Tüplerin Tıkalı Olması Nedenleri Nelerdir? 5 Sebep

Tüp Tıkanıklığı Neden Olur?

Bir fallop tüpü veya her iki tüp de tıkanabilir. Aşağıda, bloke fallop tüplerinin birkaç sebebi vardır.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID): Alt genital sistemden uterusa ve pelvise doğru yayılan pelvik enfeksiyonlar, pelvik inflamatuar hastalığın nedenlerinden biri olabilir. Kadının tüplerini ve leğen kemiğindeki çevre organları etkiler. Sekiz kadından birinin PID öyküsü vardır ve tüplerin içinde ve dışında skar dokusunun oluşmasına neden olarak tıkanıklığa neden olur.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar: Bu hastalıklara daie öyküsü olan veya Klamidya trachomatis veya Gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalık tanısı olan kadınlarda tüpler hasar görmüş veya tıkanmış olabilir.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapları Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korur Mu?

Karın hastalıkları veya ameliyatları: Kolit ve apandisit gibi bazı yaygın hastalıklar fallop tüplerinin tıkanmasına veya skarlaşmasına neden olabilir. Ek olarak, karın veya pelvik bölgedeki önceki ameliyatlar tıkanma, yer değiştirme, iltihaplanma veya hasara yol açan tüpleri etkileyebilir.

Hidrosalpinks: Fallop tüplerinin uç kısmı (yumurtalığın yakınında) şiştiğinde ve bir sıvı ile dolduğunda, hidrosalpinx adı verilen bir sağlık sorunu ile sonuçlanır. Bu durum yumurtaların tüpler boyunca hareket etmesini önler, kısırlığa neden olur.

Endometriozis: Bu, uterus astarındaki dokuların, fallop tüplerinin etrafındaki pelvis ve yumurtalıklarda büyüdüğü ve tüp tarafından yumurta toplanması için gerekli olan bir tıkanmaya ve hareket kaybına neden olduğu zamandır. Bu, anlayışı zorlaştırır.

Bakınız: Endometriozis Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Ektopik gebelik: Ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın uterusun dışına, büyük olasılıkla Fallop tüplerine implante edildiği zamandır. Bu, tüplerde hasara veya tıkanmaya neden olabilir.

Fallop tüplerinizin tıkanmasından sorumlu olan bu nedenlerden herhangi biri, doğurganlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Kaynaklar:

  1. Pelvic Inflammatory Disease (OID) – CDC Fact Sheet; Centers for Disease Control and Prevention
  2. Y. Khalaf; Tubal subfertility: ABC of subfertility; BMJ Publishing Group (2003)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir