Tek Yumurta İkizleri (Monozigotik İkizler): Birbirine Benzer Mi?

Bütün gebeliklerin ortalama yüzde birini ikiz gebelikler oluşturur. İkiz gebeliklerin ise yaklaşık yüzde 35’i tek yumurta ikizidir. Kelime anlamı olarak “mono” bir anlamına gelir ve döllenmiş yumurtaya zigot denir. Bu nedenle tek yumurta ikizlerine “monozigotik ikizler” denir.

Tek yumurta ikizleri (monozigotik ikizler) tekli gebeliklerde görüldüğü gibi, tek bir sperm hücresinin tek bir yumurta hücresini döllemesi sonucunda meydana gelir. Tek yumurta ikizlerinin görüldüğü gebeliklerde, bir yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesi sonucunda bir adet döllenmiş yumurta (zigot) oluşur.

Döllenme, tıpkı tekli gebeliklerde olduğu gibidir. Ancak tekli gebeliklerden farklı olarak, zigot döllenme meydana geldikten bir süre sonra ikiye bölünür. Bu bölünme sonucunda birebir aynı özelliklere sahip olan iki embriyo gelişmeye başlar. Döllenmeden sonra meydana gelen bu bölünme ikiz gebeliğin oluşmasına neden olur.

Tek Yumurta İkizleri Birbirine Benzer Mi?

Tek yumurta ikizleri, bir tek döllenmiş yumurtanın ikiye bölünmesi sonucunda oluştuğu için, ikizlerin genetik yapıları birbirinin aynısıdır. Bu nedenle, bebeklerin cinsiyetleri aynıdır ve dış görünüşleriyle fiziksel özellikleri de birebir aynı olur. Ancak ayrı çevrelerde yetişen tek yumurta ikizlerinin bazı özellikleri, çevresel faktörlerden dolayı farklılık gösterebilir.

Farklı çevresel özellikler, beslenme şekilleri ve hayat koşulları tek yumurta ikizlerinde farklı genlerinin aktive olmasına neden olabilir. Bunun sonucunda, tek yumurta ikizlerinin dış görünüşlerinde değişiklik meydana gelebilir.

Tek Yumurta İkizlerinin Cinsiyetleri Aynı Mıdır?

Tek yumurta ikizlerinin cinsiyetleri her zaman aynıdır.

Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Aynı Mıdır?

Tek yumurta ikizlerinin dış görünüşleri birebir aynı olmasına rağmen parmak izleri birbirinden farklıdır. İkiz bireyler hiçbir zaman aynı parmak izine sahip olmazlar.

Tek Yumurta İkizlerinin Ultrason Görüntüleri

Tek yumurta ikizlerinin görüldüğü gebeliklerde, plasenta bir adet ortak veya ayrı ayrı iki adet olabilir. Aynı şekilde, bebeğin içinde bulunduğu amniyon kesesi de ortak veya ayrı olabilir. Plasenta ve amniyon kesesi sayısını, zigotun (döllenmiş yumurta) bölünme zamanı belirler.

  • Eğer bölünme, döllenmeden sonraki ilk 3 gün içerisinde meydana gelirse, iki amniyon kesesi ve koryon zarı oluşur. Ayrıca iki adet plasenta oluşur.
  • Döllenmeden sonraki 4. ile 8. günler arasında bölünme meydana gelirse, iki amniyon kesesi ve bir plasenta oluşur.
  • Bölünme, 9-13 gün aralığında olursa tek amniyon kesesi ve tek plasenta oluşur. İki bebek, aynı kese içinde ve tek bir plasenta olacak şekilde gelişir.
  • Eğer bölünme 13. günden sonra meydana gelirse, yapışık ikizler (siyam ikizleri) oluşur. Yapışık ikizlerin en sık görülen şekli, bebeklerin gövdelerinin yan tarafından birleşmesidir. Ayrıca bebekler göbek veya göğüs bölgesinden, baş bölgesinden ya da makat bölgesinden birleşmiş şekilde de doğabilirler.

Tek yumurta ikizlerinde en sık görülen durum, iki amniyon kesesi ve bir plasentanın oluşmasıdır. İkiz gebeliklerin kontrolünde, bir ya da iki plasenta oluşması oldukça önemlidir. Plasenta oluşumu, 11. ile 15. haftalar arasında yapılan ultrason taramaları sonucunda anlaşılır.

Tek Yumurta İkizi Şansını Arttıran Etkenler Nelerdir?

Tek yumurta ikizi oluşma şansı, yalnızca tüp bebek tedavisi gören kadınlarda daha fazladır. Bunun dışında, tek yumurta ikizi oluşma olasılığı hiçbir faktörden etkilenmemektedir. Tek yumurta ikizi oluşma oranı, farklı ırklarda değişiklik göstermez. Ayrıca ailede ikiz gebelik bulunması gibi genetik faktörlerden de etkilenmez. Tek yumurta ikizi hamileliği görülme oranı, dünyanın her yerinde aynı olup bu oran 1/250’dir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir