Yüksek Riskli Gebelik Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamileyseniz, anne ve bebek sağlığı hakkında bilinçli olmalısınız. Bunun için de doktorunuzdan randevu alarak, soru ve endişelerinizi paylaşabilir, tavsiyeler alabilirsiniz.

Bu yazımızda yüksek riskli gebelik hakkında bilgiler ve alınması gereken önlemleri paylaşacağız. Yüksek riskli gebelik zor bir durum gibi görünse bile, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenin çeşitli yolları vardır.

Yüksek Riskli Gebelik Nedir?

Gebelikte ortaya çıkan bazı komplikasyonlar endişe veriyorsa, doktorunuz durumu yüksek riskli gebelik olarak adlandırabilir. Komplikasyonlar anne sağlığı ve anne karnındaki bebeğin sağlığı ile olabilir. Bir kadın hamileyken yüksek riskli gebelik olarak kategorize edilirse, sürekli tıbbi gözetim altında olur ve böylece, gerektiğinde anne ve bebek için tüm gerekli tıbbi yardım sağlanır.

Yüksek Riskli Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Doktorunuz aşağıda yer alan bazı risk faktörleri nedeniyle yüksek riskli gebelik tanısı koyabilir.

a. Yaşınız:

Hamile kaldığınız yaş, yüksek riskli gebelik ile normal ve sağlıklı bir gebelik arasındaki en önemli faktörlerden biridir. Eğer anne adayının yaşı 17’den küçükse veya 35’den yukarı ise, yüksek riskli gebelik olarak adlandırılır ve doğuma kadar gözetim altına alınacaktır.

Özellikle 40 yaşından sonra gebe kalındığında düşük yapma riski daha yüksektir. Genetik kusur riski de daha yüksek olur.

b. Sağlık Koşulları:

Yüksek gebelik riski için anne adayında bazı tıbbi durumların tanısı konmuş olabilir. Hamile kaldıktan sonra veya hamile kalmadan önce bu sağlık koşullarına sahip olabilirsiniz. Her iki şekilde de, sağlık koşullarının genel olarak gebelik üzerinde bir etkisi vardır ve henüz doğmamış bebeğin sağlığı için endişe kaynağı olabilir.

Yüksek riskli gebeliğe neden olan bazı tıbbi durumlar şunlardır: diyabet, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (HIV gibi), yüksek tansiyon, solunum problemleri, böbrek sorunları, otoimmün hastalıklar, enfeksiyonlar ve kalp hastalıklarıdır. Tüm bu tıbbi durumlar hem anne hem de anne karnındaki bebek için sağlık riski oluşturabilir.

Eğer daha önceki hamileliğinizde düşük yaptıysanız ya da ailenizde düşük veya genetik doğum kusurları varsa, doktorunuz yüksek riskli gebelik olarak hamileliğinizi adlandırabilir.

Gebe kalmadan önce doktorunuza danışırsanız, yüksek riskli gebelik olasılığını düşürmek için baştan gerekli önlemleri almanız mümkün olabilir.

Aşağıda yer alan sağlık sorunları yüksek riskli gebeliğe neden olabilir:

1. Preeklampsi:

Genellikle kan basıncı seviyelerinde büyük bir artışa neden olan ve idrarda yüksek miktarda proteine yol açan tıbbi durumdur. Preeklampsi hastalığının yaşamını tehdit eden boyutlara ulaşması, hem anne hem de anne karnındaki bebek için çok büyük bir riske neden olabilir, çok ciddi bir durumdur.

2. Gebelik Diyabeti:

Adından da anlaşılacağı gibi, gebelik diyabeti gebelik sırasında gelişen diyabet türüdür. Ayrıca ciddi bir sağlık sorunu olsa bile, eğer zamanında tedavi ve bakımı mümkün olursa, riski en aza indirmek mümkündür. Doğru bir tedavi planı ile bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilirsiniz.

3. Polikistik Over Sendromu:

Polikistik over sendromu olan hamile bir kadın için gebeliği devam ettirmek zor olabilir. Hamilelikte polikistik over sendromu düşük riskine neden olabilir. Çoğu durumda, düşük gebeliğin 20. haftasından önce olur. Erken doğum riski de vardır.

4. Otoimmün Hastalık:

Otoimmün hastalıklar, Multipl Skleroz ve lupus gibi çeşitli hastalık gruplarını içerir. Otoimmün hastalıklar da gebelikte yeni sorunların ortaya çıkma riskini artırabilir. Örneğin, lupus hastalığından muzdarip olan hamilelerde, erken doğum ve ölü doğum riski artar. Ayrıca tedavi için gerekli ilaçlar genellikle anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Hamile iken otoimmün hastalıkları tedavi etmek zordur.

5. Böbrek Sorunları:

Eğer böbrek sorununuz varsa, hamile kaldıktan sonra pek çok sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz. Hamile iken böbrek sorunlarının olması genellikle düşük riskini arttırır. Hamileyken herhangi bir böbrek sorunu olan kadınların diyet planında değişikler ile birlikte ek tedavilerin de planlanması gerekir. Bu gibi durumlarda, hamile bayanların doktorları tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.

6. Obezite:

Obezite genellikle hamilelikte çeşitli komplikasyonlara neden olabilir ve yüksek riskli gebelik nedenleri arasında yer alan başka bir tıbbi durumdur. Hamile kalmadan önce ya da hamile kaldıktan sonra obez iseniz, diyabet riskini arttırabilir ve doğum ile ilgili daha fazla komplikasyona yol açabilir.

7. HIV veya AIDS:

Eğer hamile iken HIV veya AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalık tanısı konursa, bağışıklık sistemindeki birçok hücreye zararla sonuçlanır. Sonuç olarak, vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele etmesi mümkün olmayacaktır ve hamile iken çeşitli hastalıklara yakalanma riski daha yüksek olacaktır. Bazı enfeksiyonlar ve tıbbi koşullara ek olarak, aynı zamanda bazı kanserlere yakalanma riski de artabilir. Bu aşamada, henüz doğmamış bebek de yüksek risk altındadır.

8. Kısırlık:

Daha önce kısırlık sorunları ile mücadele ettiyseniz, hamile kalmak için bazı özel tedavi ve doğurganlık ilaçları almak zorunda kalmış olabilirsiniz. Bu nedenle, hamile kalındıktan sonra bazı komplikasyonların görülme riski de artar. Aşırı kanama görülebilir.

9. Tiroid:

Hamilelikte tiroid hastalıkları çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Tiroid bezi boyun bölgesinde yer alır, kalp hızı ve kan basıncını kontrolde tutmak için çeşitli hormonları üretmeye yardımcı olur. Hamilelikte tiroid sorunları doğum kusurları, kalp problemleri ve düşük doğum ağırlığı gibi bazı komplikasyonlara yol açabilir.

10. Erken Doğum:

Eğer gebeliğin 37. haftasından önce doğum başlarsa, erken doğum olarak adlandırılır. Erken doğum riskini arttıran bazı faktörler vardır. Daha önceki hamileliğinizde erken doğum yaptıysanız, yeniden hamile kaldığınızda erken doğum riski yüksek olduğu için yüksek riskli gebelik grubunda yer alırsınız. Hamile iken bazı enfeksiyonların olması ya da rahim ağzının gerekenden daha kısa olması de erken doğum riskini arttırır.

11. Çoklu Gebelik

Karnınızda birden fazla bebek taşıyorsanız, yüksek riskli gebelik olarak adlandırılır. Ayrıca yüksek tansiyon, diyabet gibi erken doğum riski ortaya çıkaran hastalıkların olasılığı da artar.

12. Fetüs İle İlgili Sorunlar:

Bazen, fetüste ultrason testi yaparken bazı sorunlar görülebilir. Fetüste gelişim sorunları olduğunu doktorunuz düşünüyorsa, yüksek riskli gebelik olarak hamileliğinizi adlandırabilir ve gerekli tedbirler için sürekli kontrole çağırabilir.

Gebeliğiniz boyunca hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için ekstra dikkatli olmak zorundasınız. Doktorunuzun tavsiyelerini takip edin ve herhangi bir rahatsızlık durumunda doktorunuza başvurun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.