Sigara İçen Hamileler Ne Yapmalı?

Hamile bir kadın günde kaç sigara içebilir? Sigara içen hamileler ne yapmalı? 1 sigara içen annelerin çocuklarında hangi riskler olabilir? Hamilelikte sigara ne zaman Bırakılmalı

Sigara içiyorsanız ve hamileyseniz, bebeğinizin size söyleyeceği bir şey vardır – şimdi sigarayı bırakın! Hamileyken sigara içmek, doğmamış bir çocuk için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Hamile kaldıktan sonra sigara içmek, bebeklerde erken doğum, solunum sorunları ve ölümcül hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

Her yıl tahmini 430.700 Amerikalı sigaranın neden olduğu hastalıklardan ölüyor. Sigara, ABD’deki tahmini beş ölümden birinden sorumludur ve ABD’ye her yıl sağlık masrafları ve verimlilik kaybı açısından en az 97,2 milyar dolara mal olmaktadır.

Gebelikte psikiyatrik ilaç kullanımına benzer şekilde, gebelik sırasında sigara içmenin düşük doğum ağırlıklı bebeklerin yüzde 20 ila 30’unu, erken doğumların yüzde 14’ünü ve tüm bebek ölümlerinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğu tahmin edilmektedir. Hamilelik sırasında ve sonrasında annenin sigara içmesi bebeklerde ve küçük çocuklarda astımla ilişkilendirilmiştir.

Bakınız: 30 Yaşından Önce Sigarayı Bırakmak ve Hamilelik

1996’da annelerin yüzde 13,6’sının hamilelik sırasında sigara içtiği ve 2005’te tüm kadınların yüzde 10,7’sinin hamilelik sırasında sigara içtiği bildirildi. Bu değişim, daha fazla sayıda kadının tehlikelerin farkında olduğunu ve olumlu değişiklikler yaptığını gösteriyor. Yine de, doğmamış on çocuktan biri annesinin sigara içmesi nedeniyle risk altındadır.

Sigara içtiğinizde bebeğiniz de öyle … Sigara içenler, bebeğe plasenta yoluyla ulaşan ve fetüsün büyümesi için gereken besinleri ve oksijeni almasını engelleyen nikotin ve karbon monoksiti solur. İkinci el sigara içmek de hamilelik için risk oluşturur. Bu nedenle evinizde sigara içen biri varsa, dışarı çıkmasını söyleyin.

Sadece azaltırsanız veya günde 1 adet sigara içmenin sorun olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak sigara içme sıklığını azaltmak bebeğe fayda sağlamayabilir. Sigara içme alışkanlığını azaltan veya daha düşük katranlı sigaralara geçen hamile bir kadın, daha derin nefes alabilir veya eskisi gibi aynı miktarda nikotin almak için daha fazla nefes alabilir.

Doğumdan sonra rahat bir nefes alabilir ve tekrar sigara kullanmaya karar verebilirsiniz, ancak iki kez düşünün. Anne sütü kadının vücudunda ne varsa içerir. Kadın sigara içerse, bebek anne sütündeki nikotini yutar.

Fetüsü korumanın en etkili yolu sigarayı tamamen bırakmaktır. Bir kadın yakın gelecekte bir çocuğa hamile kalmayı planlıyorsa, sigarayı bırakmak esastır. Hamileliğin ilk üç veya dört ayı içinde bırakan bir kadın, bebeğinin erken doğma veya sigara içmeye bağlı sağlık sorunları olması olasılığını azaltabilir.

Hamilelik, bir kadının bırakması için harika bir zamandır. Ne kadar süredir sigara içiyor olursa olsun, vücudu sigarayı bırakmasından fayda sağlıyor. Çünkü bu, akciğer ve kalp hastalığı ve kanser gibi gelecekte tütünle ilgili sağlık sorunları geliştirme riskini azaltıyor.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir