Sezaryen Sonrası Yara Enfeksiyonu: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Sezaryen Yara İzi Enfeksiyonu Nedir?

Sezaryen sonrası yara enfeksiyonu olarak da bilinen sezaryen kesisi enfeksiyonu, sezaryen doğumdan sonra gelişen bakteriyel bir enfeksiyondur. Cerrahi bölgeyi bakteriyel enfekte etmesinden kaynaklanmaktadır. Enfeksiyon genellikle çok sayıda bakteri türünden kaynaklanabilir ve yüzeysel bir deri enfeksiyonu veya daha tehlikeli bir derin pelvik yara apse olabilir. Sorunu teşhis etmek ve tedavi etmek için mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmek önemlidir

Sezaryen Doğum Sonrası Enfeksiyon Nedenleri Nelerdir?

Aşağıdakiler bir yara enfeksiyonu için risk faktörleridir:

 • Obezite
 • Kilo artışı
 • Önceki sezaryen doğum
 • Diyabet
 • Doğum sırasında gelişen intraamniyotik enfeksiyon adı verilen bir enfeksiyon
 • Uzun süreli membran rüptürü
 • Tekrarlanan vajinal muayeneler
 • Acil sezaryen doğum

Sezaryen enfeksiyonunun belirtilerini bilmek, tedaviye zamanında başlamanıza yardımcı olabilir.

Sezaryen Sonrası Yara Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdakiler sezaryen sonrası enfeksiyonun birkaç belirtisidir.

 • Tipik olarak 38 C’den yüksek bir sıcaklıkta ateş ve olası titreme, sezaryen enfeksiyonunun semptomlarından biri olabilir. Kesi veya cerrahi bölge çevresinde şişlik, kızarıklık veya artan ağrı olabilir. Kesiden çıkan herhangi bir sıvı, kesinin açılması ve kötü kokulu vajinal akıntı da sezaryen enfeksiyon belirtileridir.
 • Ameliyat sonrası birkaç gün alt karın bölgesinde rahatsızlık veya ağrı.
 • Ağır kanama ve idrar yaparken zorluk da sezaryen enfeksiyonunun belirtileridir. Buna ek olarak, idrar yaparken ağrı ve yanma hissi yaşayabilir ve enfeksiyon gelişirse idrarda kan yaşayabilirsiniz.

Bu semptomlardan herhangi birini fark ettiyseniz, doğru teşhis için doktorunuza danışın.

Sezaryen Sonrası Yara Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor hassasiyeti, ateşi, şişliği veya enfeksiyona işaret edebilecek başka herhangi bir belirtiyi kontrol eder. Sezaryen kesisi yerinin günlük muayenesi, postoperatif tanının en önemli kısmıdır. Ancak enfeksiyonların çoğu bir haftalık ameliyattan sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle, doktorlar yeni annelere bu belirtilere dikkat etmelerini tavsiye eder. Semptomları görürseniz, daha fazla teşhis ve zamanında tedavi için doktora gidin.

Sezaryen Sonrası Yara Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Sezaryen enfeksiyonu şu şekilde tedavi edilebilir:

 • Antibiyotikler: Doktorlar genellikle selülit gibi sezaryen yara enfeksiyonlarının antibiyotiklerle tedavi edilmesini önermektedir. Erken yakalanırsa oral antibiyotik kullanılır, ancak daha ileri vakalar için intravenöz antibiyotikler gerekebilir.
 • Drenaj: Bir abse veya irin olduğu durumlarda, enfeksiyonun drenajına izin vermek için cilt kesisinin açılması gerekli olabilir.
 • Yarayı pansuman: Bazı enfeksiyon durumları, yarayı kapatmak ve iyileşmeyi desteklemek için yaranın düzenli olarak sarılmasını gerektirebilir.

Birkaç ipucu uyguladığınızda tedavi etkili olabilir ve iyileşmeniz daha hızlı olabilir.

Sezaryen Enfeksiyonuna Dikkat Edin!

İşte sezaryen doğum sonrası dikkat etmeniz gereken bazı şeyler:

 • Antibiyotikleri alın ve tamamlayın.
 • Düzenli temizlik ve belirtilen şekilde yarayı sarın.
 • Cildinize zararlı kimyasallar içerebilecek herhangi bir losyon veya krem ​​uygulamaktan kaçının. Yaralarınıza değmeyen bol ve hafif giysiler giyin.
 • Yara iyileşmiyor gibi görünüyorsa veya ameliyat bölgesinde daha fazla ağrı hissediyorsanız her zaman doktorunuzdan tıbbi yardım alabilirsiniz.
 • Sağlıklı yiyecekler yiyin ve bol sıvı tüketin.

Bir enfeksiyonu nasıl önleyebileceğinizi veya riskini nasıl en aza indirebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Sezaryen Yarası Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

Sezaryen sonrası enfeksiyonu tamamen önleyemeyebilirsiniz. Ancak herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için bazı önlemler alabilirsiniz:

Sağlıklı kilonuzu koruyun: Obezite, sezaryen yara enfeksiyonunun risk faktörlerinden biridir. Bu nedenle hamile kadınlar, hamilelik süresince egzersiz yaparak veya sağlıklı besinler tüketerek kilolarını korumaya çalışmalıdır.

Diyabet kontrolü: Gebelik diyabeti sezaryen sonrası enfeksiyonla ilgili daha fazla komplikasyona neden olabilir. Bu nedenle hamile kadınlar glikoz seviyelerini kontrol altında tutmaya çalışmalıdır.

Diğer hastalıkları tedavi edin: Herhangi bir hastalıktan muzdaripseniz veya sezaryen enfeksiyonu ile komplikasyonları tetikleyebilecek önceden var olan herhangi bir durumunuz varsa, bunları son doğumdan önce tedavi etmeye çalışın.

Sezaryen enfeksiyonları uygun tıbbi bakımla tedavi edilebilir. Herhangi bir belirti fark ederseniz, doktorunuzu ziyaret edin ve mümkün olan en kısa sürede bir teşhis yaptırın. Ayrıca, enfeksiyon riskini en aza indirmek için uygun özeni gösterin ve şüphe duyduğunuzda doktorunuza danışın.

Paylaşacak sezaryen enfeksiyon deneyimleriniz var mı? Nasıl tedavi ettiniz? Yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Kaynaklar:

 1. The Mother With An Infection: Infectious Diseases; UTMB Neonatology Manual
 2. When to call your doctor after cesarean; Health Pages (2018)
 3. S.Hamadeh et al.; Journal of Gynecology and Neonatal Biology (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir