Yumurtlama Şansınızı Nasıl Arttırırsınız?

İlaca ek olarak, yumurtlama şansınızı artırmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

Yaşınıza ve boyunuza göre sağlıklı bir vücut kitle indeksinizi (VKİ)           koruyun. Aşırı kilolu veya düşük kilolu olmak, yumurtlama sorunlarına neden olabilir.

Çok fazla egzersiz yumurtlamayı etkileyebilir. Egzersiz rutinlerinizi rahatlatın, aşırıya kaçmayın ve alabileceğiniz egzersiz türleri hakkında uzman tavsiyesi alın.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama Programı

Şok zayıflama diyetleri, öğün atlama, oruç tutma ve diğer sağlıksız beslenme alışkanlıkları yumurtlama üzerinde olumsuz yönde etkili olabilir. Bir sağlık uzmanına danışın ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geçin.

Duygusal stres, adet döngünüz üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Stresle baş etmeyi öğrenin ve biraz esneme egzersizleri deneyin.

Her adet döngüsü için vücudunuzdaki değişiklikleri gözlemlemeye devam edin ve bunları not edin. Üç ila dört ay içinde semptomlarda bir bağlantı fark edebileceksiniz. Bu yumurtlama günlerinizi bilmenize yardımcı olacaktır

Cinsel olarak aktifseniz, hamile kalmak için yumurtlamanın kesin günlerini bilmeniz gerekmez. Kaba bir tahmin bile partnerinizle korunmasız ilişkiye girebilmeniz için yeterlidir. Ay boyunca ilişkiniz varsa daha da iyidir.

Kaynaklar:

  1. Julie E. Holesh and Megan Lord; Physiology, Ovulation; Treasure Island (FL): StatPearls Publishing (2019)
  2. Evaluating Infertility; American College of Obstetricians and Gynecologists (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir