Hamilelikte Stres Düşüğe Neden Olur Mu? Covid-19 Kaygısı

Geçtiğimiz birkaç ay içinde COVID-19 salgını ile çoğu insan üzerinde çok fazla stres oldu. Hamileyseniz ve küresel bir pandemiyle baş etmeye çalışıyorsanız, muhtemelen en üst seviyedesiniz.

Yani, merak ediyor olabilirsiniz:

Dürüst olmak gerekirse, bu sorunun cevabında bazı çelişkili görüşler var. Bazı doktorlar, bilim adamları ve tıp uzmanları, stresin düşüklere neden olduğunun kanıtlanmadığına inanırken, diğerleri etkilerinin genellikle gözden kaçtığını düşünüyor.

Uzmanlar, düşük ve stres arasındaki bağlantıyı analiz etmek için 8 farklı çalışmadan elde edilen verileri bir araya getirdi. Buldukları şey, stresin aslında bazı düşüklerde, özellikle de önceki psikolojik streste bir rol oynadığıydı.

Bu araştırmalar, yüksek stres seviyeniz varsa düşük yapma riskinizin yüzde 42’ye kadar artabileceğini buldu.

Bununla birlikte, karışık sonuçlar veren veya stresin düşük yapmaya neden olmadığını gösteren başka çalışmalar da vardır. Stres ve düşükle ilgili düşünülmesi zor faktörlerden biri, bir kişinin stres seviyesine belirli bir sayı koyamamanızdır. Stres her kişiyi farklı şekilde etkiler. Bir kişi için “yüksek” stres, bir başkası için düşük veya normal olabilir.

Stres biraz özneldir ve bu nedenle ölçülmesi zordur.

Hamilelikte Stresi Nasıl Azaltılır? (7 ipucu)

Doktorlar ve bilim adamları stresin hamilelik üzerindeki gerçek etkilerinden tam olarak emin olmasalar da, herkes çok fazla stresin kendi vücudunuzda sorunlara neden olduğu ve bebeğinize de stres kattığı konusunda hemfikir olabilir (hamilelik sonunda düşük).

Hamileliğiniz sırasında aşırı stresli veya endişeli hissediyorsanız, rahatlamanıza yardımcı olması için aşağıdaki ipuçlarından birini veya tümünü deneyin:

  • Sağlıklı ve sık sık yiyin.
  • Yürüyüşe çıkın veya hafif yoga yapın.
  • Mümkün olduğunca çok uyuyun ve dinlenin.
  • “Hayır” demek veya yardım istemek için kendinizi kötü hissetmeyin.
  • Bir günlük tutun.
  • Gereksiz sorumlulukları veya faaliyetleri ortadan kaldırın.
  • Doktorunuzla konuşun.

Ailenize veya doktorunuza bunalmış, stresli veya endişeli hissettiğinizi itiraf etmekten ve konuşmaktan korkmayın. Bunlar hamilelik döneminde yaygın görülen duygulardır. Kendinize saklayarak kendinize veya bebeğinize yardım etmiyorsunuz.

Düşük yapmanın yaygın nedenleri:

Düşüklerin en yaygın nedeni kromozom anormalliğidir. Bu nedenle bu durumda bunu önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Anormallik nedeniyle embriyo normal şekilde gelişemez. Çoğu zaman, bu sorun o kadar erken düşüklere neden olur ki çoğu kadın hamile olduğunu bile bilmiyor.

Diğer bazı nedenler yaşam tarzı veya beslenme değişiklikleri ile önlenebilir. Sigara içme ve madde bağımlılığı gibi davranışların yanı sıra enfeksiyonlar, tedavi edilmeyen cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve kilo sorunları (aşırı veya düşük kilolu) gibi sağlık durumlarının tümü, düşük yapma riskinizi artırabilir veya azaltabilir.

Stresiniz hakkında doktorunuzla konuşun:

Şu anda aşırı stresli veya endişeli hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Stresinizi yönetmenin ve azaltmanın en iyi yolunu bulabilmek için hemen doğum uzmanınızla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.