Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda Ay Ay Fiziksel Gelişimi

Bebekler hızlı büyür. Ve şimdi birkaç santimetre büyüdü ve her gün yeni gelişimsel kilometre taşlarıyla tanışmaya doğru ilerliyor. Bu fiziksel değişiklikler, motor becerilerinde ve bebeğin vücudunun genel büyümesinde önemli bir rol oynar. Gelecekteki tüm fiziksel büyüme ve bebeklerin yetenekleri için temel oluşturur.

Peki, bu fiziksel gelişim özellikleri nelerdir? Bebeklerde ve küçük çocuklarda fiziksel gelişim belirtilerine dair merak edilenler için makalemizi okumaya devam edin.

Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda Fiziksel Gelişim Nedir?

Fiziksel gelişim bebeğin bedensel büyümesi, ince ve kaba motor becerileri ve vücudun çeşitli organlarının yetenekleriyle ilgilidir. Bir bebek yeni bir fiziksel kapasiteye ulaştığında, hayatı iyileşir ve bu fiziksel büyüme takviminde bir olaydır.

Doğumdan sonra 36 ay yani 3 yaşına kadar farklı yaş gruplarındaki bebeklerde ve küçük çocuklarda bu tür büyüme göstergelerini listeliyor olacağız.

Çocuklarda Yaş Gruplarına Göre Fiziksel Gelişim

0-3 Ay Bebeklerde Fiziksel Gelişim

Kas büyümesi: Boyun kaslarındaki büyüme, karın üzerinde düz uzanırken bebeğin başını tutmasını sağlar. Gelişen kas gücünü ve esnekliğini gösteren önemli bir fiziksel gelişim kilometre taşıdır.

Motor beceriler: İki aylıkken, bebek uzuvların daha yumuşak hareketini gösterecek ve bu da motor nöronların işlevselliğinde bir iyileşme gösterecektir. Bebek 3 aylıkken, ellerini ağzına getirecek, yumru yapmak için elleri açıp kapatacak ve bisiklet hareketiyle bacakları hareket ettirecek kadar esnektir.

Ayrıca Bakınız: 3 Aylık Bebek Gelişimi

Organların gelişimi: Bebeğin sindirim sistemi doğumdan beri iyileşir ve annenin anne sütünden antikor girişi sayesinde yavaş yavaş sağlamlaşır. Vizyonu bir yetişkininki kadar iyi değildir, ancak göz kürelerini hareket ettiren oküler kasların gelişmiş el becerisi nedeniyle gözler daha iyi koordine olabilir. Bir insan yüzünü tanımlayabilir ve altı ila on haftalıkken, bakışlarını bir nesneye sabitleyebilir ve belirli bir dereceye kadar takip edebilir.

4-6 Ay Bebeklerde Fiziksel Gelişim

Kas büyümesi: Dokular kas kütlesinde belirgin bir artışla yeni hücre katmanları eklediğinden vücut büyümede artar. Boyun kasları boynu desteksiz tutarken, bacak kasları bebek dikey tutulduğunda bacağını aşağı iter. Bazı bebekler dördüncü ayda karnından arkaya dönebilir. Altıncı ayın sonunda, bebek karnından sırtına ve sırtından karnına dönebilir. Bebek ayrıca altı ayın sonunda desteksiz oturmaya başlar.

Motor becerileri: Bebek küçük bir oyuncağı iki eliyle kavrayabilir veya sol veya sağ el ile ona ulaşabilir. Tutmayı korumak için tüm parmakları aynı anda kullanma yeteneği olan el kavramasını geliştirir. Oyuncağı bir elden diğerine kaydırır. Ayrıca, uzanırken, elleriyle onlarla oynamak için bacakları göğsüne yaklaştırır.

Ayrıca Bakınız: 5 Aylık Bebek Gelişimi

Organların gelişimi: Gözler daha iyi görebilir, bu da bebeğin merakla etrafındaki dünyaya bakacağı anlamına gelir. Derinlik algısı iyileşir ve altıncı ayın sonunda, bebek bir yetişkinle aynı renk vizyonuna sahiptir. İşitme duyusu düzelir ve bebek tanıdık seslere, seslere ve diğer seslere döner. Konuşma da gelişir, artık sesler çıkarabilir.

7-9 Ay Bebeklerde Fiziksel Gelişim

Kas büyümesi: Kaslar, bebek dört uzuvda da kaldığında vücudun ağırlığını destekleyecek kadar güçlüdür. Bebek şimdi emekler, bu da bebeklik döneminde belki de en önemli fiziksel gelişimdir. Karın üstü yattığında, dirsekleri aşağı doğru itecek ve yavaşça yukarı bakacak şekilde başını kaldıracaktır. Bebek ayrıca, daha büyük kas el becerisi göstererek, uzaktaki nesnelere ulaşmak için ellerini uzatacaktır. Ayrıca kendi başına oturma pozisyonuna geçecektir. Ona destek verirseniz, bebek birkaç saniye ayakta kalabilir.

Motor becerileri: Daha güçlü kavrama özelliğine sahiptir ve çıngıraklar gibi oyuncakları sallar. Küçük nesneleri almak için başparmak ve işaret parmağını kullanan el kavrama geliştirir. Nesneleri düşürmeden ellerinde tutar. İlginç bir şey gördüğünde, nesneye doğru sürünecek ve nesneyi hassas bir şekilde seçmek için oturma pozisyonuna geçecektir. Ayrıca onları keşfetmek için bir şeyler de söyleyecek. Bebek şimdi biberonla beslenirken, bağımsız olarak tutabilir.

Ayrıca Bakınız: 8 Aylık Bebek Gelişimi

Organların gelişimi: Vokal akorları artık “anne” ve “baba” gibi bir dizi ses çıkarabiliyor. Vizyon artık bir yetişkininki kadar iyi. Gözler, hareketli nesneleri izlerini kaybetmeden görme yeteneğine sahiptir. Bebek tanıdık sesleri bir ses havuzundan ayırt edebilir.

10-12 Ay Bebeklerde Fiziksel Gelişim

Kas büyümesi: İskelet kasları daha güçlüdür ve daha geniş bir hareket aralığına sahiptir. Bebek daha hızlı emekler ve emekleme ile oturma arasında hızla geçiş yapar. Ayrıca merdivenlerden yukarı ve aşağı sürünebilir. Bebek ayakta duracak ve destekle yürüyecektir. Daha kısa mesafeler için destek almadan da yürüyebilir.

Motor beceriler: Bebeğin akut bir denge hissi vardır. Gelişen motor kontrolü var ve bebek bir nesneyi düşürmek yerine elinden yavaşça serbest bırakabilir. İnce motor becerileri gelişerek bebeğin kitabın sayfalarını çevirmesine izin verir.

Ayrıca Bakınız: 11 Aylık Bebek Gelişimi

Organların gelişimi: İskeletin artan kemik yoğunluğu vardır. Görme birkaç ay öncesine göre daha iyidir. Sindirim sistemi öncekinden daha fazla gıda maddesini işleyebilir.

13-15 Ay Bebeklerde Fiziksel Gelişim

Kas büyümesi: Bebek şimdi yürümeye başlıyor ve eskisinden daha uzun süre yalnız kalabilir. Ayakta eğilebilir ve dengesini koruyabilir. Uzuvlar karmaşık hareketler yapar, bu da yürümeye başlayan çocuğu giydirmeyi ve soymayı kolaylaştırır.

Motor beceriler: Yeni yürümeye başlayan çocuklardaki en büyük fiziksel gelişme, parmak gıdalar ile beslenebilmesidir. Daha az dağınık yemeğini yer ve yiyecekleri hassas bir şekilde ağzına koyar. Bebek şekilleri boşluklara doğru bir şekilde yerleştirebilir. 15 ayın sonunda, bir çocuk bir yudum bardağı tutmaktan tamamen rahat olacak ve biberon kullanmayı bırakabilir. Karalamalar veya temel çizimler çizmek için bir kalemi tutabilir.

Ayrıca Bakınız: 14 Aylık Bebek Gelişimi

Organların gelişimi: Vizyon artık tam olarak bir yetişkin gibidir ve göz koordinasyonu hassastır. Mide ve bağırsaklar çok çeşitli gıda maddelerini işleyebilir. İç organların bir sonraki önemli gelişimi 24 ayda gerçekleşecektir.

16-18 Ay Bebeklerde Fiziksel Gelişim

Kas büyümesi: Yürümeye başlayan bir üç tekerlekli bisiklet pedal ve daha uzun mesafeler için destek olmadan yürüyebilir. Ayrıca kısa sürelerde koşabilir ve destek alarak adımlara tırmanabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuk şimdi gelişmiş sırt ve bacak kasları sayesinde yürümeyi tercih ediyor. Birkaç ay önce ağır bulduğu oyuncakları da kaldırabilir.

Ayrıca Bakınız: 15 Aylık Bebek Gelişimi

Motor beceriler: Yeni yürümeye başlayan çocuk artık açık bir bardaktan içmeye başlayabilir ve bir kaşıkla yiyebilir. Yapı taşlarını üst üste koyabilir. Boyama kalemine sıkıca tutunuyor. Giysilerin bazı kısımlarını çıkarabilir, örneğin bir çorap çekebilir. Ellerde nesneleri daha kolay çekmesini, itmesini ve döndürmesini sağlayan daha büyük bir uyuşmazlık vardır.

19-21 Ay Bebeklerde Fiziksel Gelişim

Kas büyümesi: Vücuttaki dokular hızlı bir şekilde büyüdüğü için uzadığını fark ettiniz. Yürümeye başlayan çocuk sıkı bir tutuşa sahiptir ve yerden nesneleri kolayca alabilir ve taşıyabilir. Daha güçlü sırt kasları sayesinde yorulmadan dolu bir sırt çantası takıyor.

Ayrıca Bakınız: 20 Aylık Bebek Gelişimi

Motor beceriler: Bu aşamada önemli bir fiziksel gelişme, boya kalemini daha doğru kullanma yeteneğidir. Şimdi dikey bir çizgi çiziyor ve şekil çizerken çevik. Yürümeye başlayan çocuk, topu alttan atmak ve daha fazla yapboz ile oyuncak kuleleri inşa etmek için ince motor becerilerine sahiptir. Bir kitabın sayfalarını hassas bir şekilde çevirebilir ve kitaptaki başka bir sayfaya erişmek için aynı anda birden fazla sayfayı çevirebilir.

22-24 Ay Bebeklerde Fiziksel Gelişim

Kas büyümesi: Yeni yürümeye başlayan bir okul öncesi çocuğun evresine giriyor ve bu da eskisinden daha fazla kas çevikliğine sahip olduğu anlamına geliyor. Her iki ayağında eşit ağırlık taşır ve yürürken artık sallanmaz, bu da fiziksel gelişiminde titizlik gösterir. Aslında, vücudu artık tüm ağırlığı ayak parmaklarına taşıyabilecek kadar güçlüdür ve iki yaşına kadar çocuklar yürümeye başlayabilir.

Motor beceriler: Çok fazla şey fark edeceksiniz. Bebeğiniz, şimdi bir topa tekme atabilir, yukarı fırlatabilir, kendini kanepe gibi bir mobilya parçasına oturtabilir ve bir kalemi düzgün bir şekilde elinde tutabilir.

Ayrıca Bakınız: 21 Aylık Bebek Gelişimi

Organların gelişimi: 2 yaşında yani 24 ayın sonunda, yürümeye başlayan çocuğun sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi alerjilere daha az eğilimlidir ve buğday dahil olmak üzere tüm tahıllar ve dondurmalar dahil süt ürünleri ve neredeyse her türlü gıdayı yiyebilir.

25-29 Ay Çocuklarda Fiziksel Gelişim

Kas büyümesi: Yeni yürümeye başlayan çocuk son birkaç ay içinde önemli ölçüde büyüdü ve kasları güçlendirmeye yardımcı olan aktif açık hava oyunları oynamayı seviyor. Bacak kasları sağlamdır. Oturma konumundan ayakta durma veya tersi gibi birden fazla konumdan geçiş yapabilir. Kaslarda daha fazla güç ve gelişmiş motor nöron impulslarını gösterir.

Ayrıca Bakınız: 24 Aylık Bebek Gelişimi

Motor beceriler: Artık kendini giydirebilir. Okul öncesi, uzaktan kumandanın düğmeleri gibi düğmelerin nasıl kullanılacağını bilecek ve ince motor becerilerinin artık çevik olduğunu belirten hassasiyetle basacaktır. Yapbozlar ile oynamayı sever ve dağılmalarını önlemek için onları daha iyi bir şekilde üst üste koyabilir. Bu yaştaki bebekler, bir ebeveyn veya diş hekimi tarafından eğitildikten sonra dişlerini fırçalayabilir.

30-36 Ay Çocuklarda Fiziksel Gelişim

Kas büyümesi: Çocuğunuz 3. yaşına girmeye yakın doğum gününe yaklaşırken fiziksel gelişimi zirveye ulaşır. Kasları, atlama ve merdivenlerden yukarı tırmanma gibi çeşitli hareketler yapabilir. Oynamaktan yorulmadığı için fiziksel dayanıklılığında ve çevikliğinde bir artış gözlemliyorsunuz. Okul öncesi, vücut dengesini geliştirdi ve koşarken topu tökezlemeden yakalar.

Motor becerileri: Bir eşyayı sallayabileceği veya doğrudan havaya fırlatabileceği için uzuv koordinasyonu gelişir. Küçük nesneleri son derece hassas bir şekilde tutabilir. Şimdi şekilleri oldukça iyi çiziyor ve bir şablon kullanarak bir illüstrasyon izlemekten hoşlanıyor. Pürüzlü yüzeylerde yürürken, dengeyi korumak için ellerinin ve parmaklarının desteğini kullanarak kaba motor becerilerinde bir iyileşme gösterebilir. Kağıdı talimatlara göre katlayabilir ve düzgün bir şekilde yırtabilir.

Organların gelişimi: Okul öncesi çocuk tüm sebze, meyve ve et çeşitlerini yiyebilir. Sindirim sistemi daha yetişkin benzeri bir sindirim döngüsü geliştirdi, bu da onu öngörülebilir aralıklarla aç bırakıyor. Ayrıca daha iyi tuvalet kontrolüne sahiptir ve bir banyo bulana kadar tutabilir. Çoğu küçük çocuk en azından uyumadıklarında tuvalet eğitimi alır. Uyku söz konusu olduğunda, üç yaşında bir çocuk 10-13 saat arasında uyumalıdır, ancak dokuz saatlik uyku ile de iyi hissedecektir.

Ayrıca Bakınız: Hafta Hafta Bebeklerde Gelişim

Bebeğinizin Daha İyi Büyümesine Yardımcı Olacak İpuçları

Ebeveynler olarak, bebeğinizin veya çocuğunuzun daha iyi gelişmesine yardımcı olmanın yolları vardır. İşte bebeklerde ve küçük çocuklarda sağlıklı fiziksel gelişim sağlamak için birkaç ipucu:

Bebeğinize veya yürümeye başlayan çocuğunuza uygun beslenmeyi sağlayın: Bir bebeğin vücudunun büyümesi için beslenme şarttır. Hayatının ilk 6 ayında, tüm beslenme gereksinimleri anne sütü ile karşılanır. Bundan sonra, mikro besin gereksinimi arttığı için beslenmesine katı yiyecekler eklemelisiniz. Bebeğin sağlıklı büyümesini sağlamak için sağlıklı, yaşa uygun bir beslenme programı önemlidir.

Yeterli oyun süresine sahip olun: Belli bir kilometre taşına ulaşma yeteneği uygulama fırsatına bağlıdır. Bu nedenle, bebek sosyal ortama çıkarılmalıdır. Oyun süresi, bebeklerin ve küçük çocukların fiziksel becerilerini kullanmaları için birden fazla yol sağlar. Yeterli egzersiz, fiziksel gelişimi uyarır.

Unutmayın, yukarıda belirtilen kilometre taşları bir referans aralığıdır. Ancak bebeğiniz yukarıda belirtilen gelişimsel hedeflere ayın sonuna kadar ulaşamazsa, bir doktora danışabilirsiniz.

Bebeğiniz şu anda hangi büyüme aşamasında? Bize aşağıya bir yorum bırakın.

Kaynaklar:

  1. First Year Development: Infant Development; American Pregnancy Association(2015)
  2. Tonia D, Gail B, Marilyn F, et.al; Ages and Stages: Infant (0-12 months) ; University Of Nebraska (2011)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir