Yalancı Gebelik Neden Olur? Yalancı Gebeliğe Kimlerde Rastlanır?

Yalancı Gebelik Nedir?

Yalancı hamilelik, kişinin hamile olmamasına rağmen fiziksel ve psikolojik olarak hamilelik olguları yaşamasıdır. Yalancı gebelik, tıp dilinde “Pseudocyesis” olarak adlandırılan bir durumdur. Bu vakanın görüldüğü bayanlarda adet görememe, mide bulantısı, kusma, aşerme ve karında şişlik gibi birçok hamilelik reaksiyonları görülür. Ancak, gerçek bir hamilelik durumu söz konusu değildir.

Yalancı gebelik, hamilelik taklidi yapmak değildir. Bu durumun görüldüğü kadınlar hamilelik taklidi yapmazlar, gerçekten hamile olduklarına inanırlar. Yalancı gebelik durumu, psikolojik bir durumun fiziksel etkileridir.

Yalancı gebelik vakası, yaklaşık olarak 20.000 kadında 1 görülür ve oldukça az rastlanan bir durumdur. Yapılan çalışmalar sonucunda bu durumun insanlarda görüldüğü gibi hayvanlarda da meydana geldiği tespit edilmiştir.

Yalancı Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Yalancı hamileliğin belirtileri neredeyse gerçek hamilelik belirtileriyle aynıdır. Yalancı hamilelik durumu görülen kadınlar gerçek hamilelik belirtilerinin nerdeyse tüm evrelerini yaşarlar. En sık görülen yalancı hamilelik belirtileri şu şekilde sıralanır.

  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Adet görmeme
  • Karında şişlik
  • Kilo alma
  • Göğüslerde büyüme
  • Aşerme
  • Hassasiyet

Yukarıda belirtilenler gibi hamileliğin psikolojik ve fiziksel belirtileri yalancı gebeliklerde de görülür. Yalancı gebelik vakası yaşayan bazı kadınlar, bebeğin karınlarında hareket ettiğini dahi hissederler. Fakat hissedilen bu hareketler, bağırsakların çalışması ve kasların istemsiz olarak harekete geçmesidir. Yalancı hamilelik belirtileri ortalama bir iki ay sürer. Ancak bazı durumlarda bu şikayetler 9 ay boyunca devam edebilir.

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Yalancı hamilelik durumunu anlamanın en hızlı ve kolay yolu ultrasonografidir. Doktor yalancı gebelik belirtileri görülen kadının karnına ultrasonla baktığında bebeğin olmadığını fark eder. Böylelikle yalancı hamilelik teşhisi koyar. Ayrıca kanda yapılan hamilelik testinin negatif çıkması sonucunda da yalancı gebelik durumu ortaya çıkar.

Yalancı Gebelik Neden Olur? Yalancı Gebeliğe Kimlerde Rastlanır?

Yalancı gebelik en çok üreme çağındaki kadınları etkilemektedir. Yalancı hamileliğin meydana gelmesinin asıl nedeni tam olarak bilinmese de, uzmanlar bu durumun genellikle psikolojik nedenler sonucunda oluştuğunu bildirmektedirler. Yalancı hamilelik durumu genellikle hamile kalmayı aşırı derecede isteyen, kısırlık sorunu yaşayan, uzun süre boyunca hamile kalmayı deneyen, düşük yapan ve rahmi alınan kişilerde görülmektedir.

Çocuk sahibi olmayı çok isteyen kadınların beyni hamile olduğunu kabul eder. Bunun sonucunda da vücutta bir takım hormonal değişiklikler meydana gelerek kişide hamilelik belirtilerinin görülmesine neden olur. Aslında yalancı gebelik, insan beyninin insan vücudu üzerinde ne kadar önemli bir etkiye sahip olduğunun göstergesidir. Ayrıca yalancı gebelik vakası, çocuk sahibi olmaktan korkan kişilerde de görülebilmektedir.

Yalancı gebeliğin en ilginç durumu, çok nadir de olsa bazı erkeklerde de görülebilmesidir. Bu durum “erkek lohusalığı” olarak adlandırılır. Eşi gerçekten hamile olan baba adayları kendilerini eşleriyle çok fazla özdeşleştirerek eşlerinin yaşadıkları sıkıntıları kendileri de yaşamaya başlarlar. Hamilelik belirtileri eşlerinde olduğu gibi baba adaylarında da mide bulantısı, bel ve sırt ağrıları, aş erme, kilo alma gibi hamilelik belirtileri görülmeye başlar.

Yalancı Gebelik Tedavisi

Hamilelik belirtileri ile doktora başvuran bir kadının, yapılan testler sonucu hamile olmadığının anlaşılması durumunda yalancı gebelik teşhisi konur. Yalancı gebeliğin tedavisinde genellikle bir jinekolog ile bir psikiyatri doktorundan yardım alınması gerekir.

Yalancı gebelik, aslında psikolojik bir durumun fiziksel yansımasıdır. Bu nedenle, yalancı gebeliğin tedavisinde genellikle işin psikolojik boyutu üzerinde durulur. Yalancı hamilelik görülen kişide bu durumun psikolojik sebepleri incelenmeli ve ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Hamile olduğuna inanan kadın, aslında gebe olmadığını öğrendiğinde büyük travmalar yaşayabilir. Bu yüzden doktorun bu kişiye durumu çok dikkatli bir şekilde izah etmesi gerekir. Doktor gerekli gördüğü durumlarda bir takım antipsikotik ilaçlar önerebilir. Bu ilaçlar kullanılarak yalancı gebeliğin tedavisi tamamlanabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.