Hafta Hafta Bebek Gelişimi Resimli

Hafta Hafta Bebek Gelişimi

Hamilelik hem fiziksel hem de zihinsel değişikliklerle eş anlamlıdır. Vücudunuz her gün içerideki o küçük meleğe yer açmak için büyür. Doğmamış bebeğinizin gebe kalma anından doğum zamanına kadar nasıl gelişeceğini bilmek büyülü bir deneyim gibidir.

Gebelikte hafta hafta bebek gelişimi nasıl olur? Burada size haftalara göre hamilelikte kısa bilgiler ve başlamak üzere olduğunuz harika yolculuğu detaylı olarak sunuyoruz. Bu yüzden okumaya ve hayret etmeye devam edin!

Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi

İşte anne karnında gelişmekte olan, henüz doğmamış bebeğinizin gebe kaldığınız andan itibaren anne karnında bebek gelişimi hafta hafta olarak ayrıntılı bir bakış atıyoruz:

1. İlk Ay:

Hamileliğinizin 1. ayında, doğmamış bebeğiniz sadece iki hücre katmanından oluşan bir embriyo olacaktır. İki katman daha sonra bebeğinizin organlarına ve vücut kısımlarına dönüşecektir.

Ayrıca Bakınız: 1 Aylık Gebelik Belirtileri

4. Hafta:

4 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

İlk ayda, doğmamış bebeğiniz sadece küçük bir embriyo. Aslında, doğmamış bebeğiniz daha sonra çeşitli organlara ve vücut parçalarına dönüşecek iki hücre katmanıdır. İki katman epiblast ve hipoblast olarak bilinir.

Bu hafta, amniyotik kese, bebeğinizi güvende tutmak için bebeğinizi sarması gerektiğinde yaklaşan rolüne hazır hale gelecektir. Doğmamış bebeğiniz hamilelik sırasında her zaman amniyotik kese geçirir.

Plasentanızdaki hücreler rahiminizin astarına doğru tünellemeye başlayacaktır. Sonuç olarak, kanın da içeri girebilmesi için alan yaratmaya yardımcı olacaktır. Kan, doğmamış bebeğinize sonraki haftalarda oksijen ve besin maddelerinin taşınmasına yardımcı olacaktır.

Yolk keseniz de doğmamış bebeğinizdeki kırmızı kan hücrelerini üretmeye başlayacak ve besinlerin verilmesine yardımcı olacaktır. Plasenta bebeğinize beslenme sağlamaya hazır olana kadar bunu yapar.

Ayrıca Bakınız: 4 Haftalık Gebelik Belirtileri

5. Hafta:

5 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Beşinci haftanıza girdiğinizde, daha sık ve artan bir aciliyetle idrara çıkmanız gerektiğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, bu aşamada vücudunuzdaki kan miktarının artması ve mesanenizde ekstra basınca neden olan çok fazla sıvı olmasıdır.

Doğmamış bebeğiniz şu anda susam tohumunun büyüklüğünde. Ayrıca, bebeğiniz iki hücre katmanından üçe büyümüştür ve her katman diğerinin üzerine katlanmıştır.

Doğmamış bebeğinizin hücresinin üst tabakasında, kat boyunca nöral tüp var. Nöral tüp bebeğinizin sinirlerini, omuriliği, omurga ve beynini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Plasentanızı yapmaya yardımcı olan villus olarak bilinen küçük kan damarları, şimdi doğmamış bebeğinize tüm oksijen ve beslenmeyi sağlamaya yardımcı olacaktır.

Şimdiye kadar, yolk kesesi de şu ana kadar gelişim aşamasında olan plasentanıza beslenme sağlamadaki rolünün sonunda olacak.

Bebeğiniz şimdi amniyotik kese içinde olacak ve hamilelik ilerledikçe artacak olan amniyotik sıvıda yüzecektir.

Ayrıca Bakınız: 5 Haftalık Gebelik Belirtileri

6. Hafta:

6 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Altıncı haftaya kadar, bebeğinizin küçük elleri olacak. Parmaklar hala birbirine yapışacak ve haftanın sonunda bebeğiniz ellerini hareket ettirmeye başlayacak.

Bebeğinizin küçük ayakları da olacaktır. Ayak parmakları hala birbirine yapışık ve haftanın sonunda bebeğiniz ayaklarını hareket ettirmeye başlayacak.

Bebeğinizin kalbi şimdi de çok hızlı atacak, neredeyse kalbinizin attığı hızın iki katı. Ayrıca, bu hafta boyunca, bebeğinizin kalbi sağ ve sol oda arasında net bir ayrım oluşturmaya başlayacaktır.

Altıncı haftada, bebeğiniz dil ve ses tellerini de geliştirmeye başlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: 6 Haftalık Gebelik Belirtileri

7. Hafta:

7 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Hamileliğinizin yedinci haftasında, bebeğiniz gözleri yarıya kadar kaplayacak bir göz kapağı büyür.

Artık idrara çıkmada daha önce olduğundan daha güçlü ve acil bir ihtiyaç hissedeceksiniz. Vücudunuzdaki kan sürekli bir hızda büyüyor ve mesaneniz üzerinde çok fazla baskı yaratacak. Sonuç olarak, mesanenizde biriken tüm ekstra sıvı, daha fazla ve daha hızlı idrara çıkmayı isteyecektir.

Yedinci haftada, bebeğiniz daha çok kuyruk gibi görünecek bir şey geliştirecektir. Bebeğinizin kuyruk kemiğinin bir uzantısı olacak ve yakında önümüzdeki haftalarda gidecek.

Bu aşamada, doğmamış bebeğinizin bağırsakları da büyüyecek ve yavaş yavaş göbek kordonuna dönüşecek bir çeşit döngü oluşturacaktır.

Ayrıca Bakınız: 7 Haftalık Gebelik Belirtileri

2. İkinci Ay:

Hamileliğinizin ikinci ayında, doğmamış bebeğiniz neredeyse bir barbunya büyüklüğünde olacak ve özellikle ilk aya kıyasla çok hareket edecektir. Ayrıca, ikinci ay boyunca, bebeğiniz perdeli parmaklara sahip olacak çok farklı parmaklar geliştirecektir.

Ayrıca Bakınız: 2 Aylık Gebelik Belirtileri

8. Hafta:

8 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bu hafta boyunca, bebeğinizin beyninde bulunan sinir hücreleri dallanmaya başlayacaktır. Bu işlem başladığında, sinir hücreleri birbirleriyle bağlantı kurmaya başlar ve ilkel nöralin yollarını oluşturur.

Bebeğinizin göz kapakları tamamen yarı saydam olacak ve neredeyse bebeğinizin tüm gözlerini kaplayacak.

Bu aşamada, bebeğinizin elleri de bileğin ekleminde bükülür ve kalbin üzerine yerleştirilir. Parmaklar bir önceki haftaya göre daha uzun büyüyecek.

Bebeğinizin bu hafta dizleri gelişir ve ayaklar o kadar uzun büyüyecek ki neredeyse vücudun önünde buluşacaklar.

Ayrıca Bakınız: 8 Haftalık Gebelik Belirtileri

9. Hafta:

9 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Dokuzuncu haftada veya birkaç hafta sonra doktorunuz sizden koryon villus örneklemesi (CVS) yapmanızı isteyebilir. Bu olursa, doktor plasentadaki koryonik villus olarak bilinen çok küçük projeksiyonlardan hücre örnekleri alacaktır.

Dokuzuncu haftaya kadar, bebeğiniz kulak memesi geliştirir. Bebeğinizin göz kapakları şimdi tamamen kapanacak ve hamileliğin 27. haftasına kadar artık açılmayacak.

Bu aşamada, bebeğinizin parmak uçları da dokunmatik yüzeyler gelişeceğinden biraz daha büyük olacaktır.

Bebeğiniz artık bacakları hareket ettirebilecek ve vücuttaki büyük eklemlerin çoğu da çalışmaya başlayacaktır. Vücutta omuz, bilek, diz, dirsek ve ayak bileği gibi eklemler de şimdiye kadar neredeyse gelişir ve çalışmaya başlayacak.

Ayrıca Bakınız: 9 Haftalık Gebelik Belirtileri

10. Hafta:

10 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Onuncu hafta boyunca, bebeğinizin beyni hızlı gelişmeye başlayacaktır. Sonuç olarak, bebeğinizin alnı çok şişecek ve başının üstüne yerleştirilecektir.

Bebeğinizin parmakları artık tamamen ayrı olacak ve parmaklar bireysel hale gelecek. Ayrıca, bebeğiniz bu hafta boyunca tırnak geliştirmeye başlayacaktır.

10 haftalık hamilelik haftanızdayken rahminiz başlangıçtaki boyutunun neredeyse iki katı olacaktır.

Onuncu hafta boyunca bebeğinizin karaciğerinde kan hücreleri gelişmeye başlayacak ve beslenme sağlamak için artık sarısı kesesine gerek kalmayacağı için yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: 10 Haftalık Gebelik Belirtileri

11. Hafta:

11 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Onbirinci hafta civarında, bebeğinizin kemikleri yavaş yavaş sertleşmeye başlayacaktır.

11 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebeğinizin diş etleri altında, küçük diş tomurcukları doğumdan sonra bebeğinizin ilk dişine dönüşecek bir görünüm yapmaya başlayacaktır.

11 haftalık gebelikte ayrıca, bebeğinizin yumruklarını nasıl açıp kapatacağını yavaşça öğrenebileceği zamandır. Ya bu hafta bir süre sonra ya da sonraki haftalarda çok yakında olacak.

On birinci haftaya kadar bile, bebeğinizin cildi son derece şeffaf olacak, o kadar ki içeride akan tüm kan damarları görünür olacak.

Ayrıca Bakınız: 11 Haftalık Gebelik Belirtileri

12. Hafta:

12 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

On ikinci hafta hamileliğinizin ikinci ayının son haftasıdır. Bu zamana kadar, doğmamış bebeğinizin kulakları, kafanın yanına kalıcı olarak yerleştirilecekleri pozisyona yaklaşacaktır.

Son birkaç haftaya kıyasla, bebeğinizin göz kapakları daha az şeffaf hale gelecek ve gözler yüze kalıcı olarak yerleşmeye hazırlanırken gözler de biraz daha yakınlaşacaktır.

12 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebeğinizin sistemindeki bağırsaklar şimdiye kadar çok hızlı bir şekilde büyüdü, böylece göbek kordonuna çıkmışlardı. Hamileliğin 12. haftasına kadar, doğmamış bebeğinizin bağırsakları sonunda geri dönmeye ve bebeğinizin karnında bulunan boşluğa şimdilik yerleşmeye başlayacaktır.

Fundus veya rahimin üst kısmı şimdi pelvik kemiklerinizin üstünde ve üstünde hareket etmeye başlayacaktır. Sonuç olarak, bu hafta bir süre sonra belinizin kalınlaştığını ve genişlediğini göreceksiniz.

Ayrıca Bakınız: 12 Haftalık Gebelik Belirtileri

3. Üçüncü Ay:

Bebeğiniz hamileliğin üçüncü ayına ulaştığında, bebeğiniz neredeyse 8 cm uzunluğunda olacaktır. Bu aşamada, bebeğiniz de küçük ama benzersiz parmak izleri gelişir.

Ayrıca Bakınız: 3 Aylık Gebelik Belirtileri

13. Hafta:

13 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

13. hafta civarında, bebeğinizin idrar yolu kendi başına çalışabilir. Sonuç olarak, bebeğiniz şimdiye kadar yuttukları idrarlarıyla tüm amniyotik sıvıyı temizleyebilecektir.

13 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bu hafta bebeğinizin parmak izleri artık tamamen benzersiz ve çok belirgin olacak.

Ayrıca, bu hafta civarında, bebeğinizin kafası vücuda orantılı hale gelecektir. Şimdi bebeğinizin toplam vücut boyutunun neredeyse üçte biri olacak.

Ayrıca Bakınız: 13 Haftalık Gebelik Belirtileri

14. Hafta:

14 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

14. haftaya kadar, bebeğinizin beyni çok hızlı bir şekilde gelişti. Sonuç olarak, bebeğinizin yüzündeki çeşitli yüz kasları çok fazla egzersiz yapar.

Bebeğinizin kolları da şu ana kadar oldukça uzun, ancak yakında tüm vücut ölçüsüne kıyasla 14. hafta sonunda daha orantılı bir uzunluğa girmeye başlayacak.

14 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Lanugo olarak bilinen çok ince bir tüy kaplaması, doğmamış bebeğinizin vücudunu örtmeye ve onu güvende tutmaya ve yabancı nesnelerden korunmaya yardımcı olur. 14. hafta civarında, bebeğinizin vücudunun her yerinde son derece ince ve tüylü saç tabakası ortaya çıkmaya ve onu örtmeye başlayacaktır.

Şimdiye kadar, fundus veya rahmin üst kısmı zaten pelvik kemiğinizin üzerinde olacak ve sonuç olarak, karnınızı biraz dışarı belirginleşmeye başlayacak ve bebeğin ilk görünümünü verecektir.

Ayrıca Bakınız: 14 Haftalık Gebelik Belirtileri

15. Hafta:

15 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğiniz hamileliğin 15. haftasına girdiğinde, amniyotik sıvıyı solurken ve nefes verirken çok meşgul olacaktır. Sonuç olarak, bebeğinizin akciğerlerindeki hava keselerine çok fazla egzersiz sağlayacak ve gelişmelerine yardımcı olacaktır.

15 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebeğinizin göz kapakları tamamen kapalıdır ve hamileliğin 27. haftasına ulaşıncaya kadar açılmayacaktır. Ancak bebeğiniz hala ışığı hissedebilecektir. Karnınıza doğru ışık yansıdığında, bebeğiniz büyük olasılıkla ışık kaynağından uzaklaşmaya çalışır.

Bebeğinizin bacakları artık ellerden çok daha hızlı bir şekilde büyüyecek ve kollardan daha uzun büyüyecektir. Bu aşamada, bebeğiniz tüm uzuvları ve eklemleri hareket ettirebilir.

Ayrıca Bakınız: 15 Haftalık Gebelik Belirtileri

16. Hafta:

16 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Hamileliğinizin 16. haftasına girdiğinizde, bebeğinizin dolaşım sistemi çalışmaya başlar ve kalp kan pompalar.

Bebeğinizin artık ayak tırnakları da gelişir.

16 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Hamileliğinizin 16. haftasında bebeğinizin başı önceki haftalara göre daha dik olacaktır. Saçlar ancak daha sonra büyümeye başlasa da, bebeğinizin kafa derisinin modeli de gelişmeye başlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: 16 Haftalık Gebelik Belirtileri

4. Dördüncü Ay:

Hamileliğinizde dördüncü aya ulaştığınız zaman, bebeğiniz yaklaşık 12 cm uzunluğunda olacaktır. Bu aşamada, bebeğinizin iskeleti de lastikli bir kıkırdaktan daha kemikli bir dokuya kadar sertleşmeye başlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: 4 Aylık Gebelik Belirtileri

17. Hafta:

17 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

17. haftaya kadar bebeğiniz keskin bir işitme duyusu geliştirmeye başlayacaktır.

17 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebeğiniz de tüm eklemleri hareket ettirebilecek ve iskelet daha önce olduğu lastik kıkırdak yerine daha sert ve daha kemikli hale gelecektir.

Bebeğinize gerekli tüm beslenmeyi sağlamaya yardımcı olacak göbek kordonu artık daha kalın ve daha güçlü hale gelecektir.

Ayrıca Bakınız: 17 Haftalık Gebelik Belirtileri

18. Hafta:

18 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

18. haftada bile, doğmamış bebeğinizin kan damarları ciltte görünmeye devam edecektir.

Kulaklar şimdi bebeğinizin başının etrafına düzgün ve kalıcı bir şekilde yerleşir ve başın dışında durur.

18 Haftalık Ultrason Görüntüsü

18 haftada, bebeğiniz kolları ve bacakları hareket ettirmekle çok meşgul olacak ve daha önce hissetmediyseniz karnınızdaki hareketleri yakında hissedebileceksiniz.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde doktorunuz bebeğinizin nasıl büyüdüğünü ve bebeğinizin genel gelişimini kontrol etmek için sizi ultrason muayenesi için programlayacaktır. Şu anda, doktor ayrıca doğum kusurları belirtileri olup olmadığını kontrol edecek ve plasentanızın nasıl konumlandığına da bakacaktır.

Ayrıca Bakınız: 18 Haftalık Gebelik Belirtileri

19. Hafta:

19 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

19. hafta, doğmamış bebeğinizin beyninin duyusal gelişimi için çok önemli bir zamandır. Bu aşamada, bebeğinizin beyni, bebeğinizin bir tat, koku, işitme, dokunma ve görme hissi geliştirmesine yardımcı olacak ayrı alanlar oluşturmaya başlayacaktır.

Bu zamana kadar, doğmamış bebeğiniz de saç derisinde ilk saç görünümünü olmaya başlayacaktır.

19 Haftalık Ultrason Görüntüsü

19. haftaya kadar bebeğinizin kolları ve bacakları, vücudunun geri kalanıyla ve birbirleriyle karşılaştırıldığında doğru oranlarda olacaktır.

Şimdiye kadar, alt karnınızda, rahminizin büyüyen boyutunu desteklemeye yardımcı olan bağlar gerilmeye başlayacağı için neden olacak bazı ağrıları hissetmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: 19 Haftalık Gebelik Belirtileri

20. Hafta:

20 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Hamileliğinizin 20. haftasında, mekonyum olarak bilinen yapışkan ve siyah bir madde, doğmamış bebeğinizin bağırsağında birikmeye başlayacaktır. Mekonyum, bebeğinizin sindirim sistemindeki çeşitli salgılardan, bebeğinizin yutmaya devam ettiği amniyotik sıvı ve aynı zamanda sloughed hücrelerden oluşur. Bu madde, sadece bağırsakta birikecek ve sonunda doğumdan sonra bebeğinizin sisteminden çıkacaktır. Muhtemelen bebeğinizin doğumdan sonra yapacağı ilk kakayı göreceksiniz.

20 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Lanugo olarak bilinen tüylü tabakaya ek olarak, bebeğinizin cildi şimdi vernix caseosa olarak bilinen beyaz madde ile kaplanır. Bebeğinizin amniyotik sıvıyla kaplanacağı uzun haftalar boyunca bebeğinizin cildinin korunmasına yardımcı olacak yapışkan bir maddedir.

Fundus veya rahmin üst kısmı şimdi göbek deliğinizin neredeyse seviyesine gelecektir.

Ayrıca Bakınız: 20 Haftalık Gebelik Belirtileri

5. Beşinci Ay:

Beşinci aya kadar, bebeğinizin göz kapakları ve kaşları belirlenen yerlerinde olacaktır. Bu aşamada, bebeğinizin uzunluğu 12 cm’den fazla olacaktır.

Ayrıca Bakınız: 5 Aylık Gebelik Belirtileri

21. Hafta:

21 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

21. haftaya kadar, bebeğinizin kaşları ve göz kapakları tamamen gelişecektir.

21 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Şu anda, bacaklarınızda varisli damarlar gelişmeye başlayabilir. Rahim şimdi çok büyüdüğü için, alt damar vena kava olarak bilinen büyük damar üzerinde muazzam miktarda baskı uygulayacaktır. Bacaklardan kalbe kan akmasına yardımcı olan damardır.

Ayrıca Bakınız: 21 Haftalık Gebelik Belirtileri

22. Hafta:

22 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Hamileliğinizin 22. haftasında, bebeğinizin göz kapakları tamamen kapalı kalacaktır. Bebeğinizin göz kapaklarının altında, bebeğinizin gözleri gelişmeye devam edecektir. Ancak gözün içindeki yuvarlak renkli kısım olan irisin henüz renk pigmenti olmayacaktır.

Bebeğiniz şimdi gittikçe daha belirgin hale gelen dudaklar geliştirmeye başlayacak. Diş tomurcukları bebeğinizin diş etleri altında da gelişecektir.

22. haftaya kadar, doğmamış bebeğinizin cildi buruşuk görünmeye başlayacak ve bebeğiniz cildi dolduracak kadar kilo alana kadar böyle görünmeye devam edecektir.

22 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Hamileliğinizin 22. haftasına ulaştığınızda, karnınız daha fazla büyüdükçe büyük olasılıkla çatlaklar geliştirmeye başlayacaksınız. Şimdiye kadar, karnınız çok genişlemeye başlayacak, böylece büyüyen bebeğinizi rahatça barındırmaya yardımcı olabilir. Göbek deliğiniz de şimdi olmasa bile her an çıkacaktır.

Ayrıca Bakınız: 22 Haftalık Gebelik Belirtileri

23. Hafta:

23 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

23. haftaya kadar, bebeğiniz dışarıdan gelmeye devam edecek birçok yüksek gürültüye alışmaya başlayacaktır.

Bebeğinizin cildi, doğumdan sonra bebeğin etnik kökenine ve ten rengine bakılmaksızın, buruşuk ve pembemsi veya kırmızımsı bir görünüme sahip olacaktır.

23 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Şimdi rahminiz çok büyüyor, kanı vücudunuzun alt kısmından döndüren damarlara baskı yapmaya başlayacak. Sonuç olarak, ödem olarak bilinen bir şişlik olan ayaklarınızın yanı sıra ayak bileklerinizde şişlik yaşayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: 23 Haftalık Gebelik Belirtileri

24. Hafta:

24 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

24. haftaya kadar, doğmamış bebeğiniz farklı tat tomurcukları geliştirmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin akciğerleri de iyi gelişecek ve solunum ağacında çeşitli dallar geliştirecektir. Akciğer ayrıca, bebeğinizin akciğerlerinde bulunan hava keselerinin sorunsuz şişirilmesine yardımcı olacak bir yüzey aktif madde olarak bilinen bir maddenin üretilmesine yardımcı olacak hücreler üretmeye başlayacaktır.

24 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Şimdiye kadar, fundus olarak da bilinen rahminizin üstü, göbek deliğinin neredeyse bir 2 cm üzerinde olacak ve bir futbol topu kadar büyük görünebilir.

Ayrıca Bakınız: 24 Haftalık Gebelik Belirtileri

6. Altıncı Ay:

Altıncı ayda, doğmamış bebeğiniz neredeyse bir buçuk kilo ağırlığında olacak ve bebeğiniz ilk bebek yağını almaya başladığında cilt daha az kırışmaya başlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: 6 Aylık Gebelik Belirtileri

25. Hafta:

25 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

25. haftaya kadar bebeğiniz cildi doldurmaya ve daha az kırışık görünmesine yardımcı olacak bebek yağı almaya başlayacak ve bebeğinizin yenidoğan gibi görünmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizin saçları da şimdiye kadar oldukça gelişecek ve dokusu ve rengi olacak. Bebeğiniz doğduktan sonra değişmesi hala mümkündür.

25 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Rahim hızlı bir şekilde büyümeye devam edecek ve kalbinize kan veren damarlara çok fazla baskı uygulayacaktır. Sonuç olarak, sırtınıza uzun süre uzanırsanız bazen başınız dönebilir.

Ayrıca Bakınız: 25 Haftalık Gebelik Belirtileri

26. Hafta:

26 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğiniz kulaklardaki sinir yollarını geliştirmeye başlayacak ve sese daha iyi cevap verebilecektir.

Bir erkek bebek taşıyorsanız, testisler şimdi önümüzdeki iki ila üç ay boyunca skrotuma inmeye başlayacak.

26 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Vücudunuz büyüdükçe ağırlık merkeziniz değişmeye başlayacak ve sırtınızda çok fazla acı hissedebilirsiniz. Ayrıca, birçok hamilelik hormonu eklemlerinizi ve bağlarınızı gevşetir.

Ayrıca Bakınız: 26 Haftalık Gebelik Belirtileri

27. Hafta:

27 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Nihayet 27. haftada, bebeğiniz şimdiye kadar sıkı olan gözleri açıp kapatabilecek. Bebeğiniz de düzenli aralıklarla uyumaya ve uyanmaya başlayacaktır.

Bu süre zarfında, bebeğiniz parmağını emmeye başlayabilir ve ara sıra hissedebileceğiniz hıçkırık da alabilir.

27 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Rahim büyümeye devam ederken, kan damarlarınız üzerinde kanı bacaklarınızdan döndüren bir baskı hissedeceksiniz. Bu süre boyunca bacaklarınızda hissetmeye başlayabileceğiniz acıya yol açabilir.,

Ayrıca Bakınız: 27 Haftalık Gebelik Belirtileri

28. Hafta:

28 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğinizin kirpikleri şimdi gelişecek ve bebeğiniz de başını bir yandan diğerine çevirebilecektir.

Doğum tarihi yaklaştıkça yağ da bebeğinizin vücudunda birikmeye başlayacaktır.

28 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bu aşamada bebeğinizin hareketlerini daha net hissedeceksiniz.

Ayrıca Bakınız: 28 Haftalık Gebelik Belirtileri

29. Hafta:

29 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğinizin iskeleti artık günde yaklaşık 200 miligram kalsiyum alacak.

Bebeğinizin beyni gelişip birçok nöronu oluşturdukça kafa da büyümeye başlar.

29 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Rektal bölgenizdeki şişmiş kan damarları olan bu aşamada hemoroitlerden muzdarip olabilirsiniz. Ancak, bunlar doğumdan sonraki birkaç hafta içinde daha iyi hale gelecektir.

Büyüyen rahim damarlara çok fazla baskı uygular ve uzun süre sırt üstü uzanırsanız başınızı döndürebilir.

Ayrıca Bakınız: 29 Haftalık Gebelik Belirtileri

7. Yedinci Ay:

Yedinci ayda, doğmamış bebeğiniz yaklaşık 38 cm’den daha uzun olacaktır. Bebeğiniz ayrıca gözleri açıp kapatabilir ve herhangi bir ışığıtakip edebilir.

Ayrıca Bakınız: 7 Aylık Gebelik Belirtileri

30. Hafta:

30 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Şimdiye kadar, neredeyse yarım amniyotik sıvı bebeğinizi çevreleyecek ve önümüzdeki birkaç hafta içinde artacaktır. Bebeğiniz büyüyüp rahimde daha fazla yer kaplayacağından, miktar tekrar azalacaktır.

30 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebeğiniz artık aydınlık ile karanlığı birbirinden ayırt edebilecek.

Rahim büyümeye devam edecek ve sizi biraz dengeye getirebilir.

Ayrıca Bakınız: 30 Haftalık Gebelik Belirtileri

31. Hafta:

31 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğinizin şimdi geliştireceği yağ tabakası elleri, bacakları ve gövdeyi doldurmaya yardımcı olacaktır.

31 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Rahim kaslarınızda bir sıkma hissedeceksiniz. Braxton Hicks olarak bilinen kasılmalar da artık daha yaygın olacak.

Ayrıca Bakınız: 31 Haftalık Gebelik Belirtileri

32. Hafta:

32 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğinizin şu anda kafasında hafif bir tüy veya başı saçla kaplı olabilir.

Bebeğinizin ayak tırnakları ve el tırnakları artık düzgün bir şekilde büyümeye başlayacaktır.

32 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Rahim diyaframınıza doğru iter ve karnınıza daha fazla baskı uygular. Bu da mide ekşimesine ve nefes darlığına yol açabilir.

Ayrıca Bakınız: 32 Haftalık Gebelik Belirtileri

33. Hafta:

33 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğinizin cildi daha net ve daha az kızarır.

33 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Kafatası hala çok esnek olacak, bu da bebeğinizin normal doğum olduğunda ve doğum kanalından çıkması gerektiğinde yardımcı olacaktır.

Ayrıca Bakınız: 33 Haftalık Gebelik Belirtileri

8. Sekizinci Ay:

Sekizinci ayda, doğmamış bebeğiniz yaklaşık öncekinden daha yuvarlak olacaktır.

Ayrıca Bakınız: 8 Aylık Gebelik Belirtileri

34. Hafta:

34 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

34. haftaya kadar, bebeğiniz vücuda daha fazla yağ alacak ve cildi doldurmaya başlayacak ve doğum sırasında ve sonrasında vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

34 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebeğinizin ciğerleri de şimdiye kadar iyi gelişecek ve şu anda doğumda bebeğiniz yine de kolayca olacaktır.

Ayrıca Bakınız: 34 Haftalık Gebelik Belirtileri

35. Hafta:

35 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Amniyotik sıvı şimdi zirvede olacak ve bundan sonra azalmaya başlayacak.

35 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bu zamana kadar rahim orijinal hacminin neredeyse 15 katına ulaşacak.

Ayrıca Bakınız: 35 Haftalık Gebelik Belirtileri

36. Hafta:

36 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Şimdiye kadar bebeğiniz muhtemelen baş aşağı pozisyona gelecek ve baş pelvisinize doğru olabilir.

36 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Artık daha fazla Braxton Hicks kasılmaları yaşayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: 36 Haftalık Gebelik Belirtileri

37. Hafta:

37 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğinizin cildindeki vücut tüylerinin çoğu, vernix caseosa olarak bilinen beyazımsı madde ile birlikte kaybolmaya başlayacaktır.

37 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bu hafta lekeli vajinal akıntı yaşayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: 37 Haftalık Gebelik Belirtileri

9. Dokuzuncu Ay:

Dokuzuncu aya kadar, çoğu bebek 48 cm’den daha uzundur.

Ayrıca Bakınız: 9 Aylık Gebelik Belirtileri

38. Hafta:

38 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğinizin artık iris içindeki renk pigmentini alacaktır.

38 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebeğinizin kavrayışı daha da güçlenecek.

Ayrıca Bakınız: 38 Haftalık Gebelik Belirtileri

39. Hafta:

39 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğiniz daha fazla bebek yağı almaya devam edecektir.

39 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebeğinizin vücudunun dış deri hücreleri kaybolacak ve altında yeni bir cilt oluşturacak.

Ayrıca Bakınız: 39 Haftalık Gebelik Belirtileri

40. Hafta:

40 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur:

Bebeğinizin tırnakları ve saçları doğum gününe kadar büyümeye devam edecektir.

40 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebeğinizin kafasında doğumdan sonraki ilk yıl boyunca kalacak yumuşak lekeler olacaktır.

Ayrıca Bakınız: 40 Haftalık Gebelik Belirtileri

41. Hafta:

41 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi nasıl olur.

Doğmamış bebeğinizin kırk birinci haftasında, hamileliğinizin dokuzuncu ayında nasıl gelişeceği aşağıda açıklanmıştır:

Amniyotik sıvı şimdi belirgin şekilde daha az olacaktır.

41 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebeğinizin vücudundaki cilt, çok uzun süre amniyotik sıvı içinde olmanın bir sonucu olarak soyulmaya başlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: 41 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hamileliğin her haftasında çok fazla değişiklik olduğundan, hamileliğin büyülü bir deneyim olması şaşırtıcı değildir. Tüm bebeklerin aynı hızda gelişmeyebileceğini unutmayın, bu nedenle doktorunuzu dinleyin ve bebeğinizin büyümesini ve gelişimini anlayın.

Gebelik ve Doğum Tarihi Hesaplama İçin TIKLAYIN.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.