Üçüz Gebeliklerde Doğum Nasıl Olur? Riskleri Nelerdir?

gebelikte kanama

İkiz gebelik yaklaşık her 80 gebelikten birinde görülürken, üçüz gebelik görülme oranı oldukça düşüktür. Ancak son yıllarda uygulanan tüp bebek tedavilerinin yaygınlaşması sonucunda, hem ikiz hem de üçüz gebeliklerin görülme oranı artmıştır. Üçüz gebelik, yaklaşık olarak 6000 hamilelikte bir görülmektedir.

Üçüz Gebelikler Nasıl Oluşur?

Üçüz gebelikler, genellikle üç farklı yumurtanın üç farklı sperm tarafından döllenmesi sonucunda oluşur. Özellikle tüp bebek tedavisi gören annelerde, birden çok embriyo transfer edilmesi sonucunda farklı yumurtalardan gelişen üçüz bebekler oluşur. Ayrıca kendiliğinden meydana gelen (doğal yollarla oluşan) üçüz gebelikler de, genellikle farklı yumurtaların gelişmesi sonucunda oluşur. Ancak tek yumurta ikizlerinde olduğu gibi, bir adet döllenmiş yumurtanın üçe bölünmesi sonucunda da üçüz hamilelik meydana gelebilir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde yapılan ultrason taramalarında, üçüz bebek görüldükten sonra hamilelik keselerinden bazıları çeşitli nedenler sonucunda yok olabilir. Bu durumun sonucunda, üçüz gebelik ikiz gebeliğe hatta tekli gebeliğe dönüşebilir. Özellikle hamileliğin 1.trimesterında (hamileliğin ilk üç ayı) üçüz bebek izlenen gebelikler, ilerleyen zamanda ikiz veya tekli gebeliklere dönüşebilir.

Üçüz Gebeliklerde Doğum Nasıl Olur?

Üçüz gebeliklerde, rahme en yakın olan bebeğin baş ile geldiği (düz geldiği) durumlarda normal doğum mümkün olabilir. Ancak, üçüz gebeliklerin birçoğu sezaryen doğumu gerektirmektedir ve genellikle sezaryen doğum gerçekleştirilir. Üçüz gebeliklerde hamilelik süresi, tekli gebeliklerde görüldüğü gibi 40 hafta sürmez. Genellikle 32. ile 36. haftalar arasında doğum gerçekleşir.

Üçüz Gebeliğin Riskleri Nelerdir?

Üçüz bebeklerin görüldüğü gebeliklerde, hamilelik sürecinde ve doğum sırasında komplikasyon oluşma riski ikiz gebeliklere oranla daha fazladır.

  • Üçüz gebeliklerde, erken doğum ve düşük riski diğer gebeliklere oranla daha fazladır.
  • Anemi (kansızlık) görülme olasılığı daha yüksektir.
  • Şeker hastalığı (diyabet) ile preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) üçüz gebeliklerde daha sık görülür.
  • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) görülme ihtimali daha fazladır.
  • Çoğul gebeliklerde, doğumsal anomali tehlikesi yüksektir.
  • Amniyon sıvısı anormallikleri daha fazla görülür.
  • Doğum sırasında aşırı kanama meydana gelebilir. Bunun sonucunda, doğumdan sonra rahim ameliyatı gerekli olabilir.
  • Üçüz gebeliklerde, sezaryen doğum oranı çok fazladır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir