Hamilelikte Rahim Sarkması Nasıl Önlenir?

Rahim sarkmasını önlemenin özel bir yolu yoktur. Bazı önlemleri gözlemlemek ve yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmak rahim sarkması riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aşağıdakiler, gebelikte rahim sarkması gelişme olasılığını en aza indirmek için alabileceğiniz tedbirlerdir:

  • Fazla kiloluysanız kilo vermek
  • Kabızlığı veya aşırı gerilmeyi önlemek için diyetinize lif ve sıvıları eklemek
  • Ağır şeyler kaldırmaktan kaçınmak
  • Pelvik organları ve kasları zorlayabileceğinden kronik öksürük varsa tıbbi tavsiye almak

Hafif vakalarda pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için Kegel egzersizleri yapabilirsiniz. Hamilelikte herhangi bir egzersiz yapmadan önce sağlık uzmanınızla veya fizyoterapistinizle görüştüğünüzden emin olun.

Mevcut bir rahim sarkması doğumdan sonra düzelebilir ve doğumdan sonra bebek için de bir risk yoktur. Rahim sarkması bir faktörün sonucu olarak veya faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir. Aşamalara aşağıdaki gibi ayrılabilir.

Rahim Sarkması Evreleri

Rahimin vajinaya ne kadar düştüğüne bağlı olarak farklı rahim sarkması aşamaları vardır. Dört aşama aşağıdadır.

Evre I: Rahim vajinanın üst yarısına düşer. Prolapsusun en distal kısmı kızlık zarı seviyesinin> 1 cm üzerindedir.

Evre II: Rahim neredeyse vajinanın açıklığına düşer. Prolapsusun en distal kısmı kızlık zarının ≤1 cm proksimal veya distalidir.

Evre III: Uterus vajinadan dışarı çıkar. Prolapsusun en distal kısmı, kızlık zarının> 1 cm altındadır, ancak vajinanın toplam uzunluğundan 2 cm’den daha az çıkıntı yapmaz.

Evre IV: Rahim tamamen vajinadan çıkar. Vajinanın tamamen evrimi var.

Rahim sarkması ile hamile kalabilir ve normal doğum yapılır mı?

Erken tanı ve durumun uygun şekilde yönetimi güvenli bir gebelik veya gebelik dönemini sağlayabilir. Yayımlanan çeşitli vaka çalışmaları, sarkan bir rahim ile başarılı bir normal doğum olduğunu bildirmiştir. Bununla birlikte, rahim sarkması nedeniyle fetus ve anne için artmış bir risk olabilir. Derhal tedavi aramak sorunsuz bir doğum yapmanıza yardımcı olabilir.

Rahim sarkması hamilelik sırasında nadirdir. Durum ortaya çıkarsa, sağlık uzmanınız tarafından rutin bir jinekolojik muayene, durumun zamanında teşhis ve yönetiminde yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Rahim Sarkması Belirtileri

Kaynaklar:

  1. Surgery for Pelvic Organ Prolapse: American College of Obstetricians and Gynecologists. (2018).
  2. Pelvic Organ prolapse: American family Physician. (2010).
  3. Uterine Prolapse: John Hopkins Medicine. (n.d.).

Gebelikte rahim sarkması hakkında paylaşacağınız bir şey var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir