Vazektomi (Meni Kanallarının Bağlanması) Nedir? Ne Kadar Etkili?

Vazektomi aynı zamanda meni kanalı ameliyatı olarak da bilinir ve cerrahi bir prosedürdür. Hamileliği kalıcı olarak korunmak içindir, bu yüzden süper etkilidir. “Vazektomi” terimi, işlem sırasında bloke edilen tüplerin adından gelir: vas deferens.

Vazektomi yaptırmayı mı düşünüyorsunuz?

Vazektomi Nedir?

Vazektomi, bir ofiste, hastanede veya klinikte bir doktor tarafından yapılan bir ameliyattır. Skrotumunuzda sperm taşıyan küçük tüpler kesilir veya bloke edilir, bu nedenle sperm vücudunuzu terk edemez ve hamileliğe neden olamaz. Prosedür çok hızlıdır ve aynı gün eve gidebilirsiniz. Ve hamileliği önlemede son derece etkilidir. Neredeyse %100.

İki tip vazektomi vardır: insizyon yöntemi ve neştersiz (kesilmemiş) yöntem. Kesintisiz yöntemler enfeksiyon ve diğer komplikasyon riskini azaltır ve genellikle iyileşmesi daha az zaman alır.

Vazektomi Geri Dönüşü Var Mı?

Vazektomiler kalıcı olmak içindir. Bu nedenle genellikle geri alınamazlar. Vazektomi, sadece %100 pozitifseniz, hayatınızın geri kalanında hamilelik istemiyorsanız gerekir.

Vazektomi Nasıl Çalışır?

Sperm (hamileliğe neden olmak için bir yumurta ile birleşen mikroskopik hücreler) testislerinizde yapılır. Sperm, testisleri vas deferens adı verilen iki tüpten bırakır ve meni yapmak için diğer sıvılarla karıştırılır. Spermanızdaki sperm vajinaya girerse gebeliğe neden olabilir.

Bir vazektomi, spermleri sperminizden uzak tutarak her vas deferens tüpünü bloke eder veya keser. Sperm hücreleri testislerinizde kalır ve vücudunuz tarafından emilir. Vazektomiden yaklaşık 3 ay sonra başlayan sperminizde sperm bulunmaz, bu nedenle hamileliğe neden olmaz. Ama yine de daha önce yaptığınız meni miktarına sahip olacaksınız. İçinde hiç sperm olmayacak.

Vazektomiler orgazm olma ya da boşalma hissini değiştirmez. Meni, vazektomiden sonra hala aynı görünecek, his ve tat aynı olacaktır ancak hiç kimseyi hamile bırakamaz.

Vazektomi Ne Kadar Etkilidir?

Vazektomi (erkek sterilizasyonu olarak da bilinir) en etkili doğum kontrol türlerinden biridir. Hamileliği önlemede neredeyse %100 etkilidir.

Vazektomi Etkili Midir?

Vazektomi, en etkili doğum kontrol türlerinden biridir ve erkekler için en etkili yöntemdir. Vazektomiler hamileliği önlemede neredeyse %100 etkilidir, ancak hemen değil. Sperminizin spermsiz hale gelmesi yaklaşık 3 ay sürer.

Vazektominizden birkaç ay sonra, doktorunuz menide  sperm olup olmadığını kontrol etmek için semen analizi adı verilen basit bir test yapacaktır. Doktorunuz sperm olmadığında ve vazektominin doğum kontrolü olarak çalıştığını size söyleyecektir. Doktorunuz güvenli olduğunu söyleyene kadar korunmasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz.

Vazektomi gerçekten etkilidir, çünkü kalıcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Hayatınızın geri kalanı boyunca günün her saatinde hamileliği önler. Doktorunuz artık sperm olmadığını söyledikten sonra, işte bu kadar. Hamileliği önlemek için başka bir şey yapmanız gerekmiyor. Vazektomiler al ve unut doğum kontrolüdür.

Vaz deferensinizin kesik uçlarının bir vazektomi sonrası birlikte tekrar büyüyebileceği çok küçük bir risk var, bu da hamileliğe neden olabileceğiniz anlamına geliyor. Ancak bu çok nadirdir.

Vazektomiler sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korur mu?

Hayır, vazektomi sizi veya eşinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumaz. Semen sperm içermese bile cinsel yolla bulaşan hastalıkları taşıyabilir. Ve bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bulaşması için tek şey, birinden almak için cilt cilde temasıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları alma veya yayma riskinizi azaltmak için prezervatif kullanın.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:
https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/vasectomy

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.