Sezaryen Yerinde Enfeksiyon Olması ve Tedavisi

Son yıllarda dünya çapında sezaryen doğum sayısı artmıştır. Sezaryen geçiren kadınların yaklaşık %3-15’i cerrahi bölge çevresinde bir enfeksiyon olma eğilimindedir. Enfeksiyon zamanında teşhis edildiğinde tedavi edilebilir, bu da daha az endişe verici hale getirir.

Bu yazıda, sezaryen yara enfeksiyonu, çeşitleri, nedenleri, tedavi yöntemleri ve önleme yolları hakkında daha fazla bilgi veriyoruz.

Sezaryen Sonrası Yara Enfeksiyonu Nedir?

Sezaryen sonrası yara enfeksiyonu olarak da bilinen bir sezaryen yara enfeksiyonu, sezaryen doğumundan sonra gelişen bakteriyel bir enfeksiyondur. Cerrahi bölgeyi enfekte eden bakteriyeldir. Enfeksiyon genellikle çok sayıda bakteri türü nedeniyle ortaya çıkabilir ve yüzeysel bir cilt enfeksiyonu veya daha tehlikeli bir daha derin pelvik yara apsesi olabilir. Sorunu teşhis etmek ve tedavi etmek için bir doktor tarafından en kısa zamanda görülmesi önemlidir.

Sezaryen Dikişinde Enfeksiyonun Nedenleri Nelerdir?

Aşağıdakiler yara enfeksiyonu için risk faktörleridir:

 • Şişmanlık
 • Kilo artışı
 • Önceki sezaryen doğum
 • Diyabet
 • Doğum sırasında gelişen intraamniyotik enfeksiyon adı verilen bir enfeksiyon
 • Uzun süreli membran rüptürü
 • Tekrarlanan vajinal muayeneler
 • Acil sezaryen doğum

Bir sezaryen enfeksiyonunun semptomlarını bilmek, tedaviye zamanında başlamanıza yardımcı olabilir.

Sezaryen Doğum Sonrası Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdakiler, sezaryen sonrası bir enfeksiyon belirtisidir.

Yüksek ateş ve tipik olarak 38 °C’den daha yüksek bir sıcaklığa sahip olası titreme, sezaryen yara enfeksiyonun semptomlarından biri olabilir. Kesi veya cerrahi bölge etrafında şişme, kızarıklık veya artan ağrı. Kesi yerinden çıkan herhangi bir sıvı, insizyonun açılması ve kötü kokulu vajinal akıntı aynı zamanda sezaryen yara enfeksiyonu semptomlarıdır.

Bu semptomlardan herhangi birini fark ettiyseniz, doğru tanı için doktorunuza danışın.

Sezaryen Sonrası Enfeksiyonlar Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor hassasiyeti, ateşi, şişliği veya bir enfeksiyonu gösterebilecek diğer işaretleri kontrol edecektir. Kesi bölgesinin günlük muayenesi postoperatif tanının en hayati parçasıdır. Bununla birlikte, enfeksiyonların çoğu bir haftalık ameliyattan sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle, doktorlar yeni annelere bu işaretlere dikkat etmelerini önerir. Semptomları görürseniz, daha fazla tanı ve zamanında tedavi için doktoru ziyaret edin.

Sezaryen Yara Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Sezaryen yara enfeksiyon aşağıdaki prosedürler kullanılarak tedavi edilebilir:

Antibiyotikler: Doktorlar genellikle sezaryen yara enfeksiyonlarının antibiyotiklerle tedavi edilmesini önerir. Erken tanıda, oral antibiyotikler kullanılır, ancak daha ileri vakalar için intravenöz antibiyotikler gerekebilir.

Drenaj: Abse veya irin cebinin olduğu durumlarda, enfeksiyonun drenajına izin vermek için cilt insizyonunun açılması gerekebilir.

Yaranın kapatılması: Bazı enfeksiyon koşulları yarayı kapatmak ve iyileşmeyi desteklemek için yaranın düzenli olarak pansuman yapılmasını gerektirebilir.

Birkaç ipucu uyguladığınızda tedavi etkili olabilir ve iyileşmeniz daha hızlı olabilir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Enfeksiyondan Korunma

İşte dikkat etmeniz gereken bazı şeyler:

 • Antibiyotikleri doktorunuzun önerdiği gibi ve zamanında kullanın.
 • Yaranın düzenli olarak temizlenmesi ve pansumanı için gidin.
 • Cildinize zararlı kimyasallar içerebilecek losyon veya krem ​​uygulamaktan kaçının. Ve yaralarınıza sürtmeyen bol ve hafif giysiler giyin.
 • Yara iyileşmiyor gibi görünüyorsa veya cerrahi bölgeden daha fazla ağrı hissederseniz, doktorunuzdan her zaman tıbbi bakım alabilirsiniz.
 • Sağlıklı yiyecekler ve bol miktarda sıvı tüketin.

Bir enfeksiyonu nasıl önleyebileceğinizi veya riskini nasıl en aza indirebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Sezaryen Sonrası Yara Enfeksiyonunu Önlenebilir Mi?

Sezaryen sonrası enfeksiyonu tamamen önleyemeyebilirsiniz, ancak herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için bazı önlemler alabilirsiniz.

Sağlıklı kiloyu koruyun: Obezite, sezaryen yara enfeksiyonunun risk faktörlerinden biridir. Bu nedenle, hamile kadınlar hamilelik sırasında sağlıklı beslenerek kilolarını korumaya çalışmalıdır.

Diyabet kontrolü: Gestasyonel diyabet, sezaryen sonrası enfeksiyonla ilgili daha fazla komplikasyona neden olabilir. Bu nedenle, gebe kadınlar glikoz seviyelerini kontrol altında tutmaya çalışmalıdır.

Diğer hastalıkları tedavi edin: Herhangi bir hastalıktan muzdaripseniz veya sezaryen enfeksiyonu ile komplikasyonları tetikleyebilecek önceden mevcut hastalıklarınız varsa, bunları doğumdan önce tedavi etmeye çalışın.

Sezaryen yara enfeksiyonları uygun tıbbi bakım ile tedavi edilebilir. Herhangi bir semptom fark ederseniz, doktorunuzu ziyaret ettiğinize ve mümkün olan en kısa sürede bir teşhis konulduğuna bakın. Ayrıca, enfeksiyon riskini en aza indirmek için uygun bakımı yapın ve şüpheniz olduğunda doktorunuza danışın.

Kaynaklar:

 1. When to call your doctor after cesarean; Health Pages (2018)
 2. The Mother With An Infection: Infectious Diseases; UTMB Neonatology Manual

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.