Yumurtlama Döneminde Kanama Olması Normal Mi? Neden Olur?

Yumurtlama kanaması yaşayanlar! Yumurtlama döneminde kanama neden olur? Yumurtlama döneminde kanaması olup hamile kalan var mı? Yumurtlama döneminde kanama ne kadar sürer? Yumurtlama döneminde ilişki sonrası kanama normal mi? Yumurtlama döneminde kanama gebelik belirtisi mi? Yumurtlama döneminde kanama gebeliğe engel mi?

Yumurtlama Döneminde Lekelenme ve Kanama

Yumurtlarken lekelenme veya hafif kanama yaşadınız mı? Bir araştırmaya göre, kadınların yaklaşık %4.8’i adet döngülerinin ortasında hafif lekelenme veya kanama yaşıyor. Yumurtlama kanaması olabilirken, tüm kadınlar bunu yaşayamaz.

Fakat yumurtlama kanaması nedir ve neden olur? Bu yazıda, yumurtlama kanaması hakkında bu soruları ve daha fazlasını cevaplıyoruz.

Yumurtlama Sırasında Kanama Veya Lekelenme Normal Mi?

Evet, yumurtlama sırasında lekelenme veya kanama olması bazı kadınlar için oldukça normal olabilir. Menstrual döngü sırasında farklı zamanlarda ve çeşitli nedenlerle olabilir. Yaşadığınız şeyin adet lekelenmesi mi yoksa implantasyon kanaması mı olduğunu bilmenin kesin bir yolu yoktur.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplaması

Yumurtlama Döneminde Kanama Nedenleri

Yumurtlama kanaması için birçok olası neden olsa da, yumurtlama sırasında kesinlikle kanama veya lekelenme ile sonuçlanan bilinen iki neden vardır:

 • Yumurtlama sırasında östrojen seviyelerindeki düşüş, rahim astarının kalınlığını azaltmasını ve dokuyu dökmesini sağlar. Bu yumurtlama sırasında uterustan kanamaya neden olabilir.
 • Yumurta serbest bırakıldığında, yumurtalıklar yırtılır ve kanar ve kanın folikül tüplerinden geçmesine izin verir.

Yumurtlama kanamasını nasıl belirleyeceğinizi bildiğinizde, zamanında tıbbi yardım alabilir ve kötüleşmeden önce altta yatan sağlık sorunu ile başa çıkabilirsiniz.

Bakınız: Adet Döngüsü Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama Kanaması Nasıl Anlaşılır? Belirtileri

Yumurtlama kanaması adet kanamasından daha azdır ve açık pembe veya koyu kahverengimsi kırmızıdır. Servikal mukus ve hafif adet benzeri ağrıya eşlik eder.

Yumurtlama Kanaması Veya Lekelenme Doğurganlık Belirtisi Mi?

Yumurtlama kanaması veya lekelenme olumlu bir işaret olsa da, her kadın bunu yaşamaz ve bu nedenle güvenilir bir doğurganlık işareti olamaz. Tarihleri ​​takip ederek veya yumurtlama tahmin testlerini kullanarak yumurtlamanızı anlamak daha iyi bir yöntemdir. Yumurtlamaya daha yakın olduğunuzda ilişkiye girmek, gebe kalma şansınızı artıracaktır.

Yumurtlama Lekelenmesi Ne Zaman Olur?

Yumurtlama lekelenmesi genellikle yumurtlamadan önce, sonra veya yumurtlama sırasında gerçekleşir. Bu da son adet döneminizin ilk gününden sonraki 11 ila 21 gün arasındadır. Ayrıca adet döngüsünün uzunluğuna bağlı olarak önce ya da geç olabilir.

Bakınız: Yumurtlama Günü Hamile Kalınır Mı?

Yumurtlamanın Diğer Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama lekelenmesi meydana gelebilir veya gelmeyebilir. Ancak diğer yumurtlama ile ilişkili semptomlar şunları içerir:

 • Yumurta akına benzeyen artan servikal sıvı
 • Servikal değişiklikler, özellikle pozisyonu ve sıkılığı
 • Vücudun bazal sıcaklığındaki değişiklikler
 • Karın bir tarafında donuk ağrı
 • Artan libido
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Yumurtlama testi ile ölçülen daha yüksek seviyelerde luteinize edici hormonlar
 • Şişkinlik
 • Yüksek koku, tat ve görme hissi

Bu işaretleri görürseniz yumurtlayabileceğinizi ve gebe kalmaya çalışmanın doğru zaman olduğunu bilin.

Kanama veya lekelenme fark ettiğiniz tek semptomsa, yumurtlama lekelenmesi mi yoksa implantasyon lekelenmesi mi yoksa adet dönemi mi olduğunu bilemeyebilirsiniz. Farkı bilmek yardımcı olur.

Bakınız: Adet Düzensizliği Yumurtlamayı Etkiler Mi?

Yumurtlama Kanaması ve Gebelik Arasında İlişki

Yumurtlama kanaması doğurganlığı gösterdiğinden, gebe kalmayı denemek ve gebe kalmak için doğru zamandır. Doktordan orta döngü kanamanın bir komplikasyon olmadığını ve yumurtlamanın bir işareti olduğunu doğrulamak, ilişkiye girmek için doğru zamanı belirlemenize, hamilelik şansını arttırmanıza yardımcı olabilir.

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapmalısınız?

Adet kanaması geciktikten yaklaşık bir hafta sonra evde hamilelik testi yapabilirsiniz. Bu yumurtlama kanamasından yaklaşık 20 gün sonra olacaktır.

Hamilelik testi idrardaki hCG (insan koryonik gonadotropin) miktarını tespit eder. Hormonal seviyeler hamileliğin erken döneminde çok düşüktür, ancak sonunda hızla yükselir. Bu nedenle, testi çok erken yapmak yanlış-negatif sonuç verebilir. Test sonuçları uygun görünüyorsa, hamileliğinizi doğrulamak için doktorunuzla bir randevu almayı düşünün.

Yumurtlama sırasında kahverengi lekelenme gebe kalma için doğru zamanı gösterebilir mi?

Yumurtlama sırasında kahverengi lekelenme gebe kalmanız için ideal bir zaman olabilir. Ancak, kahverengi lekelenme ile birlikte herhangi bir vajinal tahrişiniz varsa, patolojik bir sorun önerebilir.

Dönemleriniz arasında düzenli kanama veya anormal derecede ağır kanama yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Zamanında teşhis, neden olduğunu anlamanıza yardımcı olur ve olası nedeni yönetmek için gerekli adımları atmanıza olanak tanır.

Kaynaklar:

 1. Prenatal Care and Development; Stephen F. Austin State University (2010)
 2. Menstrual Cycle: An Overview; The Children’s Hospital of Philadelphia

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir