzağa yerleştirin.
 • Bebeğin odasında loş yapay aydınlatma kullanın. Keskin ışıklar rahatsızlığa neden olur.
 • Bebekler emzirirken genellikle annelerinin yüzünü görürler, bu nedenle bebeğin sizi her iki gözünden görmesi için beslerken yanları değiştirmeye devam edin.
 • Bebek bir buçuk aylıkken, basit bir bakış oyunu oynayın. Bebeğinizi 15 cm uzakta tutun ve gözlerine bakın. Doğruca gözünüze baktıklarında, yavaşça bir yandan diğer yana hareket edin. Seni bakışlarıyla takip etmeliler. Bu bebeğiniz için harika bir göz egzersizi yapar.
 • Bebek iki aylık olduğunda, gülümseyecek ve yüz ifadelerinize cevap verecektir. Doğrudan gözlerinin içine bakmayı ve gülümsemeyi veya konuşmayı bir noktaya getirin. Bu, odaklanmalarını ve görsel dikkatlerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Bakınız: Bebeklerde Sık Görülen Göz Sorunları

2-4 Aylık Bebeklerde Görme Gelişimi

Gelişen derinlik algısı: Bu süre zarfında bebeğinizin derinlik algısı iyileşir, yani bir nesnenin onlardan ne kadar uzakta olduğuna karar verebilirler. Bu ayrıca gözler ve beyin arasındaki genel koordinasyondaki bir iyileşmeden kaynaklanmaktadır.

Nesneleri izleme: Bebekler artık hareketli nesneleri daha iyi izleyebilir. Eğer bir şey görüş alanındaki konumunu değiştirirse, ona bakmak için gözlerini hareket ettirir. Etraflarında herhangi bir faaliyeti titizlikle izleyecekler. Kendi görüş alanlarında bir çıngırakları hareket ettirin ve hareketli çıngırak boyunca bakacaklar. Bu beceri izleme olarak bilinir.

Daha çok renk! Bebeğinizin görme paletindeki renklerin sayısı arttı.

Dördüncü ayın sonunda, bebekler uzaktaki nesnelere ilişkin daha iyi bir görüş geliştirir. Şimdi pencerenin önünde oturduklarında, camın üzerine odaklanmak yerine cam bölmeyi görürler.

Bebek derinlik algısı geliştiriyor ve nesneleri takip edebiliyor. Böylece, şimdi biraz vites değiştirebilir ve bebeğin renk görme ve genel göz kontrolü üzerinde çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımlar atılabilir.

Bebeğinizin renk vizyonu bu dönemde gelişir. Onları canlı renklerle boyanmış renkli nesnelere ve oyuncaklara tanıtın.

Bir oyun salonu, göz kontrollerini yapmak için harika bir yerdir. Farklı sarkan oyuncaklar yerleştirebilir ve sırt üstü yatarken hepsine bakmalarına ve dokunmalarına izin verebilirsiniz.

4-8 Aylık Bebeklerde Görme Gelişimi

Renkli dünya: Beşinci ayda, bebeğinizin renk görme gücü sağlamdır.

Yüzleri hatırlar: Derinlik algısı ve nesne aşinalığı artar. Aniden, altı metre uzakta bile olan tanıdık yüzleri ve nesneleri tanırlar.

Nesne kalıcılığı: Vizyonları şimdi yavaşça bir yetişkinin görüşüne geçiyor. Daha küçük ayrıntıları görürler ve nesnelerin tutarlı kalıcılığını anlarlar. Bu, bir oyuncağı hemen önünde bir battaniyenin altına saklarsanız, oyuncağın orada olduğunu bilirler.

Dört ila sekiz ay arasında, bebekler görsel uyaran becerilerinin geliştirilmesi için desteklenebilir. Aşağıdaki adımlar, görsel algılarını geliştirmeye yardımcı olmak için bebeğinizin oyuncak koleksiyonuna daha fazla renk eklenmesini içerir.

Bebeklere oynamaları için renkli bloklar verin. Onlara bir meyve sepeti getirin ve tüm canlı doğal renkleri görmelerine izin verin.

Gizli nesneler oyunu ve saklambaç gibi oyunlar oynayın. Ayrıca görsel bir uyarana cevap vermeye teşvik edecek mini hazine avı oyunları da oynayabilirsiniz.

Parlak renkler ve yüksek kontrast desenleri olan oyuncaklar hala favorileri olacaktır. Bu nedenle, onları ikna edecek ve görsel dikkatlerini daha uzun tutacak kalıplara tanıtın.

9-12 Aylık Bebeklerde Görme Gelişimi

Bu, bebeğinizin bir yetişkinin gördüğü şekilde gördüğü zamandır. Artık tamamen gelişmiş bir renk görüşü var ve derinlik algısı çok daha iyi.

Göz renginin kalıcılığı: Bebeğinizin göz rengi, gözlerinin ömürleri boyunca sahip olacağı son renge neredeyse yakındır.

Uzaktaki nesneleri söyleyebilir: Hayatlarında bir yılı tamamladıklarında, bebeğinizin yetişkin bir vizyonu vardır. Yakın ve uzak arasında ayrım yapabilir, renkleri birbirinden ayırabilir, bir nesneyi uzaktan görebilir ve tanıdık yüzleri ve nesneleri tanıyabilirler .

Göz-kas koordinasyonu: Kasları ve vizyonu arasında daha iyi koordinasyona sahip olacaklar. Kasları hala geliştiği için hareketlerinde sakar görünebilirler, ancak kendi başlarına vizyonları geliştirilirdi.

Bebeğinizin göz-kas koordinasyonunu geliştirmesine yardımcı olmanın zamanı geldi. Bu aynı zamanda bebeğin çizimleri ve insan yüzlerini işaret ederek görselleri hatırlaması için desteklenebileceği zamandır.

Hareketli nesne oyunlarını oyun sürelerine dahil edin.

Önlerinde parlak renkli ve resimli bir kitap açıp okuduğunuz hikaye zamanları yapın. Onları çizime doğru yönlendirmeye teşvik edin ve adını söylemelerini isteyin.

Bebekler insan yüzlerini sever, bu yüzden olabildiğince çok aile bağına sahip olun. Yeni yüzleri öğrenme ve hatırlama yeteneklerini harekete geçirmenin harika bir yoludur.

Küçük çocuğunuzun genel iyiliği için her zaman düzenli bir göz kontrolü önerilir. Belirti ve semptomları zamanında azaltmak, komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir. Aşağıda kontrol edilmesi gereken belirti ve semptomların bir listesi bulunmaktadır.

Kaynaklar:

 1. Infant Vision: Birth to 24 Months of Age; American Optometric Association
 2. Development of the eye; New York University
 3. Your Baby’s Hearing, Vision, and Other Senses: 1 Month; Kids Health, Nemours

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir