Yumurtlama Döneminde Servikal Mukus Yöntemi

Servikal mukus yöntemi olarak da bilinen bu teknik her kadına uygun değildir. Kadının vücudunda çok rahat olmasını gerektirir. Çünkü düzenli olarak servikal mukusunu kontrol etmesi gerekecektir. Ama aynı zamanda bir kadının vücudunda her ay meydana gelen değişikliklere daha fazla uyum sağlamasına da yardımcı olabilir.

Servikal Mukus Tekniği Nedir?

Bu aile planlaması tekniği, servikal mukus eksikliğinin yumurtalıklardan henüz bir yumurtanın salınmadığını gösterdiği fikrine dayanmaktadır. Ek olarak, mukus olmadan sperm, yumurta bırakılana kadar kadının içinde yaşayamaz.

Üreme sisteminizin geri kalanı gibi, rahim ağzınız da vücudunuzdaki aylık değişikliklerden etkilenir. Regl döneminizi bitirdikten hemen sonra, rahim ağzınız çok az mukus üretir ve vajinanızın oldukça kuru görünmesine neden olur. Adet döngünüz boyunca ilerledikçe, vücudunuz daha fazla servikal mukus üretmeye başlayacaktır.

Yumurtlamaya yaklaştıkça, servikal mukusunuz daha ince ve yapışkan hale gelecektir. Yumurtlama meydana gelmek üzereyken, servikal mukusunuz çiğ yumurta akına benzer şekilde berrak, kaygan ve çok esnek olacaktır. Bu tür mukus, spermin yüzmesi için idealdir ve spermin rahminize kadar yüzmesine yardımcı olur. Bu, hamile kalmaya çalışan kadınlar için harika olsa da, hamilelikten kaçınmaya çalışan kadınlar, bu süre zarfında seksten kaçınmak veya prezervatif gibi başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmak isteyeceklerdir.

Yumurtlamadan sonra mukus üretimi tekrar yavaşlar. Herhangi bir mukus fark ederseniz, muhtemelen daha kalın ve daha bulanık olacaktır.

Yumurtlama Döneminde Mukusun Kontrol Edilmesi

Servikal mukusunuzu kontrol etmenin üç yolu vardır:

Vajina açıklığını silmek için parmağınızı veya tuvalet kağıdınızı kullanın ve ardından mukusa bir bakın.

Külotlu bir astar giyin ve üzerinde kalmış olabilecek herhangi bir servikal mukusu inceleyin (bunu tespit etmek zor olabilir)

En iyi yol: uzanmak ve servikal mukusunuzdan bir örnek almak. Tutarlılığı inceleyin ve mukusu parmaklarınızın arasında uzatmaya çalışın. Kırılmadan en az 7 cm uzatabilirseniz, yumurtlama gerçekleşmek üzeredir.

Hamile kalmak istemiyorsanız, kaygan, esnek mukusu fark etmeye başladığınız andan gittikten en az iki gün sonrasına kadar seksten kaçınılmalıdır.

Etkililik:

Tek başına bu yöntem diğer doğum kontrol yöntemleri kadar güvenilir değildir ve yıllık ortalama %20 başarısızlık oranına sahiptir. Bununla birlikte, servikal mukus yöntemini, semptom-termal yöntem gibi başka bir doğurganlık bilinci biçimi ile birlikte kullanmak, en doğurgan olduğunuz zaman hakkında size daha fazla fikir verebilir.

Bu doğal doğum kontrol yöntemini kullanmayı planlıyorsanız, teknik konusunda doktorunuz veya başka bir eğitimli profesyonel tarafından eğitim almanız şiddetle tavsiye edilir.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir