Sezaryen Doğumdan Sonra İyileşme Süreci

Sezaryen olmak büyük bir ameliyattır ve hastanede yatmayı gerektirir. Bu nedenle iyileşmenin biraz zaman alacağını unutmayın. Bu prosedürü uygulayan yeni anneler, yenidoğanlarına bakmanın yanı sıra bazı özel yollarla kendilerine bakma konusunda da baş etmelidir.

Sezaryen Doğumdan 24-48 Saat Sonra

Ameliyatınızdan sonraki saatler içinde kalkıp dolaşmanız ve yemeye başlamanız istenecektir. Siz ikisini de yapmak istemeyebilirsiniz, ancak her ikisi de sizin ve yeni doğan bebeğiniz için önemlidir.

Doğal olarak, her tür büyük ameliyatta ağrı ve yorgunluk beklenebilir. Diğer sorunlar, her ikisi de size verilen epidural ile ilgili olan ilk birkaç saat için mide bulantısı ve kabızlığı içerebilir.

Rahatsızlığınızın bir kısmını hafifletmek amacıyla uygun ilaçların verilebilmesi sağlanır. Tipik olarak, ağrınızın çoğu ilk 48 saat içinde geçecektir.

Hapşırırsanız veya öksürürseniz, elinizi kesiğinizin üzerinde tutmak gibi önlemler almanız gerekecektir.

Sezaryenden 3-5 Gün Sonra

Üçüncü gün, daha çok kendin gibi hissedeceksin. Hareket kabiliyetinizi ve gücünüzün çoğunu yeniden kazanmış olacaksınız, ancak yine de önlem almanız gerekecek.

Sezaryen sonrası çoğu kadın için hastanede kalış süresi üç ila beş gündür. Ani hareket ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

Kesi alanı etrafında bir yastık sağlamak ve gerginliği azaltmak için oldukça kullanışlıdır.

Sezaryen Sonrası Eve Dönüş

Muhtemelen birkaç gün biraz vajinal kanamanız olacak, bu nedenle elinizde hijyenik ped bulundurun. Çoğu kadın sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyar. Başka sorunlara neden olabileceğinden idrarınızı tutmaya çalışmayın.

Eve döndükten üç ila dört hafta sonra normal aktiviteye devam edebilmelisiniz. Ancak cinsel aktiviteye en az altı hafta ara verilmelidir.

Sezaryen Sonrası Kesi Bakımı

Hastaneden taburcu edilmeden önce daha ayrıntılı talimatlar alacaksınız, ancak burada karnınızdaki kesiğin bakımı ile ilgili bir genel bakış sunuyoruz:

  • Kesi bölgesini temiz tutun; antibiyotik merhem ve taze bandaj uygulayın.
  • Herhangi bir kızarıklık veya şişlik derhal doktorunuza bildirilmelidir.
  • Bol giysiler giyin.
  • İyileşmenizle ilgili olarak hamilelik doktorunuza başvurmaktan asla çekinmeyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir