Vazektomi Sonrası Hamile Olmak Mümkün Mü?

Vazektomi ne demek? Vazektomi nasıl yapılır? Vazektomi geri dönüşü var mı?

Vazektomi (Erkekte Kordon Bağlatma) Nedir?

Vazektomi erkekler için kalıcı bir doğum kontrol çözeltisidir. Burada vas deferens (sperm kanalı) spermin yumurtaya ulaşmasını önlemek için uçlarında kesilir ve bağlanır. Bu yöntemin başarısızlık oranı çok düşük olmasına rağmen, vazektomi yaptıktan sonra bile bir kadının hamile kalma şansı vardır.

Bu yazıda, vazektomi prosedürünü ve sonrasında bile hamile kalma şansını anlatıyoruz.

Erkeklerde Vazektomi Nasıl Yapılır?

Vazektomi ameliyatının üç yolu vardır:

Geleneksel vazektomi: Bu yöntemde, vazektomi yapıldıktan sonra dikilen skrotal deride bir kesi yapmak için bir neşter kullanılır.

Neştersiz (Anahtar Deliği) vazektomi: Hastaya genel anestezi verilerek hastanede yapılan hızlı ve ağrısız bir işlemdir. Neştersiz vazektomi en yaygın kullanılan yöntemdir. Doktor skrotumda bir delik açar ve sperm kanalını çıkarır, daha sonra bağlanır ve kesilir. Bu prosedür 15-20 dakika sürer ve dikiş gerektirmez.

Ameliyattan sonra, erkek hala spermini boşaltabilir, ancak spermsiz olabilir. Spermada sperm olmadığından emin olmak için üç aylık vazektomiden sonra bir semen analizi yapılması gerekir.

Bakınız: Neştersiz Vazektomi Avantajları Nelerdir?

Oklüzyon teknikleri: Vaz skrotal deride bir kesi yapılarak çıkarılır. Daha sonra, dikişlerle ligasyon, bölünme, koter, klipslerin uygulanması, vasın bir segmentinin eksizyonu, fasiyal interpozisyon veya bunların bir kombinasyonu gibi uygun bir yöntem kullanılarak tıkanır.

Neştersiz vazektomi erkekler tarafından en çok tercih edilen prosedürdür. Bu yöntem bile bazen başarısız olabilir ve vazektomi sonrası hamilelik şansı vardır. Nasıl olduğunu bilmek ister misiniz? Devamını okuyun.

Vazektomi Sonrası Gebelik Mümkün Mü?

Bir erkek vazektomi geçirmesinden sonra bile bir kadının hamile kalma şansı vardır. İşte nedenleri:

  • Vazektomiden sonra, sıfır sperm sayısını doğrulamak için doktor semen testini yapmalıdır. Onaylamadan ilişkiye girmek hamileliğe yol açabilir. Bu nedenle, doktorlar semen analizi yapılmadan önce diğer kontraseptifleri (doğum kontrol yöntemleri) kullanmanızı önerir.
  • Başarısız bir vazektomi prosedürü, spermin hastanın skar dokularında oluşan mikroskobik kanallar yoluyla penise ulaşmasını sağlar, bu da rekanalizasyon olarak bilinen bir işlemdir. Bir meni analizi bu mikroskobik kanalları tespit etmeye yardımcı olur.
  • Vazektomiden kısa bir süre sonra, spermde hala bazı spermler kalır. Bir kadının hamile kalması yeterlidir. Bir erkeğin, meni örneğinde nil sperm sayısı elde etmek için vazektomiden 20-40 kez boşalması gerekir ve semen analizinin işlemden üç ay sonra yapılması gerekir.

Aşağıdaki bölümde vazektomi sonrası gebeliğin başarı oranı açıklanmaktadır.

Vazektomi Sonrası Hamilelik Meydana Gelebilir Mi?

Bir araştırmaya göre, incelenen 538 vazektomi vakasının 177’si ameliyattan sonraki beş yıl içinde gebelik mümkün oldu. Çalışmaya katılan cerrahlar tarafından yapılan toplam vazektomi sayısına bağlı olarak, 1000 vazektomide sadece yaklaşık 1 gebelik bildirilmiştir.

Gebeliklerin yaklaşık %51’i ameliyattan hemen sonra korunmasız ilişkiden kaynaklanmıştır. Ayrıca, istatistikler yapılan vazektomilerin %1’inden daha azının ilk kez başarısız oldukları için tekrarlanması gerekebileceğini göstermektedir.

Vazektomi Sonrası Hamilelik Vakaları

Vazektomi başarısız olan çiftlerin paylaştığı iki hikaye var:

  1. Woking, Surrey’de yaşayan Jane ve kocası Dean’in iki çocuğu vardı. Yeniden çocuk sahibi olmaya karar verdiler ve vazektomi için gittiler. Sekiz ay sonra sperma analiz raporunda onay aldı. Jane birkaç yıl sonra tekrar hamile olduğunu bulana kadar iyi gidiyordu. Bu bir vazektomi başarısızlığı vakasıydı ve çift hamileliğe devam etmeye karar verdi.
  2. Sharon ve Andy, Southbourne, Bournemouth’dan bir çiftin dört çocuğu var. Sharon doğum sonrası depresyondan muzdarip olduğu için üçüncü çocuklarından sonra vazektomi yapmaya karar verirler. Sperma testlerinde temiz bir seçim yaptılar ve daha güvenli bir tarafta olmak için alternatif kontraseptifler kullandılar. Bir gün Sharon dönemlerini kaçırdı ve pozitif bir hamilelik testi sonucu aldı, bu da çift için şok edici bir sürpriz oldu. Daha sonra oğulları doğdu.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir