Serviks Dilatasyonu Nedir? Merak Edilen Her Şey

Servikal Dilatasyon Ne Demek?

Doğum tarihine yaklaştıkça açıklanamayan bir sevinç ve ayrıca biraz gerginlik hissedebilirsiniz. Bebeğinizi kucağınızda tutmak için sabırsızlanıyorsunuz, ama aynı zamanda doğum ve doğum acılarından korkuyorsunuz. Şimdiye kadar, doğum sürecini ve bebeğin dünyaya getirilmesi sırasında vücudunuzun nasıl değiştiğini zaten biliyor olabilirsiniz.

Doğum üç evreden oluşur ve bebeğin dışarı çıkmasına izin veren uterus boynunun (yani serviks) açılması çok önemlidir. Tıbbi olarak, bu işlem serviks dilatasyonu olarak adlandırılır.

Bu yazıda, serviksin nasıl dilate olduğunu, belirtilerin neler olduğunu ve serviksin dilatasyon için kontrol prosedürünü anlatıyoruz.

Serviks Dilatasyonu Nedir?

Doğumun ilk evrelerinde meydana gelen uterusun boynunun açılmasıdır. Serviks kasılmalar nedeniyle genişler (uterus açılır) ve oğumun hayati bir parçasıdır. Dilatasyon santimetre cinsinden ölçülür. Tam bir dilatasyon olarak adlandırıldığında 1 cm’den başlar ve 10 cm’ye kadar büyür.

Doğum tarihiniz yakın ise ve rahim ağzınız genişliyorsa, yakında doğuma gireceğiniz anlamına gelebilir. Tipik olarak, serviks, doğumun ilk fazında genişlemeye başlar, buna latent faz denir.

Servikal Dilatasyon ve Efasman: Fark Nedir?

Serviksin gerilmesi ve incelmesi, effacement olarak adlandırılır. Servikal effacement yüzde olarak ölçülür ve çoğunlukla dilatasyondan önce gerçekleşir. Serviks önce incelir ve yumuşar ve sonra açılır. Bu, doğumun genellikle 37. hafta civarında başladığı zaman olur. Bununla birlikte, bazı kadınlarda, 38. hafta veya daha sonra olabilir.

Genellikle, ilk hamilelikte, serviks doğum sırasında veya kasılmaların başlamasından sonra genişler. Ve bazı durumlarda, servikal boşluk ve genişleme doğumdan hemen önce gerçekleşebilir. Her hamilelik farklı olduğundan, effacement ve dilatasyon oluşumu farklı olabilir.

Serviksinizin Genişlediği Nasıl Anlaşılır?

Eğer doğum tarihine yakın olarak gözlemlerseniz, vücuttaki en ufak değişiklikleri bile fark edebileceksiniz. Aşağıdaki işaretler serviksin genişlediğini gösterir.

Keskin ağrı: Bebeğiniz inerken vajinanızda yaşanan ani ve yoğun ağrıdır. Bazı hamile kadınlar ağrının kasıkta bir yumruk gibi hissettiğini söylüyor. Doğum tarihinizin yakınında bu tür bir ağrı hissederseniz, bebeğiniz doğum için konumlandırdığı anlamına gelebilir.

Rahim kasılmaları: Kasılmalar sık ​​ve ağrılı olduğunda, büyük olasılıkla doğum eylemi, effacement ve dilatasyona yaklaşmanın bir işaretidir.

Membranlar veya suyun kırılması: Bu genellikle birinci evre doğumun aktif fazı sırasında olur. Suyun gelmesi ile basınç serviksi açabilir.

Mukus tıkacı akıntısı: Mukus tıkacı serviksinize bir mühür görevi görür ve küçük çocuğunuzu bakterilerden korur. Serviksiniz açıldığında mukus tıkacı dışarı çıkar.

Kanlı akıntı: Kahverengi veya pembe renkli akıntı genişlemenin bir sonucu olabilir. Bazı lekeleri fark etmeye başlarsanız, serviksiniz genişledi.

Serviks Genişlemesinin Kontrolü Nasıl Yardımcı Olur?

Servikal genişlemeyi kontrol etmek, doğuma ne kadar yakın olduğunuzu ve doğumun etkili yönetimini bilmenize yardımcı olur. Doğum tarihiniz yaklaştığında veya geçtiğinde, doktorunuz rahim ağzını genişletip genişletmediğini kontrol edebilir.

Serviks Dilatasyonunu Kontrol Etme Prosedürü

Doktorlar genellikle dilatasyonu parmaklarını kullanarak kontrol eder. Steril bir yöntemdir ve genişleme santimetre olarak ölçülür.

Serviks dilatasyonunu kontrol etmek için adımlar: Serviksin dilate olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

İki parmak kullanın: Açıklığı ölçmek için işaret ve orta parmaklar vajinaya ve servikse sokulur. Anal bölgeden kaçının.

ii. Dilatasyonu değerlendirin: İki parmak, uzunluğu değerlendirmek için serviksi ve açıklığı hissetmelidir.

Dilatasyonunuzu karşılaştırmak için serviks dilatasyon grafiğini kullanabilirsiniz.

Profesyoneller genellikle servikal dilatasyonu kontrol etmeyi tavsiye etseler de, bunu önermedikleri bazı durumlar vardır.

Hamilelikte Serviksinizi Ne Zaman Kontrol Etmemelisiniz?

Doktorunuz servikal dilatasyonu kontrol etmeyi riskli bulursa, denemeyin. Servikal dilatasyon sadece tıbbi uzmanınız önerdiğinde yapılmalıdır. Aksi takdirde, denemeyin.

Devamında, doğum sürecini hızlandırmak için serviksin genişletilmesinin mümkün olup olmadığını inceliyoruz.

Serviksi Genişletmenin Yolları Var Mı?

Evet, serviks genişletmek için doğal ve tıbbi yollar var. Serviksi genişletmek için önce yumuşatılması (servikal olgunlaşma) gerekir. Genellikle, tıp uzmanları bunun doğal olarak gerçekleşmesini beklemeyi tercih ederler. Ancak bazı durumlarda, serviksi genişletmek ve doğumu indüklemek gerekir.

Doğal yöntemlerden bazıları yürüme, doğum topu kullanma, bitkisel takviyeler alma, cinsel ilişkiye girme ve meme ucu stimülasyonunu içerir. Tıbbi yöntemler arasında ilaçlar ve tıbbi / cerrahi prosedürler bulunur.

Servikal dilatasyon doğal bir süreçtir ve doğumun bir parçasıdır. Sizi sevinç paketinizi tutmaya yaklaştırıyor. Sadece süreç doğal olarak başlamazsa, doktor ilaçlarla başlatmak için müdahale edebilir. Dilatasyon süreci doğumda ortada durduğunda ve tam dilatasyon meydana gelmediğinde, genellikle iri bebek ve küçük açıklık nedeniyle tıkanıklığın açık bir işaretidir. Bu daha sonra bebeğin sezaryen tarafından doğmasını gerektirir.

Kaynaklar:

  1. What Happens During Labor: Stages of Labor; Beth Israel Deaconess Medical Center
  2. Cervical Effacement and Dilatation; Michigan Medicine University Of Michigan

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir