Hamilelikte Squat Yapılır Mı? Faydaları Nelerdir?

Gebelikte yapmanız gereken herhangi bir egzersiz varsa, bunlardan biri squat olmalıdır. Çömelme sadece kalp atış hızınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda alt kısmınızı da güçlendirir ve vücudunuzu sıkılaştırır. Ancak yere eğilmek ile karıştırılmamalıdır. Çünkü bu hareket gebelikte riskli olabilir.

Haftalık egzersiz rutininize squat ekleyin. Çünkü size ve bebeğinize çeşitli faydalar sunar ve doğum sırasında size yardımcı olur. İlginç değil mi? Bu yazımızda size hamilelikte nasıl squat yapılacağını anlayacağız. Güvenliğiyle başlayalım.

Hamilelikte Squat Yapmak Güvenli Mi?

Evet. Squat yapmak, aşırıya kaçmamanız veya yorucu egzersizlere katılmamanız koşuluyla, sizi sağlıklı tutmak ve hamilelikte daha iyi hissetmenizi sağlamak için en iyi egzersizlerden biridir.

Sağlıklı bir hamilelik için bu egzersize devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, hamilelikte herhangi bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Squat, düşük vücut kuvvetini arttırmaya yardımcı olur. Kalça ve pelvik taban kaslarının düzgün hareketini kolaylaştırır. Çömelme hareketi ayrıca pelvisinizi açmanıza ve bebeğinizin doğumuna yardımcı olur.

Gebelikte Çömelme Hareketi Squat Yapmanın Faydaları

Artık squat yapmanın sizin ve bebeğiniz için iyi olduğunu biliyorsunuz. Şimdi ayrıntılı olarak görelim:

Kalça kaslarını güçlendirin: Çömelme egzersizleri kalça kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Dahası, tabanınızın şeklini korumaya yardımcı olur.

Bel ağrısını hafifletir: Hamilelikte yaygın olan sırt ağrınız, çömelme egzersizleri bel bölgelerinizi germeye yardımcı olduğundan rahatlar. Ağrı, ligament gevşemesinden kaynaklanır.

Kabızlığı önleme: Kadınların çoğunluğu hamileliğin sonuna yaklaştıklarında kabızlık yaşarlar. Çömelme, sindirim sisteminin normal işleyişine yardımcı olur ve şişkinliği giderir.

Mükemmel bir doğum duruşu: Çömelme pozisyonları, doğum sırasında kasılmalarla başa çıkmanıza yardımcı olur. Egzersizler doğum kanalının genişlemesini ve böylece bebeğinizin kolay inişini kolaylaştırır. Çömelme, perineal kasların gevşemesine de yardımcı olur.

Bacak kaslarını güçlendirin: Üçüncü üç aylık dönemde çömelmek bacak kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Güçlü bacaklar doğuma ve doğum için son itmeye yardımcı olur.

Pelvik taban kaslarını güçlendirin: Çömelme, pelvik taban kasları üzerindeki baskıyı azaltmaya, güçlendirmeye ve kasları doğum için hazırlamaya yardımcı olur.

Vücudun ağırlık merkezini koruyun: Gebelikte çömelme egzersizleri, hamilelik sırasında kayan vücudunuzun ağırlık merkezinin korunmasına yardımcı olur.

Hamileliğiniz ilerledikçe vücudunuzda rahatsızlık olur. Çömelme rahatsızlıkları hafifletir ve formda kalmanızı sağlar. Çeşitli çömelme egzersizlerini nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir. Bunun için doktorunuza ve bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.

Hamilelikte squat yaptınız mı? Deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum kısmından okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir