Sigara İçen Kadın Hamile Kalır Mı?

Doğurganlık İçin Sigarayı Bırakın!

Bugün, sigara içmenin içerdiği risklerin yanı sıra ikinci el sigaraya maruz kalmanın sağlığımıza getirdiği riskleri iyi biliyoruz. Sigara içmenin kan damarlarımıza, kalbimize ve akciğerlerimize ne yaptığını biliyoruz. Ancak tıp uzmanları uzun zamandır sigara içmenin doğurganlık üzerindeki önemli ve zararlı etkilerinin farkındayken, geri kalanımızın sigaranın doğurganlığımızı etkilediği konusunda hiçbir fikri yoktu. Halkın sigara içmenin bir çiftin hamile kalma ve başarılı bir hamilelik sonucu elde etme yeteneğine zarar verebileceği konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Cinsiyete Özgü Değil!

Bilimsel araştırmalar, sigaranın doğurganlık üzerinde zararlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Sigara içenler arasında kısırlık oranı genel popülasyona göre çok daha yüksektir. Hamile kalmayı başaran sigara içenlerin gebe kalması daha uzun sürer. Sigaranın doğurganlık üzerindeki etkisi de cinsiyete özgü değildir. Sigara içmeyen ancak bunun yerine ikinci el dumana maruz kalanlarda da bu etki azalmaz.

Sigara içmenin dişi yumurtalıklarına zarar verebileceği fikrini destekleyen kanıtlar var. Hasar miktarı, bir kadının kaç yıldır sigara içtiğine ve her gün içtiği sigara sayısına bağlıdır. Sigara içmek yumurtalık rezervlerinin tükenmesini hızlandırır ve bununla birlikte üreme fonksiyonunun kaybını da hızlandırır.

Her gün sigara içmek ile menopozun erken başlangıcı arasındaki bağlantı daha net hale geliyor. Uzmanlar artık sigaranın beklenenden yıllar önce bile menopoza neden olabileceğine inanıyor. Tütün dumanında bulunan kimyasalların çoğunun, vücudun kadınlık hormonu olan östrojen üretme yeteneğini engellediği kanıtlanmıştır. Bu nedenle, bir kadının yumurtaları genetik anormalliklere karşı savunmasız hale gelir.

Henüz ikna olmadınız mı? Tubal (ektopik) gebelikler ve kendiliğinden düşükler sigara içen kadınlarda daha sık görülür. Sigara içenler, sigara içmeyenlere kıyasla genellikle iki kat daha fazla IVF (in vitro fertilizasyon) denemesine yani tüp bebek uygulamasına ihtiyaç duyar. Ayrıca her denemede daha yüksek dozlarda yumurtalık uyarıcı gonadotropinlere ihtiyaç duyacaklar. Sigara içenler östradiol seviyelerinde daha düşük zirveler ile kuşatılır, daha az canlı yumurta üretir ve daha yüksek sayıda iptal edilmiş IVF döngüsüne sahiptir.

Bakınız: Sigaranın Doğurganlığınıza Olumsuz Etkileri

Sigara dumanının bu yan etkileri, bebek sahibi olmaya çalışan yaşlı kadınlarda daha da şiddetlenmektedir. Yardımcı üreme teknikleri (ART), sigaranın yaşlı kadının üreme yetenekleri üzerindeki etkilerine karşı koymada etkili olmayabilir.

Sigara içen erkekler sperm sayısını düşürmüştür ve ürettikleri spermin hareketliliği zayıftır. Ayrıca, hem sperm şekli hem de sperm işlevi ile ilgili sperm anormalliklerinin daha fazla yaygınlığı vardır.

Büyük bir çalışma, IVF yoluyla gebe kalmaya çalışmadan önce iki ay boyunca sigarayı bırakan kadınların gebe kalma oranlarında önemli bir iyileşme olduğunu buldu. Uzun yıllar sigaranın etkileri kadının üreme sistemi üzerindeki etkileri açısından geri döndürülemezken, bir çift tedaviden önce sigarayı bırakırsa tüp bebek yoluyla hamile kalma şansları artmış gibi görünüyor.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

“Sigara İçen Kadın Hamile Kalır Mı?” için bir yanıt

  1. Sgan avatarı
    Sgan

    Merhabalar ben 37 yasindaim 7 yildir evli ama hiç gebe kalmadi, 3 ay önçe sisli memorial hastanede tüp bebek tedaviye basladik her sey iyi gidiyordu, embriyolar da iyi goruniyor dediler 5 gun labrotuardan sonra 2 embriyo genetik teste gonderdik 15 gün sonra kalitesi düsuk transfere uygun olmadini soyledi, 10 yildir sigara kullaniyom acaba Sigara mi çok etkiliyo ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir