Yumurtlama Dönemi Hakkında Merak Edilen Her Şey

Yumurtlama dönemi nedir? Yumurtlama dönemi belirtileri neler? Adetten kaç gün sonra hamile kalabilirim? 30 günde bir adet oluyorum yumurtlama günüm ne zaman? Hamile kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilmeli? Hamilelik için hergün ilişkiye girmek gerekir mi? Yumurtlama döneminde kanama olur mu? Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı?

Spermin yumurtaya girdiğini nasıl anlarız? Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?  Yumurtlama dönemi ne zaman? Yumurtlama 4 gün sürer mi? En çok ne zaman hamile kalınır? Yumurtlama döneminde ilişkiye girince hamile kalınır mı? 1 ayda kaç yumurta çatlar?

Yumurtlama süresi, bir kadının adet döngüsünün ayrılmaz bir parçasıdır. Bebek sahibi olmak veya hamile kalmaktan kaçınmak istediğinizde, yumurtlama tarihlerinizi not etmek her iki durumda da size yardımcı olacaktır.

Yumurtlama günlerini her ay tahmin edebilsek de, tam olarak emin olmak mümkün olmayabilir. Bununla birlikte, birkaç ay boyunca yumurtlama semptomlarını sürekli olarak not ederseniz, yumurtlama olduğunu bilmek kolay olacaktır.

Bu yazıda, size yumurtlamayı işaret edebilecek semptomları ve yumurtlamadığınızı gösteren belirtileri, yumurtlama problemlerinin tedavisini ve daha fazlasını anlatıyoruz.

Yumurtlama Nedir?

Yumurtlama, yumurtalıklardan birinden olgun bir yumurtanın serbest bırakılmasını ifade eder. Yumurta daha sonra spermi karşılarken döllenebileceği fallop tüpünden aşağı iner. Bu adet döngüsünün en verimli evresidir.

Yumurtlamadan sorumlu olan hormon östrojendir. Dönem döngüsünün başında düşük olan östrojen seviyeleri sonunda bir eşik değere ulaşana ve lüteinizan hormonu tetikleyene kadar yükselir. Bu LH hormonu, yumurtalıkları bir yumurta bırakması için uyarır.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama Programı

Kadınlar Ne Zaman Yumurtlar?

Kadınlar, 28 günlük adet döngüsüne sahiplerse, 14. günde yumurtlama olasılığı vardır. Zamanlama kadından kadına ve döngüden döngüye değişebilir. Bu nedenle, tarihleri ​​en az üç ay boyunca takip ederek adet döngünüzü tanımanız gerekir. Yumurtlama evrenizi tahmin etmenize yardımcı olabilir.

Ne Zaman Hamile Kalınır?

Ortalama 28 günlük bir adet döngüsünde, hamile kalabileceğiniz verimli pencere olarak adlandırılan yaklaşık altı gün vardır. Bunlar yumurtlamadan beş gün önce ve yumurtlama gününün kendisidir.

Verimli pencere yumurtlamadan beş gün önce sayılır, çünkü sperm üç ila beş gün boyunca kadının vücudunda yaşayabilir. Bu altı günde cinsel ilişkiye girerseniz, sperm yumurtanın serbest bırakılması için fallop tüplerinizde beklediği için en yüksek döllenme olasılığı vardır.

Yumurtlama gününün kendisinden daha fazla yumurtlamadan iki ila üç gün önce doğurgansınız.

Yumurtlama günlerinizi bilmek kolay değildir. Ancak bereketli günlerinizi tanımlamak için orta adet semptomlarınızı takip edebilirsiniz.

Yumurtlamanın Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama döneminde karında şişlik olur mu? Yumurtlama döneminde olduğunu nasıl anlarsın? Yumurta çatladıktan sonra akıntı nasıl olur? Yumurtlama akıntısından kaç gün sonra yumurta çatlar?

En az üç ay boyunca semptomları takip edebiliyorsanız, yumurtlama takvimini tanımlamanız muhtemeldir. Aşağıda, çoğu kadının yumurtlama sırasında sahip olduğu bazı belirtileri listeliyoruz.

Çoğu kadında meydana gelen yaygın yumurtlama belirtileri:

Doğru yumurtlama günlerini tahmin etmek için incelenebilecek ve izlenebilecek birincil işaretler aşağıdadır.

Servikal mukusta artış: Servikal mukus hacminin yumurtlamadan 9 gün önce arttığı ve yumurtlamadan 4 gün önce zirve yaptığı görülmektedir. Bu akıntı yumurta akını andırır ve bu süre zarfında akıntı kayganlaşır.

Bazal vücut ısısında artış (BBT): BBT, yumurtlamadan hemen önce iner ve progesteron seviyesindeki artış nedeniyle yumurtlama bittikten sonra keskin bir şekilde yükselir. BBT’deki artış yumurtlamanın meydana geldiğini doğrular. Bunu bildiğiniz zaman, bu adet döngüsünde gebe kalmak için çok geç olurdu. Ancak yumurtlama günlerini takip etmenize ve önümüzdeki aylara hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Servikste değişiklikler: Küçük bir açıklık ile nispeten düşük olan serviks daha yüksek hareket eder, yumuşar ve genişler. Serviksi hissetmek için, temiz bir parmağınızı biraz yumuşayıncaya kadar vajinaya sokabilirsiniz. Ne zaman açıldığını öğrenmek için bunu her gün yapmanız gerekebilir.

Bakınız: Adet Düzensizliği Yumurtlamayı Etkiler Mi?

İkincil Yumurtlama Belirtileri

Sekonder semptomlar her zaman ortaya çıkmaz. Bununla birlikte, üç birincil semptomdan herhangi birini gözlemlediğinizde, ikincil semptomları da kontrol edebilirsiniz. Aslında, ikincil semptomları tespit etmek birincil semptomlardan daha kolaydır.

Hafif lekelenme: Bazı kadınlar, progesteron hormonunun üretimi astarı sağlam tutmak için yeterli olmadığında ay ortasında pembemsi veya kahverengimsi lekelenme yaşarlar. Progesteron genellikle dönemde salınan uterus astarını kalınlaştırır. Bu hormonun yetersiz salgılanması lekelenmeye neden olabilir.

Pelvik ağrı: Pelvisin bir tarafında alt karın bölgesinde kramp ve ağrı olabilir. Bu acıya mittelschmerz (orta ağrı anlamına gelen Almanca kelimelerin bir kombinasyonu) denir. Bununla birlikte, yumurtlama sırasında doğru olarak ortaya çıkmayabilir ve kesin bir yumurtlama semptomu olarak kabul edilemez.

Göğüslerde ağrı: Hormonlar, göğüsleri hafifçe gerilmelerine neden olan sıvıyı tutmaya teşvik eder. Bu, hassas, göğüslerde ağrı ve şişmeye yol açabilir. Bununla birlikte, göğüsler PMS (adet öncesi sendrom) ve hamilelik sırasında bile ağrılı olabileceğinden, bu belirtiye dayanan yumurtlamadan emin olmayabilirsiniz.

Şişkinlik: Göğüsler sıvı tuttuğunda, karın da suyu tutabilir ve şişkin hissetmenize neden olabilir. Bununla birlikte, sıvı tutulumu menstrüel akışın ilk gününde de zirve yapabilir.

Artan libido: Yumurtlamaya yol açan yüksek östrojen seviyeleri nedeniyle cinsel dürtüde artış yaşayabilirsiniz. Ancak bu yumurtlamadan sonraki luteal fazda bile görülebilir.

Hoş vücut kokusu: Bir çalışmada, erkeklerden kadınlar tarafından foliküler (yumurtlama) fazı ve luteal (yumurtlamayan) evrede giyilen tişörtü koklamaları istendi. Erkekler yumurtlama evresi tişörtlerinin kokusunu, yumurtlama olmayan evrelerinde kadınların giydiğinden daha hoş ve seksi buldular.

Nabız hızında artış: Yumurtlamaya yol açan günlerde dinlenme nabız hızı (RPR) artar. Adet dönemleri arasında en düşük düzeydedir ve yumurtlamadan yaklaşık iki ila beş gün önce dakikada yaklaşık iki atış (BPM) artar.

Bu belirtiler açık değildir. Yumurtlayıp yumurtlamadığınızı bilmek için bunları dikkatle gözlemlemeniz gerekir.

Yumurtlama gününü takip etmeyi denediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bunu bize bildirin.

Kaynaklar:

  1. I Katsikis et al.; Anovulation and ovulation induction; Hippokrati. (2006)
  2. Evaluating Infertility; American College of Obstetricians and Gynecologists (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir