Yeni Doğum Kontrolüne Başladım. 1 Ayda 2 Kere Adet Olmak Normal Mi?

Yeni doğum kontrolüne başlarken adet düzensizliği yaygındır. Bu nedenle bir ay içinde iki defa adet olması konusunda endişelenmeyin. Rahatsız edici olsa da, tamamen normaldir.

Ayda 2 Kere Regl Olmak Normal Mi?

Muhtemelen bu ay iki kere adet kanaması geçirdiniz. Çünkü vücudunuz sisteminizdeki yeni hormonlara alışıyor. Bu sebeple de adet düzensizliği yaşamış olabilirsiniz. Vücudunuzun doğum kontrolünüze uyum sağlaması biraz zaman alacaktır

Doğum kontrol hapları alıyorsanız, 2 defa regl dönemi olabilir. Çünkü doğum kontrol haplarını bir tane almayı unutmuş ya da normalden daha geç bir tane almış olabilirsiniz. Birkaç saat gecikme bile, lekelenme adı verilen biraz kanamaya neden olabilir. Bir süre haplarınızı kullandıktan sonra, zamanında almak düzenli rutininizin bir parçası olacaktır.

Acil kontraseptifler de erken adet görmeyi tetikleyebilir. Doğum kontrolünü yeni kullanmaya başladıysanız veya birkaç hapı kaçırdıysanız, hapdan sonraki sabahı önlem olarak aldıysanız, o ay iki regl periyodunuz olabilir.

Doğum Kontrolü Kullanırken Adet Ne Zaman Düzene Girer?

Çoğu insan doğum kontrolünü birkaç ay boyunca kullandıktan sonra düzenli regl dönemleri olduğunu düşünür. Sabırlı olun ve yakında vücudunuzun düzenli bir ritime yerleştiğini göreceksiniz.

Birkaç ay sonra hala adet düzensizliğiniz varsa, doktorunuz ile görüşün. Size daha düzenli adet dönemi olan başka bir doğum kontrolü yöntemine geçmenizi önerebilir.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.