Hamilelikte Domuz Gribi Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte virüs gibi küçük bir şey ciddi sorunlara neden olabilir. Özellikle domuz gribi hamilelikte korunmanız gereken bir hastalıktır. Grip hastalığının diğer formları gibi, H1N1 virüsü domuz gribine neden olur. Dünya genelindeki domuz gribi salgını sizi de endişelendirebilir. Hamilelik ve domuz gribi hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Domuz gribi, gebelikte bir risk faktörüdür. H1N1 virüsünün hamile kadınlar için neden bu kadar tehlikeli olduğu konusunda uzmanların henüz bir fikri yoktur. Çoğu uzman ise, hamilelikte bir kadının solunum sistemi üzerinde ekstra stres nedeniyle H1N1 virüsünün ölümcül olabileceğini düşünmekteler. Çoğu grip virüsü gibi ilk solunum sistemine saldırarak pnömoni riski eğilimini artırabilir. Domuz gribi nedeniyle anne ölümlerinin çoğu son üç ayda gerçekleştiği teorisi vardır. Bu virüs hamile kadınların bağışıklık sistemini güçsüzleştirir.

Hamilelikte Domuz Gribi Belirtileri

Domuz gribi belirtileri sıradan grip belirtilerine çok benzerdir. Eğer grip olduysanız ve aşağıdaki belirtiler de varsa, domuz gribi olabilirsiniz.

 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Öksürük
 • Baş ağrısı
 • Vücut ağrısı
 • Şiddetli karın ağrısı
 • İshal
 • Kusma

Bu belirtilerin çoğu soğuk algınlığı ve grip ile ortak semptomlar olsa da, domuz gribi vakalarının çoğunda yüksek ateş şikayeti vardır. Eğer ateşiniz 39 derecenin üzerine çıkarsa, hemen sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Tüm anne adayları için birincil endişe kaynağı bebeklerinin sağlıdır. Bu yüzden çoğu anne domuz gribi virüsünün anne karnındaki bebeğe bulaşıp bulaşmadığını merak eder. Ne yazık ki, H1N1 virüsü plasentaya bulaşabilir ve bebeğin gelişimini etkilemesi mümkündür. Bunun yanı sıra, erken doğum ve düşük riskine de yol açabilir.

Domuz gribi ile ilgili bir başka risk faktörü yüksek ateştir. Hamileliğin ilk 3 ayında yüksek ateş, bebekte nöral tüp defekti riskini artırabilir.

Hamilelikte Domuz Gribi Tedavisi

Eğer domuz gribi olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışmalısınız. Bu nedenle domuz gribi belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Eğer doktorunuz gerekli görürse, H1N1 virüsü ile mücadele için antiviral ilaç reçete edebilir. Bazı domuz gribi ilaçları gebelikte güvenlidir ve bu hastalığı tedavi edebilir.

İlaç kullanılmasının yanı sıra, domuz gribi virüsünü yenmek için aşağıdaki tavsiyeleri de dikkate alabilirsiniz.

1. Bol Sıvı Alın:

Eğer hamileyseniz, uzmanlar daha fazla sıvı almanızı ve bol su içmenizi önerirler. Eğer gripseniz, bol su içmeye özen gösterin.

2. Dinlenme:

Bağışıklık sisteminiz zayıfladığı için mümkün olduğunca bol dinlenmeye çalışın.

Hamilelikte Domuz Gribi Nasıl Önlenir?

Bazı önlemler alarak hamilelikte domuz gribine yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz. Özellikle yaşadığınız şehirde domuz gribi vakalarında artış varsa, domuz gribi aşısı olmak için doktorunuza danışabilirsiniz. Aşıların dışında, aşağıdaki basit ipuçları ile de domuz gribini önlemeniz mümkündür.

 • Kalabalık yerlerden uzak durmak
 • Elleri sabunla sık sık yıkamak
 • Göz, burun ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmak
 • Eğer gerekiyorsa yüz maskesi kullanmak

Eğer domuz gribi belirtileri varsa, şüphelerinizi gidermek ve komplikasyonları önlemek için mutlaka doktorunuza danışınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir