Sigaranın Doğurganlığınıza Olumsuz Etkileri

Sigara İçmek Kısırlık Yapar Mı?

Sigara içmek çoğu insan tarafından sizin için kötü bir şey olarak açıkça kabul edilmektedir, ancak bebek sahibi olmaya çalışan kadınların yüzde 35’inden fazlası her gün en az birkaç sigara içmektedir!

Amerikan Tabipler Birliği (AMA), birçok kadının yanlış bir şekilde birkaç sigaranın, sigaranın doğurganlığı nasıl etkilediğini anlamadan gebe kalmaya çalışıncaya kadar yeterli olduğuna inandığını ortaya çıkardı. Flaş haber: Ne kadar çok veya ne kadar az sigara içerse içsin, sigara kadınlar için kötüdür! Bir kadın için kötü, doğurganlığı için de kötüdür.

Sigara içen bir kadın, nikotinin doğurganlık üzerindeki etkilerine karşı daha duyarlıdır. Sigara ve doğurganlıkla ilgili korkutucu bir gerçek, menopozun sigara içen kadınlarda daha erken ortaya çıkabileceğidir. Bu açıkça hamile kalma ve çocuk sahibi olma yeteneklerini etkiler. Ayrıca, sigara içen kadınlar tarafından daha az yumurta üretilir ve daha az yumurta, daha az gebe kalma olasılığı anlamına gelir.

Bir kadının hamile kalmasındaki kritik faktör, döngü başına gebelik oranını içerir. Sigara içenlerin çalışmak için daha kısa bir döngüleri vardır ve bu onların gebe kalmalarını engelleyebilir. Sigara içmenin hamile kalma becerinizi etkileyebileceği o kadar çok yol var ki, bunu yapmaya devam etmek herkes için neredeyse çılgınca – yine de öyle.

Sigara içmek doğurganlık üzerindeki etkilerinin yanı sıra, bir kez oluştuğunda fetal gelişime müdahale ederek gebeliğe ciddi şekilde zarar verebilir. Döllenmiş bir yumurta onu doğru yere getiremeyebilir veya hatta fallop tüplerine “takılıp” tubal gebeliğe (ektopik gebelik) yol açabilir. Sigara içen kadınlar, bu tür bir hamilelik için daha yüksek risk altındadır ve bu durum, fallop tüplerinde korkutma ve kalıcı hasar ve hatta ölüm gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Tekrar Söyleyeceğiz…

Sigara içiyorsanız, muhtemelen bunu bir daha duymak istemezsiniz, ancak sigarayı bırakmak hemen bir kadına fayda sağlayabilir. Uzun vadeli risk ve olumsuzluklar, durdurarak – gerçekten durdurarak hızla aşılabilir. Tıp uzmanları, kadınları yalnızca birkaç sigara içmenin sorun olmadığı efsanesine düşme konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Çok  sigara içenler, gebe kalma vakti geldiğinde sigarayı bırakmanın daha da zor olduğunu göreceklerdir. Şimdi bırakmak, geçişi kolaylaştıracak ve size anne olma şansınızı artıracaktır.

Sigara içmenin hamile kalma şansınızı nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için doktorunuzu ziyaret edin. Sigara gibi bir şeyin sizi bebek sahibi olma hayalinize ulaşmaktan alıkoymasına izin vermeyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir