Sigara İçmek Spermlere Zarar Verir Mi?

Sigara içmek doğurganlığı azaltır mı? Sigara içen birinin çocuğu olur mu?

Sigara sağlığınız için kötüdür. Bozuk bir plak gibi görünüyor, değil mi? Yine de pek çok insan bunu hala yapıyor! Herkes sigara içmenin akciğer ve diğer kanserler ve diğer çeşitli rahatsızlıkların riskini artırdığını bilir. Kadınların hamileyken sigara içmemesi gerektiğini de biliyorlar, ancak kaç kişi sigaranın doğurganlığı etkileyebileceğini biliyor? Ve sadece kadınların doğurganlığı değil erkeklerin de doğurganlığını etkiliyor.

Çocuk sahibi olmayı ümit eden herhangi bir erkeğin, sigara kullanmanın baba olma şansı için neler yapabileceğini anlamaya başlaması gerekir.

Sigara ve Erkek Doğurganlığı

Sigara içen erkeklerin, spermlerinin kalitesinin sigaranın etkilerinden etkilendiğinin farkında olmaları gerekir. Yapılan testler, sigara içen her dört erkekten üçünün sperm hareketliliğini ciddi şekilde bozduğunu bulmuştur. Bu temelde, spermin dişi yumurtaya doğru yol almayı başardığı anlamına gelir. Ve bu denklemdeki sadece erkek sigara içiyorsa. Her iki kişinin de sigara içtiği bir çift için istatistiklerin ne olması gerektiğini bir düşünün!

Bakınız: Sigaranın Doğurganlığınıza Olumsuz Etkileri

Hepsi kaybolmadı!

Ne kadar zarar verdiğinizi size yalnızca bir doktor söyleyebilir, ancak bırakmak için asla çok geç değildir. Aslında, bırakmak, bir erkeğin sperminin tekrar yoluna girmesine yardımcı olacaktır. Sigarayı bırakmanın sağlığa faydalarının hemen hemen hemen olduğu ve vücudunuzun farkı hemen hissetmeye başlayacağı gösterilmiştir. Birkaç hafta içinde, sigara içen bir kişinin spermi olması gerektiği gibi daha fazla hareket etmeye başlayacak ve bir erkek sigarayı bıraktığında, şekilsiz sperm oluşmayacaktır.

Bunun sizi bir veya iki nefesin iyi olduğu mitine daha fazla inandırmasına izin vermeyin. Nadiren sigara içen biri olsanız bile, sperminizin hareket kabiliyetinin azalması ve spermin zarar görme olasılığınız için hala risk altındasınız. Nikotin seviyesi ne olursa olsun vücudunuz için kötüdür. Sigara içmeyi yaşam tarzınızdan çıkararak, bir erkek doğurganlığı da dahil olmak üzere sağlığın tüm alanlarındaki faydaları neredeyse anında görebilir.

Sigaranın doğurganlık üzerindeki etkilerini bulmak için pek çok çalışma yapılmıştır ve şu anda ortaya çıkan sonuçlar sigara içmenin çocuk sahibi olma beceriniz üzerinde ne kadar kötü olduğunu göstermektedir. Bebek sahibi olmaya çalışırken, kadının sağlığını korumak, sigarayı bırakmak ve içkiyi bırakmak gibi tüm sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini düşünürüz. Sigara gibi bir şeyin etkilerine gelince, ilgili her iki taraf da hamile kalmaya çalışmadan önce sağlıklı olmak için üzerlerine düşeni yapmalıdır.

Öyleyse tüm bunların anlamı, sigarayı bırakmak için başka bir neden daha olduğudur. Ve hamile kalmakta güçlük çeken bir çiftin parçasıysanız, çocuk sahibi olma şansınızı etkileyip etkilemeyeceğini görmek için kendi yaşam tarzınıza ve eşinizin yaşam tarzına bakmayı düşünebilirsiniz. Yaşam tarzınızda yapılan basit değişiklikler, size ve eşinize, ikinizin de özlediğiniz o bebeği yapmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, IVF (tüp bebek) gibi maliyetli bir doğurganlık tedavisine veya diğer pahalı doğurganlık tedavilerine binlerce lira harcamadan önce sigarayı ortadan kaldırmak gibi basit bir çözümü deneyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir