Yumurtlama Günü Hamile Kalınır Mı?

Yumurtlama gününün gebe kalmak için en iyi gün olduğuna dair bir inanç vardır. Araştırmacılar, bir kadının gebe kalması için hangi günlerin en verimli olacağını bulmak amacıyla ilişki zamanlaması ve yumurtlama arasındaki ilişkiyi incelediler.

Yurtdışında Üreme Tıbbı Dergisi’ndeki araştırma bulguları yumurtlama gününün gebe kalmak için en iyi gün olmadığını söylüyor. O zaman hangi günler doğurganlık şansı artar?

Yumurtlama için en şanslı günler hangileri?

1. Yumurtlamadan bir gün önce ilişki

Yumurtlamadan önceki gün, yumurtlama gününe kıyasla gebe kalmak için daha iyi günlerden biridir. Bunun nedeni, spermin kapasitasyon sürecine girmek için yeterli zamana sahip olması ve dolayısıyla yumurtayı ulaşacak ve dölleyecek kadar olgun olmasıdır.

2. Yumurtlamadan iki gün önce ilişki

Yumurtlamadan iki gün önce de gebe kalmak için iyi bir zamandır. Aslında, yumurtlamadan iki gün önce cinsel ilişkiniz varsa, bir gün öncesine göre hamile kalma olasılığı daha yüksektir.

3. Yumurtlamadan üç ila dört gün önce ilişki

Yumurtlamadan üç ila dört gün önce cinsel ilişkiye girerek, yumurtlama gününde ilişkiye girmekle karşılaştırıldığında hamile kalma şansınız daha yüksektir.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama

4. Yumurtlamadan beş gün önce ilişki

Verimli pencerenin ilk günü de idealdir, ancak yumurtlamadan önceki dört güne göre daha az etkilidir.

Kısacası, yumurtlamadan iki gün önce ve yumurtlama günü, adet döngünüzün en verimli günleridir.

Yumurtlama sürenizi belirlemek için yumurtlama hesap makinesini denemeniz gerekir.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama Programı

Yumurtlamanın Hesaplanması: Verimli Günlerinizi Tanıyın

Hamile kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilir? Yumurtlama gününüzü bilmek önemlidir. Herhangi bir adet döngüsünde yumurtlama süresi, adet döngüsünün uzunluğuna ve adet kanaması dönemlerinizin düzenliliğine bağlıdır. Adet döngüsü 22 ila 36 gün arasında olabilir. Döngü bitmeden 12 ila 14 gün önce yumurtlarsınız.

28 günlük bir adet döneminiz varsa, 14. günde yumurtlayacaksınız. Bu, bir sonraki adet döneminizden önce veya adet döneminizden sonra hamile kalmak için en iyi zamandır.

Ancak, daha kısa bir döngünüz varsa (21 gün), yedinci günde yumurtlayacaksınız.

Öte yandan, adet döngünüz 35 gün içinse, döngünüzün 21. gününde yumurtlarsınız.

Bakınız: Adet Döngüsü Nasıl Hesaplanır?

Adet döneminiz aydan aya değişiyorsa, doğurganlık penceresi de değişecektir.

Bu nedenle, adet döngüsü boyunca her iki ila üç günde bir cinsel ilişkinin olması tavsiye edilir. Yumurtlama günlerini beklemekten daha etkili olacaktır. Ayrıca, düzenli olarak cinsel ilişkiye girmek sperm kalitesini artıracaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir