Hamileyim Ama Hiçbir Hamilelik Belirtim Yok!

Adet gecikmesi olduktan sonra evde yapılan gebelik testlerinden alarak, hamile olduğunuzu öğrenmiş olabilirsiniz. Artık, sizler de bir anne adayısınız. Ancak, gebelik testi pozitif çıkmasına rağmen vücudunuzda hiçbir hamilelik belirtisi gözlemlemiyorsanız, bu durum size endişe verebilir. Birçok kadın hamileliğin ilk haftalarında bazı hamilelik belirtileri ile karşılaşmaktadır. Eğer hamileliğinizi teyit ettikten sonra, hiçbir hamilelik belirtisi ile karşılaşmıyorsanız; bunun nedenlerini yazımızın devamında öğrenebilir ve sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

4-5 haftalık hamile iseniz, hamilelik belirtileri ile karşılaşmamanız normaldir. Çoğu hamilelik belirtisi, hamileliğin 6.haftasından sonra ortaya çıkar. Gebeliğinizin 6.haftası geçtikten sonra da henüz hiç hamilelik belirtisi yaşamıyorsanız, kendinizi şanslı saymalısınız. Sabah bulantıları gibi erken hamilelik belirtileri, birçok gebe kadının yakındığı ortak şikayetlerden biridir.

Hamileyim ama hiç belirtim yok” diyen hamile bayanlar unutmamalılar ki, hamilelik süreci her kadında farklı olabilir. Ve her kadın farklı gebelik belirtileri yaşayabilir. Bazı kadınlar rahat bir gebelik geçirirler. Sabah bulantısı, aşerme ve kusma gibi sorunlarla karşılaşmazlar. Bazı kadınlar ise, tüm hamilelik belirtileri ile karşılaşabilirler ve zor bir hamilelik geçirebilirler.

Ancak, bilmeniz gereken bir şey var. Bazı hamilelik belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz, ancak bu belirtiler size normal geliyor olabilir. Artan enerji, cinsel dürtü gibi belirtilerin aslında hamilelik belirtileri olduğunu fark edemeyebilirsiniz.

Her vücutta hormonların davranışı farklılık gösterir. Ancak, hamile kalmadan önce sigara kullanan biriyseniz, geç hamilelik belirtileri ile karşılaşabilirsiniz.

Ne Yapabilirim?

Eğer gerçekten hamilelik belirtileri yaşamak istiyorsanız, bir veya iki hafta daha bekleyin. Er ya da geç, bazı hamilelik belirtileri ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda endişelerinizi gidermek için doktorunuzdan ultrason taraması isteyebilirsiniz. Eğer gebeliğin 9.haftasında ya da 10.haftasında iseniz, doktorunuz doppler ultrason ile bebeğinizin kalp atışlarını kontrol edebilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Eğer hamileliğinizde bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız, bazı belirli belirtiler yaşayabilirsiniz. Eğer aşağıda listelediğimiz belirtilerden herhangi birini kendi vücudunuzda fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışınız.

  • Bulanık görme
  • Baldır üzerinde sıcak, ağrılı bölge
  • 24 saatten fazla süren yüksek ateş
  • Alt karın bölgesinde ani, şiddetli veya sürekli ağrı veya kramp
  • Vajinal kanama veya lekelenme
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Bebeğin bir gün hareketsiz olması
  • 24 saatten fazla süren ishal, bulantı veya kusma

Hamilelik belirtilerinin olmaması ya da hamilelik duygusu hissetmemek, birçok hamile kadında görülebilir. Bebeğiniz karnınızda büyümeye devam etmektedir ve yakında varlığını size hissettirecektir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir