Tüp Tıkanıklığı Nasıl Teşhis Edilir? Tedavisi Nasıl Olur?

Fallop Tüpleri Tıkanıklığı Tanısı Nasıl Konur?

Tüplerin tıkalı olduğu ultrasonda belli olur mu? Nasıl anlaşılır? Fallop tüplerinin tıkanmasını incelemek için çeşitli testler ve prosedürler vardır.

Histerosalpingogram veya HSG: Bu prosedürde klinisyen, tüp boyunca karın boşluğuna gitmek için radyoptik rahim ağzından rahim içine bir radyoaktif boya itecektir. Bu, doktora fallop tüplerindeki tıkanıklığı inceleme şansı verir. Ayrıca distal veya proksimal tubal oklüzyonun saptanmasına yardımcı olacaktır. Sonuca dayanarak, tedavi prosedürü belirlenir.

Sono-salpingografi: Fallop tüplerinin durumunu değerlendirmek için uygun, etkili, basit ve daha az invaziv bir prosedür olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, tıkanıklıktan şüpheleniliyorsa, tıkanıklığı doğrulamak için bu prosedürü laparoskopi takip etmelidir.

Laparoskopi: Bu prosedür doktorun doğrudan üreme sistemine bakmasını ve tüplerin tıkanmasını tespit etmesini sağlar. Laparoskopik kromo-pertubasyon, mavi renkli bir boya çözeltisinin serviksten uterusa geçirildiği ve fallop tüplerinin bloke edildiğini, şiştiğini veya hasar gördüğünü bilmek için doğrudan laparoskop aracılığıyla görselleştirildiği standart bir prosedürdür.

Tedavi, tıkanıklığın tipi ve şiddetine göre belirlenir.

Tüp Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tüp tıkanıklığı nasıl açılır? Fallop tüplerinin tıkalı olması tedavisi tıbbi veya cerrahi olabilir. Tedavi, sağlık sorununun ciddiyetine dayanır:

Cerrahi olmayan fallop tüpünün rekanalizasyonu: Bu yöntemler, radyolojik olarak yönlendirilmiş tubal kanülasyon yöntemlerini kullanır. Bu yöntemin proksimal tubal tıkanıklığın tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir ve birçok durumda başarılı gebeliklere yol açmıştır.

Laparoskopik salpingostomi: Hidrosalpinks durumunda genellikle salpingostomi önerilir. Şimdi laparoskopik olarak yapılır, ancak daha önce aynı prosedür laparotomi ile yapıldı, yani karın açılması. Sıvıyı boşaltmak için yumurtalığın yakınında bir stoma oluşur, böylece tüplerin blokajı çözülür.

Fimbrioplasti: Fallop tüplerinin saçaklı uçlarını yeniden oluşturan laparoskopik bir yöntemdir. Minimum distal tıkanıklık tespit edildiğinde gerçekleştirilir.

Bu prosedürler sayesinde, tıkalı olan Fallop tüpleri birçok durumda sabitlenebilir ve her şey yolunda giderse hamile kalabilirsiniz. Sadece Fallop tüplerinde bir tıkanıklığı gösterebilecek belirtilere dikkat ettiğinizden emin olun ve zamanında tedavi için derhal bir doktora danışın.

Kaynaklar:

  1. What causes female infertility; Stanford University
  2. Hydrosalpinx (Blocked Fallopian Tube); Reproductive Science Center Of New Jersey
  3. Fallopian Tube Testing; Duke Fertility Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir