Servikal Pozisyon Yöntemi: Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Serviks Pozisyonu Nedir?

Serviks (rahim ağzı), hamilelik ve doğum sırasında hayati bir rol oynar. Servikal pozisyon, yumurtlama sırasında gebe kalma yoluyla değişir ve gebeliğin bir göstergesi olabilir. Ayrıca, servikal mukustaki değişiklikler, hamileliğinizi evde kontrol etmenize ve onaylamanıza yardımcı olabilir. Kulağa ilginç geliyor mu?

Verimli günler sırasında servikal pozisyonları nasıl kontrol edeceğinizi ve bunun hamileliği onaylamak için güvenilir bir yöntem olup olmadığını öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

Serviks ve Rolü

Serviks rahimin dar, alt kısmıdır ve rahmi vajinaya bağlar. Yaklaşık 3-4 cm uzunluğundadır. Serviksin astar tabakası, hormona bağlı mukus üreten bezler içerir. Yumurtlama sırasında, mukus incelir ve spermlerin yumurtaya geçişine izin verir. Hamile kaldıktan sonra, rahmi zararlı bakterilerden korumak için mukus tekrar kalınlaşır. Hamileliğin ilk zamanlarında, serviksin pozisyonu ve dokusunda ve ayrıca servikal akıntı kıvamında ve renginde değişiklikler meydana gelir.

Yumurtlama ve erken hamileyken servikal pozisyonun nasıl değiştiğini bilmek için okumaya devam edin.

Yumurtlama Sırasında Servikal Konum

Yumurtlama tarihi yaklaştıkça, gebe kalmayı kolaylaştırmak için serviks vajina içinde yüksek kalır. Yumurtlama sırasında serviks yumuşar ve hafifçe açılır ve spermin rahime erişmesini sağlar. Yumurtlamadan sonra serviks sertleşir, rahim açıklığı mukusla kapanır ve serviks düşer ve bir sonraki döneme kadar kapalı kalır.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama

Hamilelik İçin Serviks Pozisyonu

Gebe kaldığınızda, serviks hamileliği korumak için kalın bir mukus tıkacı ile kapanacaktır. Serviks, hormonal değişikliklerin neden olduğu bölgedeki kan akışının artması nedeniyle hamileliğin erken döneminde yumuşak hisseder.

Servikal pozisyonu ölçerek hamileliği test etmeye çalışabilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Servikal Pozisyon ile Gebelik Nasıl Kontrol Edilir?

Parmağınızı vajinaya sokarak hamilelik için servikal pozisyonu kontrol edebilirsiniz. Ancak yapmadan önce şunları yaptığınızdan emin olun:

 • Enfeksiyon olasılığını azaltmak için ellerinizi düzgün bir şekilde temizleyin.
 • Tırnaklarınızı kesin.
 • Çömelme pozisyonuna geçin.
 • Çömelme pozisyonuna geldiğinizde, en uzun parmağınızı vajinanın içine sokun. Serviksin dış kısmı olan vajinaya yapışan sert, yuvarlak, dudak benzeri bir yapı hissedebilirsiniz.
 • Parmağınızı yukarı kaydırın. Serviks hafif bir açıklıkla yüksek ve yumuşak hissediyorsa, yumurtladığınız anlamına gelir.
 • Serviksin düşük, sert ve kapalı olduğunu düşünüyorsanız, yumurtlamadığınızı veya yumurtlamanın zaten gerçekleştiğini gösterir.
 • İlk seferde servikal pozisyonu belirlemek kolay değildir. Her gün pratik yapmalısınız: servikal pozisyonu hissedin ve değişiklikleri not edin.

Servikal pozisyondaki değişiklikler de servikal mukustaki değişikliklerle ilişkilidir. Devamında, serviks mukusunun serviksin pozisyonunu belirlemedeki rolünü anlatıyoruz.

Doku:

 • Hamilelik servikse kan akışını arttırır. Kadın gebe kalmamışsa, serviks, burnun ucu gibi, ancak gebe kalması sağlandığında serviks dudaklara daha yumuşak bir şekilde benzemektedir.
 • Servikal değişiklikler hafif olabilir ve birçok kadın bu değişiklikleri anlamayabilir.

Servikal Mukus ile Servikal Pozisyonda Değişiklikler Nasıl Kontrol Edilir?

Gebeliği değişen servikal pozisyonla tespit etmek istiyorsanız, servikal mukusa da dikkat etmelisiniz. Mukus yaklaşan yumurtlama ile değişir ve doğurgan zamanı belirlemenize yardımcı olur.

Adet döneminden sonra kadınlar azalan akıntı veya hafif vajinal kuruluk gözlemler. Birkaç gün sonra, ancak yumurtlamadan önce akıntı yapışkan hale gelir ve beyaz veya sarı görünebilir. Verimli günlerde, ancak yumurtlamadan önce, akıntı artar ve kremsi ve opak hale gelir. Yumurtlamada mukus gerilir ve yumurta akı gibi görünür. Yumurtlamadan sonra kadın gebe kalırsa, mukus artar, ancak hamilelik sağlanamazsa, mukus kurumaya ve kalınlaşmaya başlar.

Güvenilir Bir Gebelik Testi Mi?

Hayır, çünkü servikal pozisyon farklı vücut pozisyonlarına göre değişebilir. Örneğin, serviksin cinsel ilişkiden önceki konumu hemen sonraki ile aynı değildir ve bu yanlış yargılamaya yol açabilir. Ayrıca, servikal pozisyondaki değişiklikler sadece birkaç adet döngüsü boyunca izleyerek anlayabileceğiniz bir deseni takip eder.

Gebe kalmayı tespit etmek için servikal pozisyon yöntemi ile birlikte bazal vücut sıcaklığı gibi diğer izleme yöntemlerini kullanmak daha iyidir. Servikal pozisyonu değerlendirdikten sonra hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, sonucu onaylamak için evde hamilelik kiti kullanın. Hamileliği kontrol etmenin tek garanti yolu hamilelik testidir.

Serviksin pozisyonundaki ani değişiklikleri izlemek, gebe kalmak için doğru zamanı belirlemenize yardımcı olabilir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, doğru yorumlama için serviksin pozisyonlarındaki değişiklikleri ve kalıpları anlamanız gerekir.

Hamileliği belirlemek için servikal pozisyonlarınızı kontrol ettiniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Kaynaklar:

 1. The cervix; Canadian Cancer Society
 2. Cervical Effacement and Dilatation; Regents of the University of Michigan

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir