Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (VBAC)

Planlanmamış bir sezaryen doğum geçiren birçok kadın, VBAC (sezaryen sonrası vajinal doğum) olarak bilinen sonraki doğumlarında normal doğum yapmayı denemek istediklerine karar verir.

Sezaryen sonrası normal doğum genellikle sezaryen doğumdan biraz daha riskli olmasına rağmen, birçok kadın önceki sezaryen doğumdan sonra hala başarılı bir şekilde doğum yapabilir.

Riskler ve İstatistikler

Başarılı bir sezaryen sonrası normal doğuma sahip olmaya çalışmanın riski, acil bir sezaryen geçirmeniz olabilir. Bu da seçmeli olandan daha fazla potansiyel komplikasyon getirir. Uzmanlara göre, sezaryen sonrası normal doğumlar hiç vajinal doğum yapmamış kadınlar için yaklaşık %63, sezaryen öncesinde vajinal doğum yapmış kadınlar için %83 başarılıdır.

Sezaryen sonrası normal doğum girişimini çevreleyen ana endişe, uterus rüptürü riskidir. Doğum sırasında sezaryen yara izi açıldığında rahim yırtılması meydana gelir. Neyse ki, sezaryen sonrası normal doğum deneyen kadınların sadece yaklaşık %1’i bu ciddi komplikasyonla sonuçlanır.

Sezaryen sonrası normal doğum denemek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

Sezaryen sonrası normal doğum, indüklenmezseniz daha başarılıdır. Mümkünse indüksiyondan kaçının. Doğum kendiliğinden olursa, başarılı bir sezaryen sonrası normal doğuma sahip olma olasılığınız daha yüksektir.

Sağlıklı kilonuz varsa, sezaryen sonrası normal doğumlar daha başarılıdır. Fazla kilolu kadınlar sezaryen sonrası normal doğum ile başarılı olma eğiliminde değildir. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca sağlıklı kilo alımını sürdürmek çok önemlidir.

Sezaryen sonrası normal doğumlar ne kadar gençseniz o kadar başarılıdır. 35 yaşın altındaki kadınların başarı şansı daha yüksektir. Bu da gelecekte daha fazla çocuk sahibi olmak istiyorsanız olumlu bir şeydir. Tekrarlanan sezaryenler, sonraki her prosedürde daha büyük riskler oluşturabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir