Sıcaklık Sperm Kalitesini Düşürür Mü?

Vücut Isısı ve Erkek Kısırlığı Arasındaki Bağlantı

Altı aydan fazla bir süredir bir aile kurmaya çalışıyorsanız ve başarılı olamadıysanız, bunun nedeni sperm sayınızın ve kalitenizin olması gerektiği kadar yüksek olmaması olabilir. Sıcaklık ve erkek doğurganlığı yakından ilişkilidir. Birçok erkeğin doğurganlıklarına yardımcı olmak için yapabileceği bir şey, testislerinin maruz kaldığı ısı miktarını azaltmaktır. Evet gerçekten.

Araştırmalar, bir erkeğin testislerinin vücudun dışında olmasının nedeninin tamamen süs amaçlı olmadığını, daha çok ısıyı sperm üretimine yardımcı olacak bir seviyede tutmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Sperm düzenli olarak daha yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa, sperm üretimi ciddi şekilde azalır. Sıcaklığın yükseldiği her derece için, bir erkeğin sperm üretiminin yüzde 40’ı azalır. Ve testislerin ısısını yükseltmek çok da sürmez.

Bazı erkeklere dar iç çamaşırı giymemeleri gerektiği söylenmiş olabilir. Erkekler bunun kısıtlamadan kaynaklandığını düşünür. Ancak aslında sıkı oturan giysilerin ısıyı içeri hapsedip testislerin sıcaklığını artırmasıdır. Aşırı ısı birçok kaynaktan gelebilir. Örneğin, uzun süre bisiklet sürmek de ısının sıkışmasına neden olabilir. Kamyon şoförlerinin sıklıkla yaptığı gibi uzun mesafeler sürmek veya ofiste uzun süre sandalyede oturmak da o bölgedeki sıkışmış ısı nedeniyle erkek kısırlığına yol açabilir.

Yapılan araştırmalar, genel olarak ısıya maruz kalmanın, vücudun ürettiği sperm üretim miktarını azaltabileceğini ortaya koymuştur. Yüksek ısı seviyelerine sahip bölgelerde yaşayan insanların bile sperm üretimini düşürdüğü gösterilmiştir.

Bir aile kurmaya ve işlerin yelpazenin daha sıcak tarafına düştüğü dünyanın bir bölgesinde yaşamaya çalışıyorsanız, o zaman bebek sahibi olmaya gelince yılın zamanını da düşünmek isteyebilirsiniz. Bir erkek problemden kaçınmak için ne yapabilir? Uygun sıvı alımı ve bol giysilerle kendinizi serin tutun. Her zaman kolay olmasa da, mümkün olduğunda aşırı ısınmadan veya aşırı sıcaktan kaçınmak her zaman iyi bir fikirdir.

Hatırlanması Gereken Birkaç Şey Daha!

Kaçınılması gereken diğer şeyler arasında saunalar, ısıtmalı havuzlar, jakuziler, ısıtmalı battaniyeler ve su yatakları bulunur. Bunların her biri vücudunuzun sperm üretme yeteneğini olumsuz etkileyebilir. Vücut ısısı ve erkek doğurganlığı arasındaki bağlantı, hamile kalmakta güçlük çekiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bir şey olabilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir