Yumurtlama (Ovulasyon) Sırasında Ne Olur? Belirtileri Neler?

Hafif kramplar, olağandışı akıntı ve artan cinsel dürtü yaşarsanız yumurtladığınızı söyleyebilirsiniz. Bununla birlikte, tüm kadınlar ne zaman yumurtladıklarını yani ovulasyon sürecinde olduklarını söyleyemez ve yumurtlama her ayın aynı gününde gerçekleşmez.

Yumurtlama Sırasında Ne Olur?

Ayda bir kez, yumurtalıklarınız sperm tarafından döllenme beklentisiyle bir yumurta bırakır. Bu gerçekleşmeden birkaç gün önce, vücudunuz yumurtlama hazırlığında birkaç değişiklik geçirir. Bunlar:

  • Vajinal ve servikal mukusunuzda değişiklikler. Yumurtayı döllemek için spermin rahim ve fallop tüplerine taşınmasına yardımcı olmak daha net ve daha ince hale gelir.
  • Yumurtalığı bir yumurta bırakması için sinyal veren luteinize edici hormonun (LH) salınması.
  • Progesteron gebelik hormonuna yanıt olarak daha yüksek bir dinlenme vücut ısısı.
  • Yumurtlamayı çevreleyen üç ila beş gün içinde hamile kalma olasılığınız yüksektir.

Yumurtlama (Ovulasyon) Belirtileri

Gerçekten yumurtlamadan bir veya iki gün önce yumurtlama belirtilerinin yanı sıra yumurtlama gününü de tahmin edebilirsiniz. Bu semptomlara şunlar örnek verilebilir:

  • Hafif kramp.
  • Berrak, kaygan vajinal akıntı, genellikle yumurta beyaz görünümü ve dokusuna sahip olarak tanımlanır.
  • Artan cinsel dürtü.

Sabah uyandığınızda vücudunuzun sıcaklığı olan artan bazal vücut sıcaklığı. Bazal vücut sıcaklığınızın yumurtlama nedeniyle yükselip yükselmediğini öğrenmek için, uyandığınız anda her sabah oral sıcaklığınızı izlemek için bir bazal vücut termometresi kullanın. 0.4 ila 0.8 derece Fahrenheit kadar küçük bir artış yumurtlamak üzeresiniz anlamına gelebilir.

Daha yüksek LH seviyeleri. Bu hormon seviyelerini test etmek için basit bir idrar LH kitini sipariş edebilirsiniz . Genellikle yumurtlamadan sonraki 36 saat içinde yükselirler.

Ne zaman en doğurgan olduğunuzu belirlemek için bu yumurtlama belirtilerine dikkat edin ve hamile kalmayı planlamıyorsanız bu süre içinde prezervatif gibi doğum kontrolü yöntemlerini kullanın.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir