Doğurganlık Tedavileri Hakkında Kısaca Bilgiler

Hangi doğurganlık tedavisi seçeneklerim var?

Kısırlıkla mücadele ediyorsanız ve hamile kalmak için yardıma ihtiyacınız varsa, bebek sahibi olma şansınızı artırmaya yardımcı olabilecek doğurganlık tedavileri vardır.

Farklı doğurganlık tedavisi türleri nelerdir?

Teknoloji sayesinde, insanlara her türden doğurganlık sorunu yaşayanlara yardım etmenin birçok yolu vardır. Sizin için en iyi olan seçenekler, kişisel durumunuza ve kısırlığınıza neyin sebep olduğuna bağlıdır.

Bazen sadece bir kişinin tedaviye ihtiyacı vardır, diğer zamanlarda her iki partner birlikte tedavilerin bir kombinasyonunu kullanır.

Doğurganlık tedavileri genellikle hormonlara ve yumurtlamaya yardımcı olan ve bazen küçük cerrahi prosedürlerle birleştirilen ilaçları içerir. Yardımcı Üreme Teknolojisi (ART), bebek sahibi olmanıza yardımcı olabilecek çeşitli prosedürleri açıklar. ART, spermin bir yumurtayı döllemesini kolaylaştıran ve yumurtanın rahim zarına yerleştirilmesine yardımcı olan prosedürleri içerir.

En yaygın doğurganlık tedavilerinden ikisi:

1.intrauterin tohumlama (IUI)

Yumurtlama sırasında sağlıklı sperm toplanır ve doğrudan rahminize yerleştirilir.

2.in vitro fertilizasyon (IVF)

Yumurtalar yumurtalıklarınızdan alınır ve bir laboratuarda döllenerek embriyo haline gelirler. Sonra bir doktor embriyoları rahminize koyar.

Dondurarak saklama (diğer adıyla yumurtalarınızı, sperminizi veya embriyolarınızı dondurmak), yumurta veya embriyo bağışı ve gebelik taşıyıcıları (diğer adıyla taşıyıcı annelik) de ART formlarıdır.

Donör spermi, donör yumurtaları ve taşıyıcı anneler genellikle aynı cinsiyetten çiftler veya bebek sahibi olmak isteyen bekar kişiler tarafından kullanılır. Kendi sperm hücrelerinizle veya yumurtalarınızla ilgili bir sorun kısırlık sorunlarına neden oluyorsa, bir donörden alınan sperm ve / veya yumurtaları da kullanabilirsiniz.

Hamilelik ve / veya kısırlık konusunda uzmanlaşmış bir doktorla konuşmak, hangi tedavilerin sizin için en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Aile doktorunuz veya jinekoloğunuz sizi bir doğurganlık uzmanına sevk edebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir