Hamilelikte Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

Kadınlar günlük hayatlarında her daim güzel ve çekici olabilmek adına saç boyası gibi bazı kozmetik ürünleri uygulamaktan bir türlü vazgeçememektedirler. Özellikle saçlarının güzel görünmesi için sürekli farklı kimyasal işlemler uygulatan kadınlar, hamilelik döneminde büyük sıkıntı çekmektedirler. Diplerin çıkması ve dip boya ihtiyacı, hamilelikte kadınların kendilerini bakımsız hissetmesine neden olur ve motivasyonlarını düşürür.

Uzmanlar tarafından gebelik döneminde kadınların saçlarına çeşitli kimyasallar uygulaması ve saçlarını boyatmasının çok zararlı olduğu açıkça belirtilmektedir. Saç boyatmak, hamilelik döneminde ciddi bir risktir.

Kadınların birçoğu genç yaşardan itibaren saç renklerini belirli aralıklarla değiştirmektedir. Planlı bir hamilelik öncesinde bayanların doğal saç renkleriyle örtüşen tonlarda saçlarını boyamalarını öneririz. Böylelikle hamile kaldıktan sonra 9 ay boyunca saçlarınızda renk farkı oluşmaz ve saç diplerinin uzaması moralinizi bozmaz.

Gebelik döneminde bayanlar düzenli günlük bakımlarına önem vermenin yanı sıra, saçlarında da bazı değişiklikler yapmak isteyebilirler. Çoğu bayan hamilelik sürecinde saç boyatmanın zararlı olup olmadığını merak etmektedir.

Bazı uzmanlar kaliteli ve bitkisel boyalarla saçları boyatmanın hamilelik sürecinde bir yan etkisinin olmayacağını savunurken, çoğu uzman da gebelikte her türlü saç boyama işleminin tehlikeli olduğunu ısrarla savunmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Saç Boyatılır Mı? Zararlı Mı?

Hamile kadınların gebeliğin özellikle ilk aylarında saçlarını boyatmamalarını ve diğer kimyasal işlemlerden de uzak kalmalarını tavsiye ederiz. Bu dönem bebeğin gelişimi için çok önemlidir. 

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir