Yenidoğan Sarılığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Yeni doğan bebeklerin küçük bir yüzdesi, yenidoğan sarılığının gelişmesi nedeniyle doğumdan kısa süre sonra pembe cilt rengini ve parlak tenini kaybeder. Yenidoğan sarılıklı bir bebeğin cildi sarımsı bir görünüşe sahip olur ve gözlerin beyazları da sarımsı renktedir. Bu sarı renk neredeyse daima zararsızdır ve bebek doğduktan sonra birkaç gün içinde genellikle ortadan kaybolur. Çok nadir durumlarda bebeğin kan dolaşımında bilirubin adı verilen aşırı yüksek madde seviyeleri (tedavi edilmemiş veya uygunsuz şekilde tedavi edilen yenidoğan sarılığı) beyin hasarına neden olabilir.

Yenidoğan Sarılığı Neden Olur?

Yukarıda da belirtildiği gibi, kanımız doğal olarak, antioksidan olarak işlev gördüğü düşünülen, bilirubin olarak bilinen az miktarda bir madde içerir. Amacı kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşımak olan kan hücrelerinde bulunan kırmızı pigment olan hemoglobin yıkımından oluşur. Bununla birlikte yenidoğanlarda, bilirubinin bağırsak yolundan karaciğer tarafından alınabildiğinden daha hızlı birikmesi mümkündür. Bunun nedeni, bebeğin karaciğeri bilirubini bebeğin kan dolaşımından etkili bir şekilde çıkarmak için yeteri kadar olgunlaşmamış olabilir. Ancak bu sarılık genellikle zararlı değildir ve sıklıkla birkaç gün içinde veya bazen haftalar içinde temizlenir. Yenidoğan sarılığı için en yaygın sebep budur.

Yenidoğan sarılıkları prematüre bebeklerde (37 hafta öncesi doğan bebekler) ve aynı zamanda erken doğan bebekler (37 ila 38 hafta arasında doğanlarda) daha sık görülür.

Nadir vakalarda yenidoğan sarılığı aşağıdakiler gibi daha ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir:

 • Sepsis (kan dolaşımında enfeksiyon)
 • İç kanama
 • Viral enfeksiyon (viral hepatit gibi)
 • Genetik enzim eksikliği
 • Anne ve çocuk arasındaki kan tipi uyuşmazlığı
 • Karaciğer fonksiyon bozukluğu

Yenidoğan Sarılığının Diğer Çeşitleri

 1. Emzirme sarılığı: Bu problem, herhangi bir sebeple bebeğin anne sütü alamaması durumunda ortaya çıkar. Bazı durumlarda, ancak anne henüz anne sütü üretmeye başlamadığı için ortaya çıkabilir. Bebek dehidrate olur (vücudu susuz kalır) ve bu kandaki bilirubin seviyesinin yükselmesine neden olur.
 2. Anne sütü sarılığı: Bu durum, anne sütünde bebeğin vücudunun bilirubin atmasına engel olan doğal olarak oluşan maddelerden kaynaklanabilir. Anne sütü sarılığı tipik olarak bebek yaklaşık bir haftalıkken ortaya çıkar ve zarar görmeden bir ay içinde temizlenir.

Yenidoğan Sarılığı Teşhisi

Yenidoğanlarda olası sarılık tanısı için en basit yöntem, bebeğin burnunu veya alnına nazikçe basınç uygulamaktır. Hafifçe parmakla basılan yer sarı renkte görünüyorsa, bebeğin sarılık riski vardır. Hastanedeki hemşireler bunu sık sık yapar. Tıbbi olarak, hastalık bebeğin kandaki bilirubinin seviyesini ölçerek teşhis edilir. Bunu yapmak için farklı yollar vardır; bebeğinizin alnındaki veya göğüsteki deri üzerine yerleştirilen bir tarayıcı tipi cihaz da dahil olmak üzere. Bebek topuğundan bir damla kan alınmasıyla yükselmiş seviyeler teyit edilebilir.

Bu tür muayene çoğu hastanede rutin bir işlemdir. Uzmanlar, tüm yenidoğanların en azından her sekiz ila on iki saatte bir sarılık açısından hastaneden ayrılmadan önce kontrol edilmelerini önermektedir. Bilirubin seviyeleri genellikle doğumdan üç ila yedi gün içinde çıkış yapar. Yaşamın ilk 12-24 saatinde seviye hızla artarsa, bu endişe kaynağı olabilir ve tedavi gerekebilir.

Bebeğinizle birlikte doğumdan sonra 72 saatten az bir sürede hastaneden taburcu edilirseniz, taburcu olduktan sonraki birkaç gün içinde doktorunuzun sarılık kontrolü yapması için bir randevu almalısınız.

Yenidoğan Sarılık Komplikasyonları

Yenidoğanlarda sarılık normal olarak endişelenecek bir şey değildir. Ancak doktorunuz hala sizi ve bebeğinizi dikkatli bir şekilde incelemek isteyecektir. Çünkü bazı durumlarda safra kesesi veya karaciğer problemi belirtisi olabilir. Sarılık bazen viral hepatit semptomudur.

Sarılık yeterince şiddetliyse ve tedavi edilmezse, bebek akut bilirubin ensefalopatisine duyarlı olabilir. Bu durum büyük miktarda bilirubin beyin hücreleri için zehirli olduğunda ortaya çıkar. Bu hastalığın uyarı işaretleri ateş, kusma ve sırt ve boynu kamburlaştığında yüksek sesle ağlama sayılabilir. Tedavi edilmezse, bu hastalık kontrolsüz, istemsiz hareketlerle sonuçlanan bir beyin hasarı şekli olan kernikterusa neden olabilir. İşitme kaybı, sürekli yukarı doğru bakış ve muhtemelen serebral felç gibi bir hastalıktır.

Yenidoğan Sarılığı Risk Faktörleri

 • Erken doğum (38 hafta tamamlanmadan önce doğum)
 • Doğum sırasında morarma, doğum anne ve bebek için fiziksel olarak travmatik olabilir ve eğer bebeğiniz bu süreçte kötü şekilde yaralanırsa, yüksek bilirubin seviyelerine sahip olabilir (bilirubin, çürüğü çevreleyen cildin sarımsı görünüme neden olur).
 • Vakumla çıkarıcı veya forseps kullanıldıktan sonra ortaya çıkabilen kafa derisinde (sefalohematoma) kana yol açan zor doğum, ancak itme fazı uzunsa bazen kendiliğinden gelişebilir.

Emzirme ile ilgili pek çok uzman emzirmeyi önerirken, emzirmekte sıkıntı yaşayan ya da ihtiyaç duydukları sıvı ve beslenmeyi almayan bazı bebekler vardır. Bu bebekler sarılık riski altındadır.

Yenidoğan Sarılığı Tedavisi

Hastalık genellikle geçicidir ve her türlü tıbbi müdahale gerekmeden kendiliğinden gider. Sarılık için en iyi tedavi genellikle daha sık ve daha uzun süre emzirmektir. Doktorunuz, bebeğinizin doğru şekilde beslendiğinden emin olmak için, yani bebeğin memeye emniyetli şekilde tutunduğundan ve sütü emdiğinden emin olmak isteyebilir. Sarılığın su dehidrasyonuna bağlı olduğu düşünülürse, bazen doktor tarafından mama takviyesi önerilebilir.

Bazı vakalarda, sarılık geçirmiş bir yenidoğana fototerapi verilebilir. Bu tedavi, bebeği, bilirubini karaciğer yerine idrarla atmasını sağlar. Yaşamın ilk 24 saatinde bilirubin seviyeleri yüksekse, sıklıkla görülür.

Yenidoğan sarılıkları nadiren ciddi endişe kaynağı olmasına rağmen, sarı renk doğumdan sonraki üç gün içinde gitmezse doktorunuzu aramalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.