Yumurtlama Günü (Ovulasyon Tarihi) Hesaplama

Yumurtlama Hesaplama Cetveli 2021

Adet bitiminden sonra yumurtlama ne zaman olur? Yumurtlama adetten kaç gün önce? Ne zaman hamile kalırım? Döllenme zamanı hesaplama?

Hamile kalınabilen yumurtlama dönemini hesaplamak isteyen bayanlar aşağıda yer alan yumurtlama (ovulasyon) takvimini kullanabilirler.

Yumurtlama hesaplama

Son adetin ilk gününü girin

Ortalama adet süresi (gün olarak), Ortalama adet aralığı için standart 28 gündür. Sapmaları lütfen buraya girin:

Gebe kalma şansınızı artırmak için en verimli günleri belirleyin. Yumurtlama hesap makinemizi kullanarak, son adet dönemine ve ortalama adet döngü uzunluğuna göre verimli aralığınızı öğrenin.

Yumurtlama (Ovulasyon) Nedir?

Yumurtlama, yumurtalığın her adet döngüsü sırasında olgun bir yumurta bıraktığı süreçtir. Yumurta fallop tüpüne geçer ve spermin döllenmesini bekler.

Döllenirse, rahme gider ve hamileliğe dönüşmek için kendini implant eder. Döllenmemiş halde bırakılırsa, yumurta RAHİM astarıyla birlikte adet döneminde dökülür.

Yumurtlama Dönemi Nedir? Yumurtlama, adet döngüsünün en verimli aşamasıdır ve bu nedenle gebe kalmak veya önlemek için yumurtlama günlerini bilmeniz için gereklidir.

Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

28 günlük bir adet (menstrual döngü) döngüsüne sahipseniz, yumurtlamanın 14. günde olması muhtemeldir. Bununla birlikte, bu kadından kadına değişir. Çünkü herkesin 28 günlük bir döngüsü yoktur.

Regl döngüsünü en az üç ay boyunca takip etmek, yumurtlama gününü tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Bir hesap makinesi kullanabilir veya yumurtlamanın belirtilerini ve semptomlarını arayabilirsiniz.

Yumurtlama Zamanı Hesaplaması

Kadınlarda yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?

Yumurtlamadan üç gün önce ve yumurtlama gününün kendisinde en doğurgansınız. Ortalama 28 günlük bir döngüde, hamile kalma olasılığınız en yüksek olduğunda altı gün (verimli aralık olarak adlandırılır) vardır. Bunlar yumurtlamadan beş gün önce ve yumurtlama gününün kendisidir.

Yumurtlamadan 5 gün önce sayılır. Çünkü sperm üç ila beş gün boyunca kadının vücudunda hayatta kalabilir. Bu süre zarfında cinsel ilişkiye girmek, sperm fallop tüpündeki yumurtayı beklediği için hamile kalma olasılığınızı en üst düzeyde tutar.

Kadınlarda Yumurtlama Ne Kadar Sürer?

Yumurtlama, yumurtanın döllenmeye hazır olduğu zaman olan 12 ila 24 saat sürer.

İşlem, vücut adet döngüsünün 6. ila 14. günlerinde folikül uyarıcı hormonu (FSH) serbest bıraktığında başlar. Bu hormon, yumurtalığı, her folikülün bir olgunlaşmamış yumurta içerdiği foliküller üretmesi için uyarır.

Yumurtlama, lüteinizan hormondaki (LH) dalgalanma ile tetiklenir. Genellikle LH seviyeleri zirveye ulaştıktan yaklaşık 10 ila 12 saat sonra ortaya çıkar.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama döneminde olduğumu nasıl anlarım? Vücudunuzda bazı hassas değişiklikler yaşayacaksınız. Bununla birlikte, bu semptomları sadece döngünüzü art arda aylar boyunca izlerseniz tanımlayabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda yumurtlama döneminde olabilirsiniz:

  • Alt karın bölgesinde ağrı veya hafif kramp (mittelschmerz olarak adlandırılır)
  • Bazal vücut ısısında hafif bir artış
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Artan libido
  • Açık renk ve esnek vajinal akıntı

Her kadın bu semptomlara sahip olmayacaktır. Yumurtlama günlerini izlemenin daha iyi bir yolu bir hesaplayıcıdır.

Gebelopedi Yumurtlama Hesaplayıcısını Kullanarak Yumurtlamayı Takip Edin

Her kadına özgü olduğu için doğurganlık aralığını ve yumurtlama gününü tahmin etmek için kusursuz bir yöntem yoktur.

Gebelopedi yumurtlama hesap makinesi, LMP (son adet dönemi) ve ortalama döngü uzunluğunu yazarken doğurganlık aralığının geçici tarihlerini verir.

Ardı ardına 6 ay boyunca en doğurgan günleri, yumurtlama tarihini ve doğurganlık takvimini bilmenize yardımcı olacaktır.

UyarıYumurtlama hesaplayıcı bir sağlık uzmanının vereceği bilgilerin yerini almaz. Hesaplayıcı sonucu tamamen sağladığınız girdilere bağlıdır. Sağlığınızla ilgili her zaman tavsiye için doktorunuza danışın.

Comments

“Yumurtlama Günü (Ovulasyon Tarihi) Hesaplama” için bir yanıt

  1. Umut avatarı
    Umut

    Merhaba günaydın.Bir önceki adet 28 gün sürmesine rağmen Tam da niyetlendiğim bu ay ne yazık ki 15gun boşluğun ardından +6 günlük kanama toplam 21 gün sürdü. Genel döngüm 28 gün ama bu ay bunun olması moral bozmasının yanında hesaplama yapmamı güçleştiriyor. 20 Ekim’de başlayan kanamam 26 Ekim’de bitti. Son damlaları da güne sayıyorum. Ve 31 Ekim’de ilişkiye girdik. Bugün 4 Kasım tekrar ilişkiye gireceğiz. Çok stresliyim. Bu ay olmasını çok istiyorum.donguyu nasıl işaretlemem gerekiyor kestiremiyorum.son döngüyü mü yoksa son iki döngünün ortalaması gibi bir gün sayısı mı 🙁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir