ELLA Nedir? Ertesi Gün Hapı Kullanımı Yan Etkileri

Ella (ulipristal asetat), acil durumlarda (korunmasız cinsel ilişki, kondom kontraseptif başarısızlığı) yumurtalık yumurtasının salınmasını veya rahimde yumurta implantasyonunu önleyerek gebeliği önlemek için kullanılan acil bir doğum kontrol yöntemidir. Ella, ulipristal asetat olarak adlandırılan genel bir formda mevcuttur. Ella rutin bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Ella reçete edilmeden önce hamilelik olmadığına emin olunmalıdır.

Ella’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Ella ertesi gün hapının en yaygın yan etkileri şunlardır:

  • Baş ağrısı,
  • Mide bulantısı ve
  • Karın veya mide ağrısı,
  • Baş dönmesi,
  • Yorgunluk hissi veya
  • Adet sancısı.

Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Ella, 30 mg’lık bir tablettedir. Bu ilacın gerekli olduğuna karar veren kadınlar, korunmasız cinsel ilişkiden veya bilinen veya şüphelenilen bir kontraseptif başarısızlığından sonra 120 saat (5 gün) içinde mümkün olan en kısa sürede bir tableti ağızdan almalıdır. Ella’yı aldıktan sonraki 3 saat içinde kusma meydana gelirse, doz etkili olmayabilir ve muhtemelen başka bir doza ihtiyaç duyulabilir. Ella adet döngüsü sırasında herhangi bir zamanda alınabilir.

Hangi İlaçlar veya Takviyeler Ella ile Etkileşir?

Ella bosentan, dabigatran, digoksin, griseofulvin, loperamid, kinidin, sarı kantaron, topiramat, rifabutin, rifampin, rifapentin, vinblastin, mantar önleyici ilaçlar, barbitüratlar veya nöbet ilaçları ile etkileşime girebilir. Kullandığınız tüm ilaçları ve takviyeleri doktorunuza bildirin. Ella, kadınları cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (STD’ler), insan immün yetmezlik virüsünden (HIV) veya diğer enfeksiyonlardan korumaz.

Hamilelik veya Emzirme Sırasında Ella Kullanılır Mı?

Ella ertesi gün hapı fetüse zarar verebilir veya doğum kusurlarına neden olabilir. Halihazırda hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, Ella gibi acil doğum kontrol yöntemlerini kullanmayın. Ella, MEVCUT GEBELİKLERİN SONLANDIRILMASI İÇİN KULLANILAMAZ. Ella’nın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Ella kullanırken emzirmek önerilmez.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir