Sezaryenden Sonra Kanama: Ne Kadar Sürer ve Ne Zaman Yardım Alınır?

Sezaryenden Sonra Kanama Normal mi?

Sezaryenden sonra vajinal akıntı veya kanama normaldir. Hamilelikten sonra, vücut mukus ve kanı löşi olarak bilinen bir madde olan vajinadan boşaltır. Ayrıca sezaryen sonrası kesi yerinden az miktarda pembemsi su akması normaldir. Bununla birlikte, akıntı birkaç gün sonra durmazsa, doktorunuza danışın.

Bu yazımızda, sezaryenden sonra kanama ve güvenli kalmak için alınması gereken önlemler hakkında her şeyi anlatıyoruz.

Sezaryenden Sonra Ne Kadar Kanama Olur?

Vajinal doğum kanaması doğumdan sonraki 14 güne kadar sürebilirken, sezaryenden, vajinal doğumla karşılaştırıldığında 24 saat doğumdan sonra daha az miktarda löşi (doğumdan sonra kan) yaşayabilirsiniz ve kanama, doğumdan dört ila altı hafta sonra durabilir.

Kanama başlangıçta daha ağır ve parlak kırmızıdır ve yavaş yavaş kırmızı veya pembeye dönüşür ve daha sonra sarı veya beyaz bir akıntı olarak sona erer.

Bakınız: Sezaryen Sonrası Kanama Neden Olur?

Sezaryenden Sonrası Kanama Nasıl Farklıdır?

Sezaryenden sonraki ilk gün, kan parlak kırmızı veya kahverengimsi kırmızı görünecektir. Birkaç hafta sonra, renk pembeden sarımsı beyaza kadar açıklaşır. Bebeği emzirdikten sonra kanama daha parlak olabilir.

Bazı durumlarda, kanama bir veya iki hafta sonra durabilir ve yaklaşık iki hafta sonra aniden yeniden başlayabilir. Bu, plasenta kalıntılarının temizlendiğinin bir göstergesi olabilir, ki bu oldukça normaldir.

Ayrıca, bazı kadınlar ilk iki veya üç hafta boyunca hiç kanama olmayabilir, bu da doktorlar uterusu vakumla temizlediğinde gerçekleşir. Her şey yolunda olduğundan emin olmak için iki hafta veya daha uzun süre kanama olması durumunda doktorunuza danışın.

Bakınız: Sezaryen Sonrası İç Kanama

Sezaryen Sonrası Ne Kadar Çok Kanama Olması Riskli?

Aşağıdaki belirtiler ağır kanamayı gösterir:

 • Aşırı akış nedeniyle pedi iki saatte bir değiştirmeniz gerekir.
 • Daha büyük kan pıhtılarının geçmesi.
 • Nefes darlığı, kalp çarpması, baş dönmesi veya baş dönmesi gibi düşük kan sayımı semptomlarına sahip olmak.

Ne Zaman Doktoru Aramalı?

Bazı kadınlar sezaryen sonrası sekiz hafta veya daha fazla kanama eğilimindedir ve bu da koriokarsinom adı verilen nadir bir durumu gösterebilir. Hamilelikte rahim içindeki plasental hücrelerin anormal gelişimi nedeniyle olur. Koriokarsinom sağlıklı bir gebelik ve doğumdan sonra da gelişebilir. Bu durumun derhal tedavi edilmesi gerekir.

Anormal kan akışı, RİA’nın yerleştirilmesinden veya doğumdan hemen sonra doğum kontrol haplarının kullanılmasından da kaynaklanabilir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuzu arayın :

 • Kan akışı doğumdan altı hafta sonra bile devam ederse
 • Ağır kanama
 • Büyük kan pıhtıları
 • Kötü kokulu vajinal akıntı
 • Ateş ve titreme
 • İlk iki hafta içinde löşi yoksa

Kaynaklar:

 1. Pregnancy: Physical Changes After Delivery; Cleveland Clinic
 2. Postpartum Bleeding; Epigee Women’s Health

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.