Tıkalı Fallop Tüpleri Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Tüp Tıkanıklığı ve Hamilelik

Fallop tüpleri dişi üreme sisteminin üç ana parçası arasında, diğer ikisi yumurtalık ve rahimdir. Fallop tüplerinde bir tıkanma olduğunda, yumurtalar spermleri karşılamak için yumurtalıklardan ve tüpten geçemez. Bu da tıbben tüpsel faktör infertilitesi olarak adlandırılan sorunla sonuçlanır.

Tüm infertilite (kısırlık) vakalarının yaklaşık %25 ila %30’u fallop tüpü tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Bir tüpte veya iki tüpte tıkanma, yara izi veya hasar olup olmadığı kadınlar arasında değişebilir.

Bakınız: Kadınlardaki Kısırlık Neden Olur?

Fallop Tüplerindeki Tıkanıklık Türleri

Tüplerde tıkanıklık türü, blokaja neyin neden olduğuna ve blokajın nerede meydana geldiğine bağlıdır. Bunlar tıbbi muayene ile belirlenebilir.

Proksimal tubal oklüzyon, tüpün, kornua olarak da adlandırılan rahim yakınındaki uç kısmının tıkandığı zamandır. Yara izi, inflamasyon, endometriozis, fibroid veya mukus tıkaçları tüplerde bu tip tıkanıklığa neden olur.

Herhangi bir prosedür veya enfeksiyon nedeniyle tüplerin orta kısmı tıkandığında orta segment tıkanmasıdır.

Distal tubal infundibulum ve fimbriadan oluşur. Bu ucun tıkanması, fimbriasların kendi etrafındaki veya içindeki yapılara yapışması ve genellikle tüpün içine yutulması veya emilmesi nedeniyle oluşur.

Ek olarak, tam veya kısmi kapanmaya neden olan bu ucun iltihaplanması, tüpü sıvıyı veya enflamatuar sıvıyı şişiren tüpte birikmesine yol açar. Hidrosalpinx olarak da adlandırılır ve tüpün yumurtalıkların yakınındaki uç kısmı tıkandığında ortaya çıkar.

Doğru bir teşhis, uzmana tıkanıklığın türü ve ciddiyeti hakkında bilgi verecektir.

Kaynaklar:

  1. What causes female infertility; Stanford University
  2. Hydrosalpinx (Blocked Fallopian Tube); Reproductive Science Center Of New Jersey
  3. Fallopian Tube Testing; Duke Fertility Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir