Yumurtalık Kistleri Hamile Kalmaya Engel Mi?

Yumurtalık kistleri bebek sahibi olmaya engel mi? Yumurtalık kisti olanlar hamile kalabilir mi? Yumurtalık kistleri gebeliğe engel midir?

Bir aile kurmak için sağlıklı, dengeli bir yaşam tarzı, iyi beslenme ve genel zindelikten keyif almanız gerektiğinin farkında mısınız?

Aile kurma planlarınızı altüst edebilecek bir sağlık durumu yumurtalık kistidir. Yumurtalık kistlerinin hamile kalma şansınızı etkileyip etkilemeyeceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kisti, yumurtalık içinde sıvı bir maddeyle dolu bir boşluktur. Yumurtalık kistleri genellikle yumurtlama nedeniyle oluşur. Çoğu durumda, kist ya kırılır ya da yeniden emilir. Bazen bir yumurtalık kisti ağrı veya şişkinlik gibi sorunlara yol açabilir. Bazı durumlarda daha da büyümeye başlayabilir.

35 yaşın altındaki çoğu kadında yumurtalık kistleri kanserli değildir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Çoğu durumda, yumurtalık kistiniz olsa bile herhangi bir belirti fark etmeyeceksiniz. Bununla birlikte, çok büyüdüyse veya yırtılmışsa veya yumurtalıklarınıza giden kan akışını engelliyorsa, aşağıdaki semptomlarla karşılaşabilirsiniz:

  • Daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedeceksiniz.
  • Aşırı yorgun hissedebilirsiniz.
  • Adet döngünüzde, dönemlerinizin daha ağır, daha hafif veya düzensiz olacağı bir değişiklik fark edebilirsiniz.
  • Bağırsaklarınızı boşaltmakta zorlanabilirsiniz.
  • Hazımsızlık çekebilirsiniz.
  • Şişkinlik veya aşırı dolu olma hissine sahip olabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Hamile Kalma Şansımı Etkiler Mi?

Çoğu durumda, bir yumurtalık kisti kısırlığa yol açmayacaktır. Bununla birlikte, size hamile kalma şansınızı tehlikeye atabilecek yumurtalık kistlerinin bir listesini veriyoruz:

  • Endometriomalar: Endometriozis, Endometrioma olarak bilinen bir tür yumurtalık kistine neden olur. Endometriozis, normalde rahminizi kaplayan dokuların onun dışında büyüdüğü bir durumdur.
  • Polikistik Over Sendromu (PCOS): Yumurtalıklarınızda çok sayıda küçük kistin oluşmasına neden olur. PCOS, düzensiz dönemlere ve belirli hormonlarda artışa neden olur. PCOS, hamile kalmada engel oluşturan iki yumurtalık kisti formundan daha yaygın olanıdır.

Hamile Kalma Şansınızı Etkilemeyen Yumurtalık Kistleri

Doktorunuz aşağıdaki yumurtalık kistlerinden herhangi birini onayladıysa, bu hamile kalma şansınızı etkilemeyecektir.

1. Fonksiyonel Kistler:

Foliküler kistler veya korpus luteum kistleri gibi fonksiyonel kistler, yumurtalık kistlerinin en yaygın türleridir. Bunlar genellikle adet döngünüz sırasında oluşur. Bu tür kistler hamile kalma şansınızı etkilemeyecektir. Aslında, vücudunuzun doğurganlık sürecine doğru normal şekilde çalıştığının göstergesidir.

2. Kistadenomlar:

Bunlar, yumurtalık yüzeyinden kaynaklanan yumurtalık büyümeleridir. Doğurganlığınızı etkilemeyeceklerdir, ancak tedavi ettirmeniz gerekir.

3. Dermoid Kistler:

Diğer kist formlarında bulunan sıvı yerine bunlar deri, saç ve hatta bazen dişler içerir. Bunlar kısırlığa neden olmaz.

Yumurtalık Kistinin Teşhisi

Yumurtalık kisti tanısı nasıl olur? Doktorunuz, düzenli bir pelvik muayene sırasında yumurtalık kisti olasılığını tespit edebilir.

İşte size yönlendirilebilecek birkaç yumurtalık testi tanı seçeneği:

1. Ultrason:

İç organlarınızın görselini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır.

2. BT Taraması:

İç organlarınızın kesitsel görüntülerini oluşturur.

3. MR:

İç organlarınızın derinlemesine bir görselini oluşturmak için manyetik alanları kullanır.

Çok belirgin semptomları olmadığı için yumurtalık kistlerinin saptanmasında genellikle gecikme olur. Karnınızdaki küçük bir ağrıya veya adet döngülerinizde biraz düzensizliğe fazla dikkat etmeyebilirsiniz, ancak sorunlu kistlerin ilk belirtisi olabilir. Özellikle semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, düzenli muayenelere gidin. PCOS hamile kalma şansınızı etkileyebilir veya geciktirebilir.

PCOS veya diğer yumurtalık kistleri için tedavi gördüyseniz, lütfen deneyiminizi paylaşmaktan, endişelerinizi dile getirmekten veya sorgulamaktan çekinmeyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir