Zumba Hamile Kadınlar İçin Güvenli Mi?

Gebelikte Zumba Yapmak

Uzmanlar, kontrendikasyonların yokluğunda sağlıklı hamile kadınların devam edebileceğini ve düzenli olarak orta yoğunlukta fiziksel aktivitelere katılabileceğini belirtmektedir. Ayrıca, hamile kadınların bir egzersiz programı sırasında kalp atış hızının dakikada 140 atımdan fazla olmaması gerektiğini tavsiye eder.

Ayrıca, kadınları beklemek için günde 30 dakikalık bir egzersiz seansı önermektedir. Zumba her iki kriteri de karşıladığından güvenli bir doğum öncesi egzersizdir. Hamileyken egzersiz yaparken güvenliğinizi belirleyen diğer faktörler yaşınız, egzersizinizin yoğunluğu ve hamilelik öncesi fitness seviyenizdir.

Hatırlanacak noktalar:

Vücudunu dinle. Zumba’yı yalnızca zaten dans ediyor veya makul kondisyonun tadını çıkarırsanız tercih edin.

Diyabet, tansiyon veya erken doğum gibi bir sağlık sorunları geçmişiniz varsa, Zumba’yı sadece tıp doktorunuza danıştıktan sonra tercih edin.

Zumba dansının en büyük olumsuzluklarından biri, sunduğu zorlu antrenmanın hamilelik sırasında bir mücadele olabileceğidir. Şiddetli egzersiz sırasında kan akış miktarı normalin %30-50 üzerine çıkar.

Zumba eğitmeninizle hamileliğiniz hakkında konuşun. Hareketleri size uyacak şekilde değiştirmesine izin verin. Hala yorucu egzersiz ile baş edemiyorsanız, rahatlayın! Bebeğinizin sağlığı en büyük önceliktir ve dansa olan sevginiz şimdilik arka planda kalabilir.

Vücudunuzda su kaybını önlemek için egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında bol su için.

Zumba dersi sırasında nefes almakta zorlanıyorsanız, nefes nefese kaldığınızda hemen durun. Bu bebeğinizin de nefes almakta zorlanabileceğini gösterir.

Bakınız: Hamilelikte Zumba Yapmanın Faydaları

Hamilelikte Zumba Yapmanın Olası Riskleri

Zumba dansı sırasında aşağıdaki rahatsızlık belirtilerinden herhangi birini hissediyorsanız derhal tıbbi yardım alın:

Hamileliğiniz sırasında Zumba derslerini denediniz mi? Lütfen deneyiminizi ve tavsiyelerinizi diğer annelerle paylaşın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.