Tüp Bebek (IVF) Yöntemi Hakkında Kısa Bilgi

In Vitro Fertilizasyon veya IVF olarak da bilinen tüp bebek yöntemi, bir embriyolog, bir yumurta ve spermi bir döllenme için bir laboratuvar ortamında birleştirdiğinde olur. Prosedür başarıyla tamamlanırsa, bir sonraki adım embriyo nakildir ve embriyo rahim içine yerleştirilir. IVF, çiftin yumurta ve spermiyle veya verici yumurta veya sperm ile yapılabilir. IVF prosedürlerinin neredeyse yüzde 35’i 35 yaş altı kadınlarda başarılı olur. Ancak 35-40 yaş arası kadınlar için tüp bebek prosedürlerinin sadece %15-25’i başarılıdır.

Tüp Bebek (IVF) Prosedüründe Beş Adım:

  1. Sağlıklı yumurtaları geliştirmek için yumurtalıkları uyarmak
  2. Sağlıklı yumurtaları toplamak (bu işleme yumurta alma denir)
  3. Sperm toplama ve test etme
  4. Dölleme ve embriyo büyümesi için doğru ortamı sağlayarak yumurtaları ve spermleri laboratuarda birleştirmek
  5. Rahim içine embriyo transferi (yumurta alımı ve embriyoların transferi üreme endokrinolog tarafından yapılır)

Neden Tüp Bebek Yöntemine Başvurulur?

İnsanlarda in vitro fertilizasyon seçilmesinin birçok nedeni vardır. En yaygın neden çiftin hamile kalmak için uğraşması ve yardıma ihtiyacı olmasıdır. Bazı durumlarda, erkek döllemenin gerçekleşmesi için yeterli sperm üretmez. Diğer durumlarda, kadın sağlıklı yumurta üretemez. Bir başka ortak neden, bir ebeveynin bazı sağlık sorunlarına yönelik genetik yatkınlığıdır.

Diğer Tüp Bebek (IVF) Çeşitleri

Tüp bebek yönteminin diğer iki prosedürü şunlardır: GIFT ve ZIFT. GIFT (gamete intrafallopian transfer) yumurta ve spermi rahim yerine fallop tüplerine aktarmayı içerir. Döllenme, laboratuar ortamında değil, fallop tüplerinde gerçekleşir. ZIFT (zigot intrafalopian transfer) GIFT’e benzerdir. Ancak döllenme laboratuar ortamında olur ve döllenmiş yumurta fallop tüplerine aktarılır. Her iki yöntem de laparoskopik cerrahi prosedürlerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.