Hamilelik Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler; anne adayları genellikle pek çok şeye kafa takar ve hamilelikleri de bu yönde gelişebilir. Hamilelik gibi özel bir dönemin kolaylıkla atlatılması için yapılması gerekenlerin oluşturduğu bu yazı ile bu dönemi rahatlıkla atlatmak oldukça kolay.

Stresten Uzak Durun!

Stres, sinir ve endişeler psikolojik açıdan dengesiz haldeki anne adayının çöküntüye uğramasına yol açabilir ve bu da pek çok şekilde anneyi de bebeği de olumsuz etkileyebilir. Anne adaylarının çevresinde yaşanan olumsuzluklara gözlerini kapatması en iyisi olacaktır. Stres, doğum için de başka herhangi bir şey için de uzak durulması gereken oldukça önemli bir moral faktörüdür.

Uykuya Dikkat

Hamilelik sırasında vücut artan ağırlık ile beraber daha da yorulur ve bu şekilde yeterli şekilde uyuyup dinlenmemek, yorgunluk ile birleşince ciddi rahatsızlıklara yol açabilir ve özellikle de eklemlerde görülecek çeşitli problemlerin meydana gelmesinde başrol oynar. Gün içerisinde iskelet sistemi de bebek ile beraber değişiklik gösterdiği için ara ara dinlenmek ve rahatlamak anne adayına çok iyi gelecektir.

Rahat Kıyafetler

Bu dönemde özellikle rahat, bol ve pratik kullanımı olan kıyafetlerin tercih edilmesi önemlidir. Kullanımı kolay olmayan, rahatsız edici ve dar elbise ya da kıyafetler bu dönemde kullanılmamalıdır. Pek dar olmayan, giyip çıkarması kolay olan ve rahat kıyafetler büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayakkabı konusunda da büyük özen gösterilmelidir. Şişen ayaklar ve bütün gün ağırlaşan vücudu taşıyan bacaklar rahat olmalıdır. Topuklu ayakkabılar, uzun çizmeler ya da ayağı sıkacak modeller tercih edilmemelidir. Bunun yerine spor ayakkabıların tercih edilmesi çok daha rahat olacaktır.

Beslenme Önemli!

Bu dönemde beslenme düzenine ve tüketilen besinlere özellikle dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmediği takdirde bebeğin gelişimi açısından pek olumlu sonuçlar elde edilmeyebilir. Özellikle de su tüketimine özen gösterilmelidir ve işlenmiş gıdalar tercih edilmemelidir.

Egzersizler

Evde ya da bir salonda hoca yardımı ile yapılacak olan özel egzersizler sayesinde hem hamilelik sırasında pek kilo almak mümkün olmaz hem de hamilelikte sıkça görülen kabızlık sorunu çekenler için bu egzersizler oldukça işe yarar.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir