Tek Göğüsten Emzirme (Bebeğin Tek Memeden Emmesi)

Bir bebeğin hayatının ilk altı ayında özel emzirme önerilir. Anne sütü, bir bebeğin altı aya kadar ihtiyacı olan tüm besinleri sağlar.

Bebekler genellikle her iki göğüsten de beslenir. Bununla birlikte, bazen, bebeğin bir memede beslenmeyi tercih ettiğini fark edebilirsiniz. Bebek tarafından tek taraflı emzirme çoğu kadın için normal olabilir. Bir bebeğin tek göğüsten emzirmeyi tercih etmesinin birkaç nedeni vardır.

Tek memeden emzirmenin nedenleri ve yan etkileri ve bununla nasıl başa çıkılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun.

Bebeklerin Tek Memeden Emmesinin Nedenleri

Aşağıdaki faktörler tek göğüsten emzirmenin nedenleri olabilir:

Rahatsız beslenme pozisyonu: Bebekler diğer göğsünde rahatça tutulursa bir göğsü tercih edebilirler. Her zaman doğru emzirme tekniklerini ve pozisyonlarını takip edin

Kulak enfeksiyonu veya burun tıkanıklığı: Bu, bebeğin bir taraftan beslenmesi için rahatsızlığa neden olabilir.

Süt yetersizliği: Bazen kadınların bir memede daha az süt kaynağı olabilir. Ayrıca, glandüler dokunun çıkarılmasını içeren meme ameliyatı geçiren kadınların o memede süt olmayabilir. Süt akışının daha yavaş veya daha kuvvetli olması ihtimali vardır. Bu, bebeğin süt tedarikinin yanı sıra belirli bir tarafı tercih etmesini de etkileyebilir.

Meme travması veya çatlakları: Bu bir memede olursa, anneler bebeği diğer memeden beslemeyi tercih edebilir.

Tekrarlayan mastitis veya tıkalı kanallar: Bu, etkilenen tarafta ağrı veya ağrının beslenmesine neden olabilir ve anne bebeğin diğer memeden beslenmesini tercih edebilir.

Fiziksel sakatlık: Bazı kadınlar, fiziksel sorunlar nedeniyle bebeği bir tarafta tutmayı zor bulabilir.

Tek Göğüsten Emzirme: Bebeğiniz Yeterli Süt Alıyor Mu?

Bebeğiniz düzenli aralıklarla sütten kesmelerine izin verirseniz, tek taraflı emzirme yoluyla yeterli süt alabilir. Bununla birlikte, göğsünüzde daha az süt varsa veya sık beslenmezseniz, bebeğinize yeterli süt verilmeyebilir. Bu genellikle altı aydan daha küçük olan ve yalnızca anne sütüyle beslenen bebekleri etkileyebilir.

Aşağıdaki işaretler bebeğinizin yeterli süt aldığını göstermektedir:

 • 24 saat içinde en az beş tamamen ıslak tek kullanımlık bebek bezi veya altı tamamen ıslak bez bebek bezi
 • Kokusuz ve berrak idrar
 • Kalın bağırsak hareketleri
 • Ağırlık, uzunluk ve büyüme çevresinde artış
 • İyi kas tonusu
 • Normal ten rengi

Not: Bebeğinizin tek taraflı emzirme yoluyla yeterli süt almadığından endişe ediyorsanız, sağlık uzmanınıza başvurun.

Tek Memeden Emzirmenin Yan Etkileri

Tek memeden emzirme bazı kadınlarda bazı sorunlara neden olabilir. Her iki göğsün biri kullanılmadığı ve diğerinin aşırı kullanıldığı için farklı sorunları olabilir. Tek taraflı emzirme şunlarla sonuçlanabilir:

Çatlaklı meme ucu: Bu, bebeğiniz sadece bir memeden emziriyorsa karşılaşabileceğiniz en büyük sorunlardan biridir. Bir emzik sürekli emme nedeniyle ağrılı ve çatlayabilir.

Ağrılı meme: Her iki göğüste de ağrı hissedebilirsiniz. Bir meme, çatlak meme başı nedeniyle ağrıya neden olabilirken, diğer meme, göğüs tıkanması nedeniyle ağrıya neden olabilir.

Tıkanmış meme: Bu daha az tercih edilen memede olur. Aşırı süt nedeniyle meme sert ve ağrılı hale gelebilir ve meme başı düzleşebilir ve sıkılaşabilir ve sızıntılara neden olabilir.

Tıkanmış kanal: Sütün daha az tercih edilen memeden çıkarılmaması süt kanallarının tıkanmasına neden olabilir. Memede ağrılı bir kitle ve kızarıklık da görebilirsiniz.

Bakınız: Emzirme ve Mastit Nasıl Önlenir?

Mastitis: Bu, süt stazı (kısıtlı süt akışı) nedeniyle memenin iltihaplanmasıdır. Başlangıçta mastitis enfektif olmayabilir, ancak devam ederse bakteriyel süperenfeksiyona neden olabilir. Mastitis, tercih edilen beslenme memesinde de çatlak veya çatlakların enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkabilir.

Meme apsesi: Bu, memede ağrılı bir şişme ve irin oluşumudur. Mastitis doğru yönetilmezse ortaya çıkar.

Tek taraflı emzirmenin, orantısız göğüsler gibi bazı yan etkileri ciddi bir endişe değildir. Bununla birlikte, meme ucunda ağrı veya çatlakları önlemek için dikkatli olmanız gerekebilir. Tercih edilmeyen meme, süt stazını ve diğer komplikasyonları önlemek için de dikkat edilmelidir. Yukarıda belirtilen sorunlardan herhangi birini fark ederseniz tıbbi yardım alın.

Bir Meme Mi Yoksa İki Meme Mi Emzirmeliyim?

Fiziksel olarak sizin için mümkün olmadıkça bebeği her iki göğsünden beslemek her zaman iyidir. Memelerinizin hiçbirinde ağrı, kanama veya ciddi çatlaklar yaşamıyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını izleyerek bebeğinizi her iki memeden de emzirmeye teşvik edebilirsiniz:

 • Başlangıçta veya uykulu olduğunda daha az tercih edilen memeyi deneyin; onları zorlamayın.
 • Daha az tercih edilen memeye masaj yapın; bu kan dolaşımını artırabilir.
 • Daha az tercih edilen göğsü, tercih edileni besledikten sonra deneyebilirsiniz. Tercih edilen göğüste yeterli süt yoksa kabul edebilirler.
 • Meme ucu şekli nedense bir meme kalkanı kullanabilirsiniz.
 • Besleme konumunu değiştirebilirsiniz.

Bebeğinizin bir göğüsten emzirmeye karşı isteksizliği varsa, bunun nedenini öğrenmek için sağlık uzmanınıza başvurun.

Emzirirken Göğüsler Sarkar Mı?

Bebeğiniz tek bir memeden besleniyorsa, eğik veya düzensiz göğüsler görebilirsiniz. Bebeğinizin beslediği meme diğerinden daha belirgin görünebilir.

Bebeklerini genellikle her iki göğsünden besleyen kadınlar bile, bebeklerini bir göğüste besledikten sonra orantısız göğüslere sahip olabilirler.

Her iki göğüste de süt üretim oranı farklıysa eşitsizlik de ortaya çıkabilir.

Emziren annelerde memelerin boyutunun değişmesi normaldir ve doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde daha belirgindir. Bazı kadınların düzensizlikle ilgili bir endişesi olsa da, çoğu durumda diğer insanlar tarafından fark edilmesi pek olası değildir.

Doktora Ne Zaman Aramalı?

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, sağlık uzmanınıza başvurmalısınız:

 • Meme uçlarında veya memede ağrı
 • Meme ucundan kanama
 • Meme ucunda çatlak
 • Meme üzerinde kırmızı, yumuşak kabarıklar
 • Düşük süt tedariki
 • Bebeğin daha az idrar yapması
 • Bebeğin zayıf büyümesi

Doktorunuz tek taraflı emzirmenin nedenini teşhis edebilir ve ilgili önerilerde bulunabilir. Yeterli süt üretimi yoksa bebeğinize ek formül gıdaları da reçete edebilirler.

Sadece Tek Taraftan Emzirenler İçin İpuçları

Bazı sağlık sorunları veya başka nedenlerden dolayı bebeğinizi tek bir memeden besliyorsanız, aşağıdaki ipuçları olası yan etki riskini azaltmanıza yardımcı olabilir:

Her iki taraftan emziriyorsanız, her beslenmede göğüsleri değiştirebilirsiniz. Bu, her iki göğsün sağlıklı kalmasını sağlayabilir.

Bebeğinizi sadece bir göğsünüze besliyorsanız, şişkinlikten kaçınmak için sütü diğer göğsünden pompalayın.

Doktorunuzun önerilerine göre çatlaklar için meme kremleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bebeğin daha az tercih ettiği göğsüne, hafif bir masaj da yapabilirsiniz.

Bazen bebeğiniz tıkalı burun, kulak enfeksiyonu veya aşılamadan sonra ağrı ve kol hassasiyeti nedeniyle birkaç gün boyunca tek taraflı beslenmeyi tercih edebilir. Bu geçicidir ve iyileştikten sonra her iki memeyi de beslemeye başlarlar.

Bebeği tek bir tarafa beslemeyi tercih ederseniz, tıkanıklık ve mastiti önlemek için diğer memeden süt pompalamanız gerekebilir.

Bebeklerini emziren annelerin hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası aşamalarda meme kanseri riski daha düşüktür. Bununla birlikte, tek taraflı (tek memeden) emzirme uygulayan kadınlar, henüz emdirilmemiş memede kanser gelişme riski taşıyabilir. Herhangi bir sınırlama yoksa her iki göğüsten de bebeği beslemek daha iyidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir