Anne Karnındaki Bebeğin Göz Rengi Hesaplama

Eğer henüz bir çocuğunuz yoksa veya bir çocuk bekliyorsanız, en azından bir defa çocuğunuzun gözlerinin hangi renkte olacağını merak etmiş olmalısınız. Bebeğiniz kimin gözlerini miras alacak – anne ya da baba?

Bebek Göz Renk Kartelası

Göz rengi, her iki ebeveynin de genlerinin eşleştirilmesiyle belirlenen fiziksel bir özelliktir. Bebek, göz rengi genetik materyallerinin %50’sini ebeveynlerinin her birinden miras alır. Genler, aleller adı verilen alternatif formlar vermek için mutasyona uğrarlar ve her alel diğerinden biraz farklıdır. Her bir alel kahverengi, yeşil veya mavi veren göz renginden sorumlu üç çift alel vardır. Kahverengi alel yeşil ve maviye hakimdir; yeşil maviye hakim, mavi resesiftir.

Yenidoğanın göz rengi hem ebeveynlerin göz rengine hem de alellerin baskın mı yoksa resesif mi olduğuna bağlıdır. Çocuk ebeveynlerden iki baskın alel alabilir, biri baskın bir resesif veya iki resesif alel.

  • Çocuğun bir ebeveynden çekinik bir alel (mavi) ve diğer ebeveynden baskın bir alel (kahverengi) alması durumunda kahverengi gözleri olacaktır.
  • Bebek mavi gözleri, her iki ebeveynden de mavi alel alıp almadığına bağlıdır. Mavi çekinik olduğundan ve baskın bir allel olmadığından çocuğun mavi gözleri olacaktır.
  • Çocuk hem ebeveynlerden hem de bir yeşil ve bir mavi alelden yeşil alel alırsa yeşil gözlere sahip olacaktır.
Bebek Gözü Renk Kartelası

Bebeklerde göz rengi ne zaman kalıcı olur? Bebeklerin çoğu mavi gözlerle doğar. Çünkü yenidoğan pigment melanini üretmek için zaman alır. Üç yaşına kadar bebeğin gözlerinin tam rengini belirleyemezsiniz.

Bebeklerde Göz Rengini Ne Belirler?

Bebek göz rengini anneden mi babadan mı alır?

Homozigot ve Heterozigot

İnsanların her genin iki kopyası vardır. Biri anneden, diğeri babadan miras alınır. Homozigot, iki kopyanın eşleştiği veya baskın olduğu (BB gibi iki büyük harfle gösterilir) ve heterozigot, genin iki kopyasının farklı veya resesif (iki küçük harfle, bb ile gösterilir) anlamına gelir.

Baskın Göz Rengi

Kahverengi ve yeşil baskın göz renkleridir. Her iki ebeveynin de aynı renkli gözleri varsa, bebeğin %75 ila %95 oranında kahverengi veya yeşil göz alma şansı vardır.

Resesif Göz Rengi

Mavi (çekingen) resesif bir göz rengidir. Her iki ebeveynin de kahverengi gözleri varsa, bir bebeğin mavi gözlere sahip olması pek olası değildir.

Genotip

Genotip, bu durumda göz rengi olan belirli bir özellik için gen kombinasyonudur. Anne ve babanın genotipi çocukların göz rengini belirleyecektir.

Fenotip

Fenotip, bu durumda göz rengi olan genotipin fiziksel görünümüdür.

Bebeğinizin Gözleri Mavi Kalır Mı?

Bebeklerin renkli gözlü olacağı nasıl anlaşılır? Bebeklerde mavi göz rengi ne zaman kesinleşir?

Yeni doğan bebeklerin çoğunda zamanla renk değiştirebilen mavi gözler vardır. Her iki ebeveyn de çekinik mavi genlerini çocuğa geçirirse gözler mavi kalır. Aksi takdirde, bebeğin göz rengi büyüdükçe kalıcı renge (kahverengi, yeşil veya başka bir renk) dönüşür.

Doğum sırasında, melanin pigmenti eksikliği vardır, ancak zamanla iris, gözlere gerçek renklerini vermek için melanin üretmeye başlar. Bebeğin gerçek göz renginin yüzeye çıkması yaklaşık altı aydan bir yıla kadar sürer.

Kafkas kökenli bebeklerin çoğu doğduğunda koyu mavi gözlere sahiptir. Ancak, kahverengi, yeşil, mavi veya ela gibi orijinal renk zamanla belirlenecektir. Çocuk ışığa maruz kaldığında gerçek göz rengini alacaktır ve ışığın miktarına ve kırınımına bağlıdır.

Aynı şekilde, Asya ve Afrika kökenli bebekler doğum anında kahverengi veya koyu gri renktedir. Zamanla siyaha veya gerçek kahverengiye döner.

Doğum sırasında, bebek göz rengi hafiftir, çünkü yeni doğan bebeklerin hücreleri koyulaştıran aktif melaninleri yoktur.

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda göz rengi değişmeye başlar.

Yavaş yavaş, göz rengi genetik kalıtıma göre farklı bir gölge alır. Bu değişiklik altı aylıkken başlar.

Üç yaşına kadar, çocuklar daha fazla değişmeyen belirli bir göz rengine sahiptir.

Ebeveynlere Göre Bebek Göz Renginin Tahmini

  • Her iki ebeveynin de mavi gözleri varsa, bebeğin mavi gözlere sahip olma olasılığı %99’dur.
  • Her iki ebeveynin de kahverengi gözleri varsa, bebeğin kahverengi gözlere sahip olma olasılığı %75’dir.
  • Her iki ebeveynin de yeşil gözleri varsa, bebeğin de yeşil gözlere sahip olma olasılığı %99’dur.
  • Her iki ebeveynin de ela gözleri varsa, bebeğin de ela gözlü olma olasılığı %99’dur.

Ela gözleri hala bir gizem. Bebek göz rengi hesaplayıcısı, çocuğunuzun ela gözlere sahip olma olasılığını doğru bir şekilde tahmin edemez. Çünkü bu göz rengi genellikle kahverengi, yeşil ve kehribar renklerin bir karışımıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir