Tüp Bebek ve IUI Sonrası Kimyasal Gebelik: İyi Bir İşaret Mi?

Hamilelik hiç şüphesiz keyifli bir süreçtir! Ancak hamileliğe giden yol her zaman kolay değildir. Bazı çiftler için hamilelik zor kazanılmış bir rüyadır. Ne yazık ki kısırlık, birçok aileyi yeni bir yaşam yaratmanın sevincinden mahrum eder.

Bebek özlemi çeken çoğu çiftin aksine, kısırlığı olan çiftler, bir aile sahibi olma hayallerini gerçekleştirmek için bu ekstra yolu yürümek zorundadır. Kısırlığı yenmeye yardımcı olabilecek araçlardan biri de IVF veya In Vitro Fertilizasyon tedavisidir.

Ancak IVF “sonsuza dek mutlu olmanın” kaynağı değildir! Birçok tüp bebek (IVF) tedavisi kalp kırıklığı ile sonuçlanır. Tüp bebek tedavisinin en büyük zorluklarından biri kimyasal gebeliktir. Bir IVF’yi seçmeyi düşünüyorsanız veya zaten ortasındaysanız, ‘Kimyasal Gebelik‘ adı verilen bu tuhaf kalp kıran fenomen hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir. Yani bu yazıda, tüp bebek ile ilgili bazı önemli bilgileri derledik. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Tüp Bebek Nedir?

Size kimyasal hamilelikten bahsetmeden önce, tüp bebek tedavisini biraz daha iyi anlayalım.

Tüp Bebek veya İn Vitro Fertilizasyon, tıp biliminin mucizeler yaratabileceğinin kanıtıdır! Süreç, bir kadının yumurtalıklarında çok sayıda yumurtanın gelişmesini teşvik eden hormon terapisini içerir.

Bu yumurtalar daha sonra bir erkekten alınan sağlıklı spermler kullanılarak bir test tüpünde toplanır ve döllenir. Bu döllenmiş yumurtalar 2-5 gün büyümelerine izin verilen embriyolar yapmaya devam eder. Bu embriyoların en kuvvetli olanı rahme transfer edilir. Hamilelik tipik olarak bu embriyolar rahim içinde güzelce yerleştiğinde (implantasyon) başlar.

Kimyasal Gebelik Nedir?

Artık IVF’nin ne olduğunu kısaca bildiğinize göre, şimdi kimyasal bir hamileliğe geçelim. Kimyasal hamilelik tam olarak nedir? Düşükten farkı nedir?

Kimyasal hamilelik, kalp kırıcı bir duruma, gebelik kaybına verilen pratik bir isimdir. Kimyasal gebeliğin neden olduğuna dair kısa bir açıklama:

 • Kimyasal gebelik erken bir düşüktür. Sessiz düşük olarak da bilinir ve oldukça erken bir düşüktür. Aslında, tahmin edebileceğinizden daha fazla kadın kimyasal hamilelik geçiriyor ama bundan haberi bile yok.
 • Genellikle adet kanaması zamanı geldiğinde veya sonrasında ortaya çıkar. Teknik olarak beş ila altı haftalık hamile olduğunuz zamandır.
 • Kimyasal hamilelik, vücudunuzun hamileliğin kesin bir göstergesi olan hCG hormonunu ürettiğini gösterir.
 • Çoğu kadın, kimyasal gebelik geçirdiklerinde, gebelik testinin pozitif çıktığı günler içinde adet kanaması yaşar.
 • Kimyasal gebeliğin farklı semptomları yoktur. Biraz geç gelen adet kanaması gibi geliyor.

Kısırlıktan muzdarip kadınlar, özellikle tüp bebek tedavisi geçirenler, diğerlerinden daha sık kimyasal gebelik yaşarlar. Çoğu durumda doğal olarak gebe kalan kadınlar, kimyasal bir gebeliği geç adet kanaması olarak değerlendirir. Çünkü ilk başta gebe olduklarına dair hiçbir fikirleri yoktur! Öte yandan, IUI ve IVF gibi yapay üreme tekniklerini kullanan kadınlar, transferden en fazla 14 gün sonra (HPT veya kan testi olsun) test yaparak erken hamilelik gerçekleştirmelerini tespit ederler.

Kimyasal Gebelik ve Tüp Bebek – Nedenler

Çoğu, belki de çok sayıda kadın, tüp bebek tedavisi sırasında kimyasal gebelik yaşar. 100 IVF tedavisi çiftinden yaklaşık 20’si, transfer sonrası pozitif bir gebelik testi sonucu alır. Bu da erken gebelik kaybı veya kimyasal gebelikle sonuçlanır.

Tüp bebek sonrası kimyasal gebeliğin başlıca nedenleri şunlardır:

1. Embriyo Anormallikleri:

Kimyasal gebelik ve düşüklerin en büyük nedeni embriyo anormalliğidir. Embriyo anormalliği tam olarak ne anlama geliyor? Normal bir embriyo birçok kromozomdan oluşur. Ancak anormal bir embriyo, orantısız sayıda kromozom içerir. Anormal embriyoların büyümesine neden olabilecek diğer faktörler arasında yapısal kromozomal, epigenetik ve metabolik faktörler bulunur. PCOS (polikistik yumurtalık sendromu) olan yaşlı kadınlar ve kadınların da IVF sırasında embriyo anormallikleri yaşama olasılığı daha yüksektir.

2. İmplantasyon Disfonksiyonu:

İmplantasyon sorunları nedeniyle birkaç kimyasal gebelik meydana gelir. İmplantasyon işlev bozukluğunun bazı nedenleri şunlardır:

 • Endometrial polipler
 • Miyomlar
 • Cerrahi yara izi
 • İleri anne yaşı
 • PCOS

3. Otoimmün Sorunlar:

Bazen bir kadının bağışıklık hücreleri, büyümekte olan bir embriyoya onu beslemek yerine saldıracak şekilde bağlanır. Bunun nedeni, bağışıklık sisteminin embriyo hücreleri ile hastalığa neden olan hücreler arasında ayrım yapamamasıdır.

4. Diğer Sorunlar:

Kimyasal gebeliğin diğer nedenleri şunları içerebilir:

 • Enfeksiyonlar (özellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar)
 • Tiroid sorunları
 • Anormal hormon seviyeleri
 • Luteal faz kusurları
 • Dengesiz embriyo kromozomal translokasyonları

Kimyasal Gebelikten Kaçınma Testi

Tekrarlanan kimyasal gebelikler yaşıyorsanız, biraz daha derine inmenin zamanı gelmiş olabilir.

Sürekli kimyasal gebeliklerin gerçek nedenini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilecek bazı testler şunlardır:

1. Sonohisterogram, Histeroskopi veya Apelvik MR:

Bu testlerden herhangi biri rahminizin durumunu değerlendirmeye ve herhangi bir anormalliği saptamaya yardımcı olabilir. Kimyasal gebeliklerden ve erken gebelik kayıplarından kaçınabilmeniz için tüp bebek tedavisine başlamadan önce bu testlerden geçmek mantıklıdır.

2. Ultrason Taraması:

Ultrason taraması, endometriyal duvar kaplamanızın kalınlığını belirler. Astarınız 8mm’den az ölçüyorsa, embriyo transferinden önce kalınlaşmasını beklemek mantıklıdır.

3. NKa Testi:

Bu birincil bağışıklık testi, doktorunuzun kimyasal gebeliklere neden olanın bağışıklık sisteminiz olup olmadığını öğrenmesine yardımcı olabilir.

4. Kan Testleri:

Tüp bebek tedavisinden geçiyorsanız, zaten çok sayıda kan testi yaptırmış olma şansınız yüksektir. Ancak son testlerinizden bu yana vücudunuzda bir şeylerin değişmiş olması mümkündür. Bu nedenle, tekrarlayan kimyasal gebelikleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için yeni testler yapmak daha iyidir.

5. Moleküler ve Biyokimyasal Testler:

Doktorunuz ayrıca endometriyumunuzdaki moleküler ve biyokimyasal faktörleri de kontrol edebilir. Bu testler, implantasyon şansınızı keşfetmenize yardımcı olabilir.

6. Kromozom Testi:

Tıp biliminin gelişmesi sayesinde doktorunuz artık transfer edilecek en sağlıklı embriyoyu seçebilir! Karşılaştırmalı Genomik Hibridizasyon (CGH) kullanmak gibi testler, kromozomal olarak sağlıklı ve normal embriyoların tanımlanmasına yardımcı olabilir.

Tüp Bebek ve Kimyasal Gebelik – Önleme

Kesin neden netleştikten sonra, doktorunuz durumu tedavi etmeye devam edebilir. Tekrarlayan kimyasal gebelikler için bazı tedavi seçenekleri şunlardır:

1. Progesteron:

Vücudunuz yeterince progesteron üretmiyorsa ve bu, erken gebelik kayıplarınıza neden oluyorsa, doktorunuz oral veya vajinal progesteron kullanımını reçete edebilir.

2. Bebek Aspirin:

Bebek Aspirin kan inceltici görevi görür ve kimyasal hamileliği önlemeye yardımcı olabilir.

3. Antibiyotikler:

Bir enfeksiyon gebeliğinizi kaybetmenize neden oluyorsa, bir dizi antibiyotik reçete edilebilir.

4. Cerrahi:

Yukarıda belirtildiği gibi rahimdeki anormallikler çoğu durumda kimyasal gebeliklere neden olabilir. Böyle bir durumda doktorunuz sorunu gidermek için ameliyat önerebilir.

Unutmayın, kimyasal hamilelik yaşayan kadınların çoğu sağlıklı bebeklere sahip olmaya devam ediyor. Öyleyse umudunuzu kaybetmeyin! Doktorunuzla konuşun ve bir sonraki tedaviye hazırlanın!

Hiç kimyasal gebelik yaşadınız mı? Hangi semptomlarla karşılaştınız? Bize buradan anlatın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir