Toksinler ve Gebelik: Bebeğiniz İçin Risklerden Kaçınma

İster doğal ister yapay olsun, çevredeki bazı şeyler insanlar için tehdit oluşturabilir. Örneğin mantarlar doğal olarak büyürler, ancak bir botanikçi değilseniz, olası riskler nedeniyle bir tane alıp yemeniz önerilmez.

Aynı şekilde, toluen gibi toksinler insan yapımıdır, ancak yine de çok tehlikelidir. Bu yüzden nasıl ele alınacaklarını belirleyen katı kurallar vardır.

Kadınlar için bazı toksinler veya çevresel faktörler daha büyük bir tehlike oluşturur.

Örneğin bazı kimyasallar kanser, akciğer hastalığı ve hatta üreme sistemi sorunları gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Toksik maddeler söz konusu olduğunda hamile kadınlar ek riske sahiptir.

Kurşun, cıva, arsenik, kadmiyum, böcek ilaçları, çözücüler ve birçok ev kimyasalına maruz kalma, düşük veya erken doğum gibi gebelik komplikasyonları riskini artırabilir. Bu kimyasalların elbette gelişmekte olan fetüs üzerinde de zararlı etkileri olabilir. Bu etkilerin bazıları ömür boyu sürebilir.

Hamile kadınları ve doğmamış fetüsleri etkileyen en yaygın toksinlerden bazıları şunlardır:

Gıdalardaki pestisitler: Birçok gıdaya böcekleri ve kemirgenleri öldürmek için tehlikeli kimyasallar püskürtülür. Bunlar hemen herkesi etkileyebilirken, sert kimyasallar doğmamış bir fetüse ek tehlikeler oluşturabilir ve hamile kadınlarda bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Boya / ahşap verniği dumanı: Boyalardan ve diğer türden maddelerden çıkan dumanlar, doğmamış bir çocuğa erken doğum ve hatta beyin hasarına neden olabilir. Hamile kadınlarda mide bulantısına da neden olabilirler.

Aerosol ürünleri: Saç spreyi ve diğerleri gibi maddeler, doğmamış bir çocukta kalp atışının hızlanmasına ve hatta beyin hasarına neden olandan bazı kimyasalları havaya salabilir. Bulantı, bu kimyasallara maruz kalan hamile kadınlar arasında da yaygındır.

Hamilelik döneminde toksik maddelere maruziyeti azaltmak mümkün olsa da, hepsinden kaçınmak düpedüz imkansızdır. Ancak, biraz titizlikle kendinize veya çocuğunuza zarar verme riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Yapabileceğiniz ilk şey, evinizde bulunanların envanterini çıkarmaktır – kelimenin tam anlamıyla burnunuzun dibinde bulunan toksinler hakkında bilgi sahibi olsanız şaşıracaksınız. Yabancı ot öldürücüleri, temizleyicileri, deterjanları vb. İyi havalandırılan ayrı bir alanda saklayın. Haşere zehirleri veya alev geciktirici içeren ürünler gibi özellikle toksik maddelerden kaçının.

Aslında, hamileliğiniz süresince bahçenizde veya evinizde böcek öldürücülerden tamamen kaçınmanız tavsiye edilir. Örneğin bazı kimyasallar havada uçabilir ve solunabilir. Hamileyseniz, bu çocuğunuz için ek risk oluşturabilir.

Ayrıca mümkünse böcek ilacı püskürtülmemiş organik yiyecekleri bulmaya çalışın. Hiçbir şey yoksa, meyve ve sebzeleri iyice yıkayın ve tüm içerik etiketlerini okuyun.

Koku duyunuz, belki de çevresel toksinlere maruz kalmayı sınırlamanın en iyi yoludur. Hamile bir kadının koku alma duyusu zaten yükselmiştir, bu da bunun bir tür hayatta kalma içgüdüsü olduğu anlamına gelebilir. Komik bir şey kokusu alırsanız, olabildiğince hızlı bir şekilde bölgeden çıkın. Bir şey zehirli kokuyorsa, muhtemelen doğmamış çocuğunuz için tehlikelidir.

Çevrenizdeki toksinleri ele almak, sizin ve bebeğinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için uzun bir yol kat edebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir