Ölü Doğum Nedenleri Hakkında ABD’de Araştırmalar

Uzmanlar ölü doğumun risk faktörlerini ve nedenlerini bulmak için sıkı çalışsalar da, bu trajik fetal ölümlerin büyük bir kısmı hala gizemini koruyor. Bu amaçla, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji (ACOG), Mart 2009’da ölü doğumu yönetmeye yönelik bir dizi kılavuz yayınladı. Kılavuz, doktorları, daha iyi bir anlayış elde edebilmek için hastaları hakkında veri toplama konusunda dikkatli olmaya çağırıyor.

Protokolleri Ayarlama

ACOG, ABD ölü doğumlarının değerlendirilmesi ve sınıflandırılması için protokoller belirlemenin bu süreçte gerekli bir adım olduğunu düşünüyor. Ayrıca ölü doğumlarda daha az otopsi yapıldığı görülüyor. Çoğu durumda, bir ölüm belgesi, bir soruşturma tamamlanmadan verilir ve daha sonra bir otopsi yapıldığında bile, bir ölüm belgesinin değiştirilmesi nadirdir. Tüm bunlar, uzmanların bu yaygın trajedinin belirli nedenlerini belirleme becerisini engelledi.

Harvard Tıp Fakültesi’nden Ruth C. Fretts ve Harvard Vanguard Medical Associates, ACOG’un yeni Uygulama Bülteni’nin geliştirilmesine yönelik çabalara öncülük etti. “ABD’nin gelişmiş ülkeler arasında en düşük ölü doğum otopsi oranına sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Bu kılavuzun amacının bir kısmı, doktorları otopsi talep etmeye ve aileleri kabul etmeye teşvik ederek bu oranı artırmaktır, böylece daha iyi bir sonuç elde edebiliriz. Ölü doğumun nedenlerini anlamak. “

Genetik Kusurlar

Ölü doğumun bilinen bir nedeni fetal büyüme kısıtlamasıdır (FGR). FGR’de fetüs olması gerektiği gibi büyümez. Durum, fetal enfeksiyonlar, sigara, obezite, diyabet, otoimmün hastalık, hipertansiyon ve bazı genetik kusurlar gibi diğer birçok durumla ilişkilidir. Plasental abrupsiyon, ölü doğumun bilinen bir başka nedenidir. Bu durumda plasenta rahim duvarından ayrılır. Plasental bozulmanın bilinen nedenleri arasında sigara, preeklampsi, hipertansiyon ve yasa dışı uyuşturucuların kullanımı yer alır.

Ölü doğan fetüslerin %8-13’ünde kromozomal veya genetik anormallikler bulunabilir. Bu anormallikler arasında en yaygın olanları Down sendromu, Patau sendromu, Edward sendromu ve Turner sendromudur. Ölü doğumla ilişkili enfeksiyonlar arasında parvovirüs, sifiliz, Listeria monocytogenes ve sitomegalovirüs bulunur.

Kordon Anormallikleri

Birçoğu göbek kordonu sorunlarının ölü doğum için merkezi bir neden olduğu konusunda ısrar etmeye devam ederken, ACOG’un yönergeleri bize kordon anormalliklerinin tüm normal canlı doğumların neredeyse 1 / 3’ünde bulunabileceğini söylüyor. Ölü doğumun bir tür tıkanma veya dolaşım sorunundan kaynaklandığına dair kesin kanıtlar olmadıkça, kordon sorunları doktorlar tarafından ölüm nedeni olarak listelenmemelidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir